drukuj

 

Artykuły z numeru 24/2005 (62)



Porozumienie WSHE z opolską Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji

Poszerzanie oferty edukacyjnej
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu, mając na względzie poszerzanie oferty edukacyjnej uczelni podpisała 15.06.2005 r. w Muzeum Piastów Śląskich kolejne porozumienie (pierwsze zawarte zostało z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, następne z Uniwersytetem Opolskim), które umożliwi studentom WSHE kontynuowanie kształcenia na poziomie policencjackim.

Podpisane porozumienie obejmuje wiele spraw: projektowanie i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych, przygotowanie i realizację wspólnych konferencji i seminariów naukowych, przygotowanie wspólnych publikacji naukowych, opracowanie oraz doskonalenie narzędzi ewaluacyjnych na potrzeby obu uczelni, wspólne opracowywanie i modyfikacje planów i programów dydaktycznych, organizowanie staży i praktyk studenckich, współpracę między samorządami studenckimi.
W uroczystości podpisania porozumienia, niezwykle ważnego dla uczelni, ale także dla miasta i regionu, oprócz władz i kadry naukowej obu uczelni, uczestniczyli także przedstawiciele samorządów miasta i powiatu.
(RN)



Zakończyła się wiosenna edycja konkursu „Zielony las”.

Ekologiczny konkurs
Uroczyste podsumowanie konkursu „Zielony las” organizowanego już po raz drugi przez Związek Międzygminny „Ekogok” odbyło się w piątek 17 czerwca br. na terenie Zakładu Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. w Gaci.

Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie pięciu gmin należących do związku, a polegał na zbiórce makulatury. Ze wszystkich szkół biorących udział w konkursie udało się zebrać łącznie 13 120 kg makulatury. Szkoły oceniane były pod względem ilości dostarczonej makulatury w przeliczeniu na ucznia. Najlepsze szkoły z każdej gminy w nagrodę za zwycięstwo  otrzymały aparaty cyfrowe.
Spośród 11 brzeskich szkół najlepiej wypadły Publiczne Szkoły Podstawowe nr 5 i nr 8, w przeliczeniu po 4,24 kg na ucznia. Wśród szkół z gminy Lubsza zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Dobrzyniu z wynikiem 36, 26 kg. Z gminy Skarbimierz najlepiej wypadła szkoła z Lipek, gdzie zebrano 21,21 kg/ucznia. Spośród szkół z gminy Oława najlepiej wypadła szkoła w Drzemlikowicach z wynikiem 10,98kg/ucznia. Ze szkół oławskich - Szkoła Podstawowa nr 1.
Zbiórka makulatury odbywała się między 21 marca a 20 maja. Pieniądze ze sprzedaży makulatury w 50% wpłynęły na konta szkół, które brały udział w konkursie. Druga część kwoty pokryła koszty związane z organizacją konkursu.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był związek „Ekogok”. Zakład Gospodarki Odpadami sp. z o.o. zajmował się stroną techniczną konkursu. Jak zapewnia Marek Zwierzyński, specjalista ds. inwestycji związku Ekogok, koordynator projektu, będzie jeszcze w tym roku edycja jesienna konkursu, która trwać będzie od 5 września do 28 października.
Rafał Ochociński


Młodzi brzeżanie na występach w Niemczech i Czechach

Znakomita promocja naszego miasta
Nie od dziś wiadomo, iż jednym z największych nośników promocyjnych jest kultura. Taki też cel postawili sobie pracownicy Brzeskiego Centrum Kultury, która to instytucja od roku ubiegłego współpracuje z miastami partnerskimi Brzegu – niemieckim Goslar i  czeskim Beroun w zakresie młodzieżowej wymiany kulturalnej.

