drukuj

 

Artykuły z numeru 22/2005 (60)

 


Kolejny raz studenci brzeskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej przejmą na jeden dzień w sobotę 11 czerwca 2005 klucze do naszego miasta

Laurentianum - brzeskie święto studenckiej braci

W czasach renesansu brzeskie Gymnasium Illustre obchodziło trzy święta: Panegyris Natalitia obchodzone w styczniu każdego roku, Georgianum ustanowione dla uczczenia pamięci założyciela gimnazjum Jerzego II oraz Laurentianum – sławiące rocznicę otwarcia szkoły w dzień Św. Wawrzyńca. Tradycję świąt Georgianum wykorzystuje corocznie Zespół Szkół Budowlanych organizując święto brzeskiej młodzieży. Do tradycji święta Laurentianum nawiązali natomiast profesorowie i studenci Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu. Przypadało ono zawsze w dniu Św. Wawrzyńca (łac. Laurentium) – dniu inauguracji działalności gimnazjum i trwało zwykle 2 dni. W programie obowiązkowo odczytywano ustawy szkolne oraz wygłaszano wykład na dowolny temat. Potem odbywał się uroczysty pochód na zamek, a nauczyciele zapraszali radców książęcych, członków rady miejskiej, duchownych i poważnych mieszczan na ucztę, której koszty pokrywały podarunki dworu książęcego i przyjaciół szkoły.

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu nawiązując do tej tradycji serdecznie zaprasza już po raz trzeci wszystkich mieszkańców Brzegu w dniu 11 czerwca (sobota) o godz. 11.00 przed Ratusz, gdzie Burmistrz przekaże symboliczne klucze do bram miasta Rektorowi WSH-E i studentom. Akt ten poprzedzi przemarsz barwnego orszaku w strojach historycznych z siedziby uczelni przy ul. Ofiar Katynia. Mieszkańcy Brzegu i turyści będą mogli później uczestniczyć w uroczystości pasowania na studenta, konkursach z nagrodami. Podziwiać będzie można pokazy walk rycerskich i tańców dworskich, występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, przedszkola nr 7 oraz zespołów tanecznych Brzeskiego Centrum Kultury. W czasie uroczystości wręczone zostaną po raz kolejny wyróżnienia „Złote Laury WSH-E”. W święcie uczestniczyć będą także goście z Goslar i Beroun oraz dawni mieszkańcy Brzegu, którzy przyjadą do Brzegu w związku z piątą rocznicą podpisania porozumień o partnerstwie z naszym miastem.
Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców na brzeski Rynek w sobotę 11 czerwca o godzinie 11.00.
Święto brzeskich studentów zakończy pokaz fajerwerków ok. 21.00.



Pod honorowym patronatem starosty brzeskiego Stanisława Szypuły i burmistrza Wojciecha Huczyńskiego


Krajowy Zlot

11 czerwca br. w Brzegu odbędzie się Krajowy Zlot Środowiska Żołnierzy Polskich Oddziałów Samoobrony, którzy w latach 1939 – 1945 brali udział w obronie ludności polskiej na Kresach Południowo – wschodnich II RP przed zbrojnymi formacjami OUN-UPA.
W programie Zlotu:
godz. 9.00 - Msza święta w kościele p.w. św. Mikołaja
godz. 10.30 - Duża sala stropowa w ratuszu – otwarcie zlotu.
Wystąpienia przedstawicieli władz Krajowej Rady, władz samorządowych, zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń, dyplomów, nagród.
godz. 13.30 - Obiad koleżeński
Część artystyczna dla uczestników zlotu.
Wstęp do sali stropowej – za zaproszeniami.
Współorganizatorem uroczystości jest Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Informacji udziela prezes brzeskiego oddziału kpt pil. Adam Kownacki, tel. 416-40-15.


