Brzeg

Witamy na stronach Panoramy Powiatu Brzeskiego

Artykuły

                               



 

Środowisko

 

 

  Brzeg położony jest nad Odrą, na obszarze Niziny Śląskiej, na której dominują tereny o łagodnej formie powierzchni. Krajobraz charakteryzuje się jednostajnością, a nawet pewną monotonnością. Powierzchnia Brzegu wynosi 15 km2, natomiast miasto zamieszkuje ponad 40 tys. mieszkańców. Miasto Brzeg i gmina Brzeg (od 1 stycznia 1999 r. również powiat brzeski) administracyjnie należy do województwa opolskiego. W Brzegu dominuje klimat przejściowy. Zimy z reguły są łagodne i niedługie. Lato natomiast charakteryzuje się dużą zmiennością temperatur (w wyniku ścierania się mas powietrza znad Atlantyku z masami wschodnimi). Często po bardzo upalnych dniach następują bez żadnego przejścia okresy chłodne ze znacznymi opadami. Największe ich nasilenie przypada na lipiec, a najmniejsze na miesiąc marzec.
Wody z całego obszaru Ziemi Brzeskiej spływają do Odry. Rzeka ta w swej historii wielokrotnie zmieniała swoje koryto, o czym świadczą liczne stawy i małe jeziora zwane starorzeczami. Część z nich zanikła, porośnięta roślinnością wodną i bagienną. Wylewy Odry przybierały wielokrotnie katastrofalne rozmiary. Ostatnia, najtragiczniejsza powódź miała miejsce w lipcu 1997 roku. Wprawdzie miasto Brzeg wówczas nie ucierpiało ale skutki tzw. "potopu" lub też "powodzi stulecia" bardzo dotkliwie odczuły miejscowości bezpośrednio sąsiadujące z Brzegiem w tym m.in. Szydłowice, Błota, Dobrzyń, Lubsza, Kościerzyce, Pisarzowice, Czepielowice.

 

 

Powiat

Pogoda

Aktualna prognoza pogody dla miasta Brzeg znajduje się 

tutaj

Linki

Redakcja

Reklama

Inne

 

 

 

 


 

Zieleń

 

  Brzeg wchłonął sieć drożną swoich przedmieść, a tym samym powstają nowe ulice: Jana Pawła II (Polna), B. Chrobrego (Lipowa), Piastowska czy Wrocławska. Zieleń przenika w architekturę, tworząc interesujące zakątki krajobrazowe w postaci przepięknych alej lipowych, miejskich parków i ogrodów. Wraz z rozbiórką fortyfikacji powstają nowe place: Plac Bramy Wrocławskiej, Nowy Rynek. Ulice przekształcają się z wąskich tras komunikacyjnych w przepiękne aleje wysadzane różnymi gatunkami drzew. Nowo powstające parki, ogrody promenady przedzielił ciasną zabudowę Starego Miasta. Składają się na nie Park Centralny, Park nad Fosą, Park Nadodrzański. Szczególnego uroku nadaje im unikalna roślinność oraz kilkaset (ok. 300) gatunków drzew i roślin pochodzących z różnych kontynentów. Dodatkową atrakcją są efektowne fontanny, które zdobią miasto nie mniej niż jego zabytkowa architektura.  W 1842 roku dociera do Brzegu pierwsza linia kolejowa łącząca miasto z Wrocławiem. W latach następnych miasto uzyskało połączenie z Opolem, Nysą i Strzelinem. Rozwój kapitalistycznego Brzegu przynosi budowę wodociągów wraz z nowo powstałą dzielnicą przemysłową. Garbarnia Molla , Cukrownia czy fabryka maszyn zaliczane są jak na owe czasy do najnowocześniejszych w Europie. Pociągnęło to za sobą przebudowę  kwartałów domów w obrębie Starego Miasta. Dokonano kanalizacji ulic wraz z budową oczyszczalni ścieków. Brzeskie ulice pokryły się twardą kostką granitową, którą do dziś można jeszcze zobaczyć. Lata I Wojny Światowej (1914 - 1918) uczyniły miasto garnizonowym za sprawą budowy lotniska, przystosowano go w późniejszym okresie do celów cywilnych. Rok 1945 przyniósł zupełnie nowy rozdział w dziejach miasta. Zniszczony w 60% Brzeg, w warunkach odbudowującego się państwa polskiego przystąpiono od razu do zabezpieczania i konserwowania zabytków. W pamięci ludzkiej przetrwał Zamek, Ratusz, Gimnazjum, kamieniczki, kościoły jako dzieła szlachetne i bez względu na to w jakim okresie i z czyjej inspiracji powstały, należało je uchronić przed zniszczeniem. Miało to wyjątkowe znaczenie dla miejscowości, która wyróżnia się bogactwem wartości kulturowych w architekturze i sprzymierzonej z nią plastyce.

 

 

Strona główna

Historia | Władze | Infor. | Kultura | Gospod. | Zabytki | Sport | Kom. | Inne

 
 
 

Szukaj w sieci Szukaj w witrynie
 

Wykonanie: INGLOB

Copyright © 2004 Panorama Powiatu Brzeskiego  Wszystkie prawa zastrzeżone