W związku z tym w dniach 13-21 czerwca br. w Goslar gościła 30-osobowa grupa młodzieżowa z BCK – członkowie Teatru Muzycznego „Loża”. Młodzi brzescy artyści koncertowali w Goslar, prezentując młodzieżowej widowni znakomity program. Owacji ze strony młodzieżowej niemieckiej publiczności nie było końca. Niesamowitym zaskoczeniem dla mieszkańców Goslar był plenerowy koncert na Marktplatz. Koncert odbył się bezpośrednio po spotkaniu młodzieży z burmistrzem Otmarem Hessem, a bezpośrednio przed obradami sesji Rady Miasta. Radni przerwali na czas występu swoje obrady, by z okien Ratusza obserwować popisy naszej młodzieży. Kolejne koncerty odbyły się już w samym sercu Niemiec – Berlinie. Tu również podziwiano popisy brzeżan. W programie realizowanym wspólnie z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (DPJW) były również inne atrakcje – zwiedzanie Berlina (w tym również wycieczka statkiem po Szprewie, wizyta w kinie trójwymiarowym I-Max, wycieczka w góry. Atrakcji nie brakowało, młodzież wróciła do Brzegu w pełni usatysfakcjonowana, ale i zmęczona pracą jaką wykonała w trakcie tego mini tourne. Szerzej o eskapadzie w następnym numerze „Panoramy”. Warto jeszcze dodać, iż w tym samym czasie inna formacja – tym razem teatralna, uczestniczyła również w prezentacjach artystycznych w innym partnerskim mieście – czeskim Beroun.
Adam Bubiłek



Dni Gminy Skarbimierz
W dniu 12 czerwca 2005r. (niedziela) w Skarbimierzu Osiedle odbył się festyn: „Dni Gminy Skarbimierz”.

Uczestników czekało mnóstwo atrakcji m.in.: pokaz tańca „breakdance” (grupa „Ciągły Atak”), pokaz aerobiku i stepu w wykonaniu uczennic Gminnej Szkoły Podstawowej w Skarbimierzu Osiedle, tresurę psa policyjnego oraz pokazy Tekwondo. Na najmłodszych uczestników czekał  dmuchany zamek, basen z piłeczkami oraz przejażdżki czterokołowcami.
Podczas imprezy można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych przygotowanych przez Radę Parafialną Skarbimierza Osiedle. Festyn zakończono zabawą taneczną z zespołem Kasablanka.


Mama, tata i ja
Kolejny festyn Gminnej Szkoły Podstawowej w Skarbimierzu Osiedle, który odbył się 11 czerwca, należał do udanych. Chmurzyło się od rana, ale na czas zabawy wyjrzało słońce.

Jak co roku rodzinny festyn organizowany jest pod hasłem „Mama, tata i ja”. Na tłumnie odwiedzających czekały liczne atrakcje. Występy artystyczne prezentowały dzieci z klas I - VI. Nie zabrakło piosenek (np. „Puszek Okruszek”, „Zakazany owoc”), tańców (współczesne, indiańskie) oraz minispektakli, np. „Rzepka”. Prezentacje przygotowali uczniowie wraz z wychowawcami. Dyrektor szkoły Genowefa Prorok powitała wszystkich gości i podziękowała sponsorom, którzy wsparli szkolny festyn. Poza sceną kusiły rozmaite stoiska gastronomiczne m.in.: z kiełbaską z grilla, frytkami, lodami, owocami, koktajlami i ciastem. Na najmłodszych czekał dmuchany zamek i zjeżdżalnia, na nieco starszych jazda czterokołowcami, a na całe rodziny loteria fantowa, w której nagrodą główną był rower. Zorganizowany został także pokaz pierwszej pomocy, a dla pań prezentacja kosmetyków. Redakcja szkolnej gazetki „Młody Kujon” zadbała o świeży, festynowy numer pisemka. W przerwach między występami można było zrzucić przybyłe po smakołykach kilogramy biorąc udział w rozgrywkach sportowych: nauczyciele kontra rodzice w siatkówkę i ringo. Organizatorami zabawy byli nauczyciele: wicedyrektor Kordian Zamojski, Anna Zacharewicz, Magdalena Jadczyk, Katarzyna Grygier, Mariola Rupa, Agnieszka Rudzka - Pękała, Marzena Łyczak oraz Szymon Gancarczyk. Całość poprowadził Tomasz Zacharewicz. Wszystkie finanse uzyskane podczas festynu przeznaczone zostaną na wzbogacenie bazy szkoły.
Agnieszka Rudzka - Pękała