Uczcili rocznicę

Dzisiaj, po 60 latach, każdy z żyjących kresowiaków, który przybył na ziemie zachodnie, powie: to była ucieczka, ratowanie życia, szukanie bezpiecznej przestrzeni życiowej. Tam na wschodnich terenach Wołynia, Tarnopolszczyzny, stanisławowskiego, lwowskiego bandy spod znaku OUN-UPA dokonywały czystek etnicznych, wyrzynając w pień wszystko co polskie. Mając do wyboru śmierć od topora rizunów, czy wyjazd na tereny przyznane przez Wielką Trójkę  (USA, Wielką Brytanię i ZSRR) w Jałcie, ludzie ratowali życie ładując się do bydlęcych wagonów, by uciec jak najdalej od oprawców, których wspomagali bolszewicy.
Minęło 60 lat
Od chwili, gdy na teren powiatu brzeskiego zaczęły napływać transporty z uchodźcami zwanymi repatriantami. Już w połowie marca 1945 roku do Łosiowa dotarło sześć rodzin polskich, które wracały z głębi Niemiec, gdzie byli na przymusowych robotach. Nadchodziły kolejne transporty, ludzie koczowali na dworcach Opola, Groszowic, Czarnowąs. Wspomina tamte czasy najstarszy mieszkaniec Łosiowa Stanisław Błażejewski: -„Dworzec towarowy w Opolu zmienił się w ogromne obozowisko. Znajdowało się kilka transportów, wielu repatriantów przyjechało z dobytkiem – końmi, krowami, wozami, sprzętem gospodarczym. Mieszkali w naprędce skleconych budach, oczekując na przydział wsi, w której można się było osiedlić... Pierwsze lata byłe trudne. Majątki znajdowały się pod zarządem jednostek radzieckich. Rosjanie zabierali nie tylko zboże, ale także sprzęt rolniczy i maszyny. Wywozili w głąb ZSRR. Wszystko trzeba było zaczynać od początku.”
Do 10 maja 1945 roku na Opolszczyznę przybyło 40 transportów, przywożąc 27.235 osób. Potem przez kilkanaście miesięcy napływały kolejne setki tysiące osadników. Przybywali w nieznane i niepewne. Ciągle krążyły wieści, że wrócą tu Niemcy. Mimo wielu kłopotów zaczęło się w miarę normalne życie. Dźwignęło się rolnictwo, zagospodarowano fabryki, ruszył handel, uruchomiono szkolnictwo –podstawowe, średnie i wyższe. Zaczęła pracę administracja i samorządność.
W rocznicę
Już sześćdziesiątą, staraniem aktywu społecznego w Łosiowie, zorganizowano w ubiegłą sobotę i niedzielę uroczystości upamiętniające tamte czasy. W miejscowym Domu Kultury odbyła się okolicznościowa akademia oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na której czytamy: „Są czasy, miejsca i ludzie, których się nie zapomina. 1945 – 2005. 60 rocznica osiedlenia repatriantów na Ziemi Łosiowskiej”. Odsłonięcia tablicy dokonał, w obecności zebranych mieszkańców wsi, kombatantów, przewodniczącego Rady Gminy Mieczysława Adaszyńskiego, burmistrz Lewina Brzeskiego Tadeusz Monkiewicz, a poświęcenia dokonał proboszcz ks. Andrzej Bartosz. W części artystycznej wystąpili przedstawiciele wszystkich pokoleń łosiowian – od przedszkola po chór pań „Łosiowianki”. Na wystawkach pokazano kroniki z historią wsi, trofea sportowe oraz kilka oryginalnych starych sprzętów związanych z gospodarowaniem na roli. Uroczystości zorganizowano dzięki dobrej współpracy Towarzystwa Miłośników Łosiowa i Okolic, Szkoły Podstawowej, Przedszkola, Gimnazjum, Domu Kultury oraz Koła Gospodyń Wiejskich. W niedzielne popołudnie zorganizowano festyn oraz konkurs na temat osadnictwa (pod kierownictwem mgr. Dariusza Leszczynowicza)
Tab.


Kultura łączy

W sobotę 28 maja podczas odwiedzin przedstawicieli miast: Beckum, Heringsdorfu, La Celle St. Cloud, Bohumina oraz Borszczowa została otwarta uroczyście wystawa: „Sztuka łączy” Wystawa zorganizowana została z inicjatywy Stowarzyszenia Artystów „Światło Forma Kolor” z  Beckum.
Podczas uroczystego otwarcia goście wysłuchali koncertu w wykonaniu piętnastoletniego Pawła Koenigsberga, ucznia Szkoły Muzycznej w Opolu z klasy fortepianu prof. Celiny Heller, laureata Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina  w Łodzi. Na wystawie można obejrzeć zarówno malarstwo na płótnie, akwarele, zdjęcia, grafikę, rysunek, rzeźbę oraz tkaninę artystyczną wykonanych przez dziesięciu plastyków niemieckich i czternastu plastyków wywodzących się z Ziemi Grodkowskiej. Informacje o autorach i ich pracach można przeczytać w wydanym specjalnie na tę okazję katalogu „Sztuka łączy”.
Organizatorzy: Urząd Miejski, Ośrodek Kultury i Rekreacji, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie zapraszają na wystawę do Domu Elsnera w godz. 8.00-15.00 do końca lipca.



Dzień minął – czy coś nas nauczył?

Minął Światowy Dzień bez Tytoniu. Dokładnie 31.05.br. w naszym mieście pojawiło się wiele plakatów dotyczących tej akcji, w szkołach odbyły się prelekcje, pogadanki, wystawy.

Już tradycyjnie w akcjach promocji zdrowia uczestniczył Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, gdzie pod kierunkiem pedagoga szkolnego Magdaleny Kamion uczniowie przygotowali m.in. ciekawą ekspozycję poświęconą akcji prof. Natońskiego - niestrudzonego propagatora walki z tytoniowym nałogiem. W tym dniu w naszym mieści e pojawiły się również punkty pomiaru ciśnienia tętniczego, chętni mogli otrzymać tam porady i ulotki dotyczące w/w problematyki.
W Starostwie Powiatowym w Brzegu ciśnienie zmierzyło ok. 200 osób. Dużo więcej skorzystało z badania w sklepie „Albert”. Pielęgniarki z NZOZ „Higiena Szkolna” w Brzegu (Krystyna Jedlińska, Małgorzata Bielat, Maria Dawidowicz, Elżbieta Malinowska) mówią, że badania te są doskonałą promocją zdrowia, choćby dlatego, że w kilku przypadkach okazało się, że osoby maja bardzo wysokie ciśnienie, osoby te zostały powiadomione o konieczności natychmiastowego zgłoszenia się do lekarza.
W akcji pod hasłem „Palenie jest uleczalne” prowadzonej przez naczelnika Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego Annę Niesłuchowską oraz Promocję Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej reprezentowaną przez Bożenę Habrych wzięło w tym roku udział Brzeskie Centrum Medyczne. Tam chętnych do pomiaru ciśnienia było również kilkaset osób. Pomiaru dokonywały słuchaczki Zawodowego Studium Medycznego w Brzegu – Alicja Dubyk i Małgorzata Kumór.
„Dzień bez papierosa” to początek trwającej do końca roku akcji „Rzuć palenie razem z nami” organizowanej przez Fundację „Promocji Zdrowia”.
W ramach akcji organizowany jest konkurs dla osób chcących zerwać z nałogiem palenia tytoniu. W konkursie przewidziane są cenne nagrody dla osób, które zerwą z nałogiem. Karty zgłoszeniowe do konkursy są dostępne w Wydziale Zdrowia Starostwa Powiatowego i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Stan naszego zdrowia zależy tylko od nas samych, naszych decyzji i nawyków-naszego stylu życia. Palenie papierosów nie musi być elementem życia Polaków. Minął coroczny „Dzień bez papierosa” najlepiej by było, aby dla każdego z nas dzień ten trwał do końca życia.
Brygida Jakubowicz


Konkurs rozstrzygnięto!!!