Z prac Zarządu Powiatu
Zarząd Powiatu przyjął projekty uchwał Rady Powiatu w sprawie likwidacji dotychczasowych szkół ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Rada Powiatu Brzeskiego, z uwagi na zakończenie realizacji kształcenia z dniem 31 sierpnia 2005 r. w związku z przeprowadzoną reformą systemu edukacji. Biegły rewident Zofia Kielan reprezentująca Agencję Biegłych Rewidentów „Badex” Spółka z o.o z Opola, która badała bilans Brzeskiego Centrum Medycznego za rok 2004, przedstawiła zarządowi opinię i raport ze sprawozdania finansowego BCM. Bilans został sporządzony prawidłowo, odnotowano wszystkie operacje finansowe.
Zarząd zapoznał się też z propozycją zmian w statucie BCM, przedstawioną przez Naczelnika Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego Annę Niesłuchowską. Zmiany dotyczą zapisów związanych z niedawną działalnością BCM na terenie Grodkowa, wprowadzeniem tylko jednego etatu zastępcy dyrektora BCM i nowego regulaminu organizacyjnego BCM. Dyrektor BCM Alicja Cierpiał przedstawiła zarządowi procedury restrukturyzacyjne szpitala w związku z możliwością jego oddłużenia. Zarząd przyjął projekt uchwały Rady Powiatu, w której pozytywnie opiniuje przygotowywany przez BCM program restrukturyzacyjny.
***
Zarząd przyjął projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania środkami finansowymi Powiatowego Funduszu Gospodarki zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym w roku 2004. Ze sprawozdania wynika, że na zaplanowane 300 tys. fundusz wykonał plan 500 tys. zł, środki te były tak wysokie ze względu na wzmożony ruch inwestycyjny na terenie powiatu brzeskiego, co nie miało miejsca w roku 2003. Fundusz ten jest celowy i wydatki jego są na ściśle określone cele, wskazane przez ustawę.
***
Zarząd przyjął projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Brzeskiego na lata 2005-2012. Program ten został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Województwa Opolskiego i przedstawia działania służb ochrony środowiska na najbliższe 7 lat w zakresie ochrony środowiska i korzystania z jego zasobów.
***
Przyjęto projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie upoważnienia Zarządu do zawarcia porozumienia z wójtem gminy Olszanka w zakresie dofinansowania z budżetu gminy remontu chodnika przy drodze powiatowej w Jankowicach Wielkich.
Brygida Jakubowicz


Zbiórka
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia w Brzegu od 2 lat postawił sobie za podstawowy cel działania organizację stacjonarnej i obwoźnej „Pracowni Mammograficznej” przy Stowarzyszeniu dla realizacji lokalnego programu profilaktyki wczesnego wykrywania raka u kobiet.

W dniu 5.06.2005 r. odbyła się jednorazowa, dobrowolna zbiórka publiczna na terenie miasta Brzeg oraz za zgodą ks. proboszczów w pobliżu kościołów : p.w. Św. Mikołaja, p.w. Św. Krzyża, p.w. Miłosierdzia Bożego, p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie kwestowali:
- Janina Podobińska, Bożena Habrych, Józef Makuszyński, Jacek Karczmarek, Maria Stanisławiszyn, Jan Hawrylów, Mariusz Polikowski, Katarzyna Chudzik. Na terenie Brzegu kwestowała Młodzież Medycznego Studium Zawodowego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu: Patryk Draszanowski, Marta Kapias, Anna Nowak, Iwona Owczarek, Paulina Wołoszyn, Justyna Zając, Daria Szpyrka, Joanna Fiałkowska, Katarzyna Weber, Sławomir Wszołek, Monika Wysocka, Magdalena Macek, Ewelina Pociecha, Wioleta Ziemba, Agnieszka Knapek, Sabina Prędka, Marcin Fiałkowski, Agnieszka Famulska, Aneta Wołoszyńska, Ilona Pakuła, Magda Szarek. Podczas zbiórki pieniężnej zebrano łącznie kwotę 4.920,99 zł.
Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup aparatury do stacjonarnej i obwoźnej  „Pracowni Mammograficznej ” przy Stowarzyszeniu. Zarząd Brzeskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia w Brzegu składa serdeczne podziękowania kapłanom, oraz młodzieży kwestującej za pomoc okazaną podczas jednorazowej, dobrowolnej zbiórki publicznej, a wszystkim ofiarodawcą za ofiarność, albowiem każda złotówka przekazana przez Państwa służy nam wszystkim i przyczynia się do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.
Zarząd BSPZ



Mistrzowie w ZSB
Turniej Budowlany to jeden z najstarszych konkursów sprawdzających wiedzę i umiejętności praktyczne uczniów zasadniczych szkół zawodowych.