1.06.2005r. jury w składzie przewodniczący - Joanna Lisiecka, członkowie - Krystyna Kaczan, Monika Oleszczuk, Brygida Jakubowicz, rozstrzygnęło III edycje konkursu rysunkowego „Mój powiat”, towarzyszącego konkursowi organizowanemu po raz trzeci przez Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu pn. „Wiem wszystko o moim powiecie”. Prace oceniano pod względem treści, walorów artystycznych i pomysłów. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół Budowlanych (III LO) Katarzyna Kos, drugie Daria Szerszenowicz z Zespołu Szkół Rolniczych w Żłobiżnie, laureatka III miejsca to Magdalena Duraj uczennica z II LO w Brzegu. Autorzy wyróżnionych prac to kolejno: Kacper Kos z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, Aleksandra Wojnarowska, Kamila Tomczak oraz Aleksandra Rój z Zespołu Szkół Budowlanych.
Wystawa nagrodzonych prac odbędzie się 10.06.2005 r. na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, tam też w czasie finału konkursu „Wiem wszystko o moim powiecie” o godz. 11.00, zostaną wręczone zwycięzcom nagrody ufundowane przez  sponsorów i organizatorów (Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej z Gliwic, Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Centrum Zarządzania Kryzysowego).
Brygida Jakubowicz



Marsz ku sercu Europy

W ostatnią środę maja przez gminę Grodków z kierunku Graczy poprzez Głębocko, Żelazną, Kopice, Więcmierzyce w kierunku gminy Kamiennik podążała niecodzienna kawalkada. Koń z zaprzężonym wozem przypominającym te znane z westernów oplandekowane przemierzające prerię, następnie kilku piechurów oraz samochód wiozący dobytek całości a także obrok dla konia. To grupa Francuzów, która wciągu 17 tygodni ma zamiar pokonać trasę od  miejscowości Bychawa  na wschodzie Polski poprzez Polskę, Czechy, Niemcy aż do La Chapelle sur Erdre we Francji. Marsz to wspólny francusko–polski projekt finansowany ze środków unijnych. W ten sposób Francuzi zmieniający się w trasie co kilka dni chcą poznać  ludzi, ich życie, w poszczególnych krajach. Idą przez małe wsie, miasteczka z dala od wielkomiejskiego gwaru, drogami  niższych kategorii. To okazja by poznać kraje nie tylko  z reklamowych folderów ale również niejako od kuchni. Polska, wspaniale utrzymana kobyłka ciągnie malowniczy wóz. Ludzie nocują w różnych miejscach, witani są życzliwie przez mieszkańców, dzieci. Często ludzie podprowadzają ich lub odprowadzają. Bywają gośćmi szkół, przedszkoli, kół gospodyń, klubów sportowych, samorządów, sołectw. Zawsze znajdują życzliwych ludzi gotowych ugościć, dać nocleg a towarzysząca im kobyłka też zawsze znajduje stajenkę z dobrym obrokiem. Tak było właśnie w Kopicach, gdzie przypadł im nocleg. Sąsiadujące ze sobą przedszkole i szkoła zorganizowały im nocleg w przedszkolu, gości nakarmiono, wieczorem zwiedzili budynek szkoły, przy ognisku zostali ugoszczeni zabawą przez młodzież a potem wspólna kawa i angielsko-francuskie-migowe rozmowy pozwoliły się bliżej poznać z gronem pedagogicznym i pracownikami obu placówki, a także z mieszkańcami wsi.
W czwartkowy ranek po śniadaniu gości tuż przed wymarszem w dalszą trasę odwiedził burmistrz Marek Antoniewicz, na ręce którego goście złożyli podziękowanie za życzliwą i pełną troski opiekę z jaką się spotkali w Kopicach. Podkreślali cały czas gościnność wszystkich Polaków oraz ich zaskoczenie, że to co widzą, obserwują po drodze, z czym się spotykają tak bardzo rozmija się z ich dotychczasowymi wyobrażeniami o Polsce. Polska i Polacy zaskakują ich co i rusz na korzyść.
UMiGm w Grodkowie



Dzieci z brzeskiej „czwórki” w Pałacu Prezydenckim

1 czerwca br. sześcioro dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 4 w Brzegu uczestniczyło w spotkaniu z panią Jolantą Kwaśniewską w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Tegoroczna uroczystość  przebiegała pod hasłem „Rok Andersena”. Z tej okazji do Pałacu Prezydenckiego zaproszono 20 przedszkoli z całego kraju, które jako pierwsze uzyskały Polski Certyfikat Jakości i Tytuł Partnerskie Przedszkole”. W gronie pierwszych wyróżnionych placówek znalazło się również Przedszkole Publiczne nr 4 w Brzegu, które tytuł „Partnerskie Przedszkole” uzyskało w roku 2002.
W czasie spotkania z dziećmi Pani Prezydentowa złożyła wszystkim milusińskim serdeczne życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, następnie przeczytała dzieciom obszerny fragment baśni J. CH. Andersena pt. „Calineczka”, a jej zakończenie przedstawili mali aktorzy z warszawskiego Teatru Muzycznego. Po spektaklu był czas na wręczenie upominków, przygotowanych przez dzieci, pani Jolancie Kwaśniewskiej, zaprezentowanie własnego przedszkola, pamiątkowe wpisy do kroniki przedszkolnej, pozowania do pamiątkowych fotografii oraz udzielania wywiadów lokalnym mediom i prasie.
Po słodkim poczęstunku dzieci obdarowano z okazji ich święta prezentami i życzono szczęśliwego powrotu do domu. Mali uczestnicy spotkania, choć zmęczeni długą podróżą, bardzo szczęśliwi wracali do domu.
 Następnego dnia, w przedszkolu, nie było końca ciepłym wspomnieniom ze spotkania z panią Jolantą Kwaśniewską i z wizyty w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Albina Łącka


Wieści z gminy Olszanka

Pożar w przedszkolu
W piątek 3 czerwca od zaprószenia ognia podczas prac przy spawaniu instalacji c.o. zapaliła się ścianka działowa w Przedszkolu w Pogorzeli. Dzięki dużej czujności personelu przedszkola oraz szybkiej akcji strażaków z PSP z Brzegu i OSP Olszanka niebezpieczeństwo zostało szybko opanowane i nie doszło do większych strat materialnych. Wypaliła się ścianka działowa oddzielająca dwa pomieszczenia.
Wyjazd do Altenkirchen
Partnerska gmina Altenkirchen zaprasza na święto z okazji 25 -lecia wybudowania deptaku w Altenkirchen. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Olszanka zbierane były zgłoszenia od chętnych do udziału w wyjeździe do Niemiec.
Nowe urządzenia w oczyszczalni
Zakład Gospodarki Komunalnej z/s w Czeskiej Wsi złożył wniosek do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie zakupu urządzenia do odsączania ścieków w oczyszczalni Ptakowice.
Modernizacja drogi
Rada Gminy Olszanka podjęła uchwałę, dzięki której przeznaczy 15 tys. zł na modernizację drogi w Pogorzeli.
Sport szkolny
Podczas półfinałów zawodów lekkoatletycznych w ramach Wojewódzkich Igrzysk LZS Młodzieży Szkół Wiejskich Podstawowych i Gimnazjalnych, które odbyły się 19 maja br. w Namysłowie uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy pod opieką Stanisława Smugorzewskiego i Jana Golonki oraz gimnazjum w Olszance pod opieką Dariusza Ilowa zdobyli awans do półfinałów odbywających się 4 czerwca w Prószkowie koło Opola. Do półfinałów zakwalifikowali się:
- Katarzyna Skotnicka – bieg na 600 m – SP Olszanka;
- Patryk Pawliszyn – pchnięcie kulą – SP Olszanka;
- Katarzyna Gredys – bieg na 100 m – SP Jankowice Wlk.;
- Jakub Skwarczyński – skok w dal, bieg na 100 m – gimnazjum;
- Robert Basiura – bieg na 300 m – gimnazjum;
- Karol Oliwa – rzut oszczepem – gimnazjum;
oraz sztafeta 4 x 100 m w składzie: Jakub Skwarczyński, Marcin Karliński, Robert Basiura, Karol Oliwa.
Bardzo dobrze spisali się uczniowie Gimnazjum w Olszance pod opieką Dariusza Ilowa, Jerzego Dróbki i Mariusza Oliwy w eliminacjach powiatowych Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Szkolnego Związku Sportowego w lekkiej altetyce, które odbyły się 30 maja br. w Brzegu. Zajmowali oni czołowe miejsca w wielu konkurencjach, a najlepsi awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 8 czerwca w Namysłowie. W II Wojewódzkich Nocnych Biegach Ulicznych, które rozgrywane były w Lewinie Brzeskim w kategorii wiekowej rocznika 1990 III miejsce zajął Łukasz Pańkowski z Gimnazjum w Olszance. W kategorii klas pierwszych I miejsce zajęła Ola Pańkowska ze Szkoły Podstawowej w Olszance. W klasyfikacji szkół Olszanka zajęła V miejsce.
(r)