W  jego ramach uczniowie zmagają się z testami   dotyczącymi procesów technologicznych a w finale aż dwa dni  wykonują prace praktyczne. Pierwszy pod nazwą „Złota Kielnia” odbył się  w 1971 w Toruniu. Są one najlepszym sprawdzianem  zdobytej w ramach nauki i  praktyki wiedzy.
I miejsce w eliminacjach okręgowych w Łodzi a przede wszystkim III w  finale Centralnego Turnieju Budowlanego, który miał miejsce  w dniach  27-28 maj 2005 w Toruniu  to niezwykłe osiągnięcie naszych  uczniów świadczące jak zdolną mamy młodzież i jak dobrze Zespół Szkół  Budowlanych w Brzegu  przygotowuje swoich absolwentów do zawodu.
Nasi mistrzowie Paweł Kuczora i Andrzej Dżedżora przygotowywali się do  turnieju pod kierunkiem inż. Tadeusza Wacławskiego. Walka była  bardzo wyrównana. W  najtrudniejszym, sprawdzianie jakim jest  realizacja praktycznego zadania   zdobyliśmy  największą ilość punktów. Kryteria oceny części praktycznej obejmowała m.in. umiejętność organizowania stanowiska, odczytywania rysunków technicznych, sprawności organizacyjnej,  znajomości i przestrzegania zasad BHP, jakości  i ilości wykonanej pracy, oszczędności stosowanych materiałów, porządku na stanowisku oraz kultury osobistej i współżycia w grupie turniejowej.
Nasi chłopcy rzeczywiście nie zawiedli, godnie reprezentowali Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu oraz  województwo opolskie. To niezwykle skromni, zdolni i ambitni  młodzi ludzi tak mówi o nich  wychowawczyni Urszula Brudzińska-Rus.
Swoje doświadczenie praktyczne, Paweł i Andrzej,  zdobywają w ramach praktyk zawodowych,  w zakładach stolarskich. Paweł Kuczora kształci swoje umiejętności w firmie „PINUS”  Jerzego i Mariusza Smolarczyków gdzie ma kontakt z  najnowszą technologią.  Andrzej Dżedżora swoja zawodową praktyke odbywa zaś  w Firmie Stolarskiej pana Janusza  Macochy.
Obaj nasi Mistrozwie bardzo mile wspominają pobyt w Toruniu. Organizatorzy   Zespół Edukacyjny „BLOK” przygotowali wiele atrakcji w ramach relaksu  starając  się by rywalizacja na turnieju po konkursie  zaowocowała koleżeńskimi kontaktami i przyjaźniami.
Osiągnięte wyniki Pawła i Andrzeja dowodzą, że Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu  kształci na najwyższym poziomie.
Z całą odpowiedzialnością  można stwierdzić, że naszą szkołę opuszczają tylko fachowcy.
Wiesława Szczepaniak



Wiedzą wszystko o powiecie
10 bm w brzeskim zamku odbył się konkurs, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe (promocja powiatu) pt.” Wiem wszystko o moim powiecie” ( trzecia edycja).