Na terenie gminy Lubsza Odra na całej długości ma zmodernizowane wały przeciwpowodziowe.

Będzie bezpieczniej

W poniedziałek 30 maja odbyło się uroczyste oddanie 6,6 km zmodernizowanego odcinka wałów przeciwpowodziowych na Odrze położonych między Stobrawą a Kościerzycami. Będą chronić ponad 13 miejscowości o powierzchni prawie 7. tysięcy hektarów. Tym samym zakończył się remont wałów na całej długości Odry wzdłuż gminy Lubsza.

Uroczystość odbyła się na wyremontowanym wale w okolicach Nowych Kolni. Po krótkim wykładzie w oparciu o mapę terenu i szczegółowym opisie wykonanego zadania dokonanym przez dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Tadeusza Cygana przecięcia wstęgi dokonali wspólnie wojewoda opolski Elżbieta Rutkowska, przedstawiciele inwestora, członek zarządu województwa Edward Cybulka, oraz wójt gminy Lubsza Wojciech Jagiełłowicz. Po przecięciu wstęgi inwestycję poświęcił ksiądz Bolesław Robaczek.
Wały pomiędzy Stobrawą a Kościerzycami modernizowane były w latach 2003-2005, koszt zadania wyniósł 6,7 mln złotych. Z tej kwoty 4,5 mln złotych pochodziło z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 1,4 mln złotych z programu dla Odry 2006, 190 tysięcy dał budżet województwa, a 600 tysięcy złotych, to rezerwa celowa budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi.
Wcześniej, bo w 2000 roku, dokonano przebudowy i modernizacji wałów na Odrze od Kościerzyc przez Pisarzowice do Szydłowic (kierunek Dolny Śląsk) o łącznej długości 12,1 km. Wały na Odrze zostały podniesione o metr i pogrubione o blisko 2 metry. Specjalne maty wodoodporne, którymi obłożono zewnętrzną część konstrukcji mają zapewnić szczelność. Pieniądze na inwestycję, kosztującą 14,7 mln zł, pochodziły m.in. z Programu dla Odry 2006, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu państwa, a także z budżetu województwa opolskiego. Remont w naszym regionie nadzorował opolski Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.
W okolicach Brzegu planowane jest jeszcze wybudowanie 6 km wałów oraz modernizacja polderu Brzeziny.
Rafał Ochociński