Oto wyniki tego konkursu: I miejsce indywidualnie Mateusz Bednarz , II - Krystian Mazur, III - Marta Kępczyńska.
Kolejne miejsca zajęły szkoły: Na  pierwszym miejscu usytuowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta, opiekun Leszek Myśliński, na drugim - Zespół Szkół Rolniczych im. S.W. Reymonta w Żłobiźnie - opiekunowie Jerzy Dembiński i Lesław Poleszuk, również drugie miejsce zajął Zespół Szkół Budowlanych - opiekun Maria Bączek, trzecie - Liceum Ogólnokształcące w Grodkowie - opiekunka Bogusława Szczotka.
W konkursie rysunkowym kolejne miejsca zajęli: Katarzyna Kos z ZSB, Daria Szerszenowicz z Zespołu Szkół Rolniczych w Żłobiźnie, Magdalena Duraj z  II  LO w Brzegu.  Wyróżnienia -Joanna Rój i Aleksandra Wojnowska z ZSB, Kacper Kos z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, Kamila Tomczak z ZSB.
tab.



Oby Orlęta jednały
W 1921 roku, po zebraniu funduszy, rozpisano we Lwowie konkurs na mauzoleum obrońców Lwowa. Zwyciężył projekt studenta Politechniki Lwowskiej Rudolfa Indrucha, uczestnika walk o Lwów. Był to śmiały, z rozmachem nakreślony projekt, który skromny student ofiarował bezinteresownie, by godnie uczcić pamięć poległych bohaterów. Wznoszenie gigantycznego monumentu trwało kilkanaście lat. W rzędzie  wzniesiono kaplicę i katakumby, w ośmiu kryptach złożono 72 ekshumowanych szczątków poległych obrońców Lwowa. Aktu poświęcenia kaplicy dokonano 23 września 1925 roku.
W tej podniosłej uroczystości wzięli udział żyjący jeszcze wówczas weterani Powstania Styczniowego, legioniści, obrońcy Lwowa, duchowieństwo, rzesze mieszkańców miasta i okolic, generalicja na czele z Władysławem Sikorskim, ówczesnym ministrem spraw wojskowych. W latach trzydziestych ukończono budowę kolumnady i łuk tryumfalny z napisem „ Mortui sunt, ut liberi vivamus”. W sumie do wybuchu drugiej wojny światowej według projektu R. Indrucha zostały na cmentarzu obrońców Lwowa usytuowane: katakumby, kaplica, pomniki amerykańskich lotników i francuskich żołnierzy oraz koncentryczne półkoliste rzędy mogił. Stąd pochodziły prochy nieznanego żołnierza, które złożono uroczyście, w 1925 roku, na Placu Saskim w Warszawie.
W obronie Lwowa po stronie polskiej walczyli m.in. amerykańscy lotnicy i francuscy żołnierze. Im to wzniesiono pomniki – Amerykanom o nazwiskach- Graves, Callum, Kelly, Francuzom – Delaour, Very, Cerette.
W czasie II wojny światowej, a szczególnie w okresie panowania władzy radzieckiej na kresach wschodnich cmentarz Orląt został zdewastowany. Usytuowano tam m.in. śmietnisko. Dzięki zaangażowaniu strony polskiej, po wielu przeszkodach cmentarz zostaje otwarty. Oby spoczywający tam bohaterscy obrońcy polskiego Lwowa były jednym z ważnych elementów jednoczących oba nasze narody.
Tab.



Grodków – Borszczów, pierwsze kroki do partnerstwa
W niespełna miesiąc po wizycie w Grodkowie delegacji ukraińskiej z powiatu borszczewskiego na Ukrainie nastąpiła krótka rewizyta na Ukrainie. Burmistrz Marek Antoniewicz w towarzystwie kilku radnych gminy i powiatu a także sołtysów złożył w Borszczewie wizytę, w trakcie której odbyto rozmowy przygotowujące ewentualne przyszłe partnerstwo obu samorządów. Odbyto spotkania robocze, w trakcie których zakreślono ramy mażliwej współpracy a także zaprezentowano grodkowskim gościom walory turystyczne, historyczne przemysłowe i kulturowe zarówno miasta Borszczów jak i ziemi borszczewskiej.
Ze strony Borszczowa w rozmowach uczestniczyli Ivan Czepiesjuk – starosta powiatu borszczowskiego oraz Igor Kunec starosta rady powiatu. Jak w rozmowach podkreślał burmistrz Marek Antoniewicz, samorządy ukraińskich miast i powiatów czeka olbrzymia praca organiczna dotycząca przebudowy samej mentalności jak też organizacji i zarządzania w zakresie podziału jak i zagospodarowywania publicznych środków. Z kolei ukraińscy gospodarze twierdzili, że bardzo liczą na to, że w takich kontaktach mieć będą możliwość poznać wiele rozwiązań, dzięki którym skróci się ich droga do Unii Europejskiej i ustrzegą się niepotrzebnych błędów. Zachęcali bardzo też do tego, by namawiać polskich przedsiębiorców, rolników do inwestowania w olbrzymie połacie ziemi, które są tutaj do zagospodarowania. Wiele można tu zrobić w zakresie turystyki organizując zarówno bazę hotelową, motele jak też zakładając wspólne biura turystyczne. Tereny te cierpią też na głód sprzętu rolniczego. W trakcie wizyty obie delegacje miały możliwość również uczestniczyć w ekumenicznej mszy świętej odprawianej z udziałem duchownych trzech obrządków w kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Łosiaczu.
UMiGm


Grodków - bieg z olimpijczykami
11 Bieg Olimpijski organizowany przez Klub Olimpijczyka „OLIMP” przy PSP 3 stał się wydarzeniem nad wyraz ważnym dla Grodkowa i nie tylko. Organizacja biegu zeszła się ze srebrnym jubileuszem istnienia samego klubu.

To okazja do świętowania ale i do wydarzeń niecodziennych, a takimi z pewnością było uczestnictwo w samym biegu około 1500 uczestników a także wizyta w grodkowskiej trójce 11 byłych olimpijczyków, medalistów ME, MŚ, a także Olimpiad od Helsinek począwszy aż po ostatnie letnie igrzyska. Człowiek instytucja, jakim jest bez wątpienia Zdzisław Zielonka potrafił ściągnąć do Grodkowa przez tych dwadzieścia pięć lat wielu sportowców z pierwszych stron gazet. Sam zresztą doczekał się już jako trener i wychowawca takich zawodników, którzy wdziewali stroje reprezentacyjne i byli a także są w podstawowych składach wielu krajowych i zagranicznych klubów piłki ręcznej. W wielkim święcie sportowym uczestniczyli  18 czerwca w PSP 3 goście z Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Wojewódzkiego Związku SZS wicekurator  A.Iszczuk, wicestarosta brzeski, burmistrz M. Antoniewicz, dyrektorzy szkół, sponsorzy i tłumy młodzieży a także ci, którzy są wcieleniem idei olimpijskiej – byli olimpijczycy, a wśród nich między innymi były zapaśnik, trener J. Tracz, bokser W. Rutkowski, łuczniczka J. Wilejto, sprinter R.Podlas, skoczkini wzwyż D.Bułkowska i inni.W tym, jakże zacnym towarzystwie odbył się XI Bieg Olimpijski, którego honorowym starterem był burmistrz M.Antoniewicz a znicz olimpijski po prezentacji ceremoniału zapalił srebrny medalista olimpijski w boksie W.Rutkowski. Nie mogło być jubileuszu Klubu Olimpijczyka bez wyróżnień . Kilkoro zasłużonych nauczycieli i działaczy otrzymało srebrne odznaki PKOL a złotą otrzymał prezes klubu A. Bujak. Natomiast Z. Zielonka otrzymał honorowy dyplom z tej okazji a sam klub został uhonorowany specjalnym pucharem.25 lat istnienia klubu , to niezliczone tytuły mistrzowskie na szczeblu rejonu, województwa i Polski a także wiele sukcesów zagranicznych- to pokolenia młodych ludzi wychowanych w atmosferze sportu, ducha walki, sportowej rywalizacji. Po biegu  olimpijczycy oblegani przez młodych kibiców i wielbicieli składali setki autografów. Każda ze szkół uczestnicząca w Biegu Olimpijskim otrzymała pamiątkowy puchar, który wręczali olimpijczycy, co było dla odbierających nie lada przeżyciem. Uroczystość miała też oprawę muzyczną w postaci chóru GRODKOVIA, a także tradycyjnie już sportowo-rozrywkowo- tanecznego programu przygotowanego przez bardzo zaangażowanych w przygotowanie uroczystości nauczycieli PSP 3 z udziałem kilkudziesięciu uczniów.
UMiGm