drukuj

 

Artykuły z numeru 21/2005 (59)

 


Grodków

Międzynarodowy „szczyt” samorządowców

W dniach 26 - 29 maja na zaproszenie samorządu Grodkowa do miasta zjechali się przedstawiciele miast z Beckum (Niemcy), Heringsdorfu (Niemcy), La Celle St.Cloud (Francja), Bohumina (Czechy) oraz Borszczowa (Ukraina).

Był to swego rodzaju międzynarodowy „szczyt” samorządowców, w trakcie którego zostały podpisane umowy partnerskie, a także realizowany był ciekawy program pobytu ze specjalną sesją Rady Miejskiej oraz „Biesiadą bez granic”, która miała miejsce w ośrodku wypoczynkowym w Głębocku.
Wizyta związana była przede wszystkim z wystawą pod nazwą „Sztuka łączy”. Inicjatorem wystawy była grupa artystów „Licht, Farm, Farbe” z partnerskiego nam miasta Beckum. Swoje prace zaprezentowali zarówno profesjonalni artyści jak i amatorzy, będący mieszkańcami bądź związani z miastami Grodków i Beckum. Wystawę, która została otwarta 28 maja br. oglądać można w Domu Elsnera.
Różnorodność form i tematyki to główne atuty prezentowanych prac. Można bowiem zobaczyć zarówno rysunki i grafiki, jak i rzeźby i formy przestrzenne. Obok siebie istnieją dzieła młodego, jak i starszego pokolenia artystów, zawodowców i amatorów zarówno tych z Polski jak i z Niemiec.
Wystawa „Sztuka łączy” to nie jedyna atrakcja związana z partnerską wizytą w Grodkowie. W piątek o godzinie 14.00 na specjalny, okolicznościowy program artystyczny zaprosiła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Grodkowie. Nie zabrakło piosenek i tańców, z których słyną dzieci z grodkowskiej „Trójki”. Natomiast w sobotę – 28 maja, o godzinie 17.00 na scenie plenerowej za Domem Kultury zagościło Brzeskie Centrum Kultury. Na program zatytułowany „Maj folklorem i nie tylko malowany” składały się występy: zespołu ludowego „Piast”, prywatnej szkoły tańca „Can-can”, Teatru Muzycznego „Loża” oraz Studia Piosenki. Całość poprowadził Jacek Ochmański z BCK. Tuż po tym programie wszyscy miłośnicy tańca zostali zaproszeni na festyn, który odbył się również w parku za Domem Kultury. Szerzej o międzynarodowym spotkaniu w Grodkowie napiszemy w następnym numerze „Panoramy”.


Brzeg

Rozmawiali o parku kulturowym

Pierwsze posiedzenie zespołu konsultacyjnego ds. utworzenia w Brzegu parku kulturowego odbyło się 20 maja br. w gabinecie wiceburmistrza Mirosława Stankiewicza.

W spotkaniu – oprócz wiceburmistrza - wzięli udział: Maciej Mazurek (Wojewódzki Konserwator Zabytków), Leszek Pastuszka (architekt), Dorota Kowalik – Kociszewska (konserwator), Piotr Kubów (archeolog), Anna Techmańska (pracownik Muzeum Piastów Śląskich) oraz merytoryczni pracownicy Urzędu Miasta. Koncepcję utworzenia parku przedstawili jej autorzy - Jerzy Skarbek (konserwator zabytków) oraz Andrzej Peszko (historyk, pracownik Biura Inicjatyw Gospodarczych i Promocji Urzędu Miasta). Zakłada ona gruntowne wyremontowanie i przywrócenie do historycznych kształtów (z wyeksponowaniem fragmentów gotyckich) niektórych kamienic przy ulicach Dzierżonia, Młynarskiej, Szpitalnej, Długiej i przy Placu Młynów. Pieniądze potrzebne na te działania pochodzić miałyby z budżetu miasta i funduszy unijnych.
Po multimedialnej prezentacji wśród zebranych wywiązała się dyskusja. Uzgodniono, że brzeski Urząd Miasta przygotuje projekt uchwały Rady Miejskiej dotyczący utworzenia parku kulturowego. Projekt trafi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wyda – po konsultacjach z Wojewódzką Radą Konserwatorską (jej posiedzenie ma odbyć się w Brzegu) - opinię na temat tego opracowania. Następnie projekt trafi pod obrady sesji Rady Miejskiej. Ponadto podczas spotkania zebrani dyskutowali o potrzebie utworzenia w mieście stanowiska ds. ochrony dóbr kultury.
(sm)


Brzeskie ciekawostki bibliofilskie

Zakończył się „Tydzień bibliotek”. Warto przypomnieć, że Brzeg ma wielkie tradycje czytelnicze. Nie bez powodu Miejska Biblioteka Publiczna nosi imię księcia Ludwika I. M. Horrnowska i H. Zdzitowiecka w swojej książce „Zbiory rękopiśmienne w Polsce średniowiecznej” (W-wa 1947) piszą o bibliotece założonej przez księcia Ludwika: „Księgozbiór ten nie tylko pod względem ilości, ale jakości zajmował w XIV wieku pierwsze miejsce.

Wychodził daleko poza typ przeciętnej, choćby zasobnej biblioteki. Można uznać Ludwika za świetnego przedstawiciela kultury wybitnie umysłowej związanej z księgą i przez księgę promieniującej.” Biblioteka została potem przekazana kolegiacie i rozwijała się. Szczęśliwie duża część zasobów zachowała się do dziś. Większość dzieł znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a niektóre egzemplarze w bibliotece zamkowej Muzeum Piastów Śląskich. Kilka egzemplarzy starodruków z proweniencją brzeska znajduje się w zbiorach WBP w Rogowie.
Skarby
Pragnę przypomnieć bardzo ciekawą historię, która zdarzyła się w Brzegu. Zamek Piastów Śląskich wśród tysięcy eksponatów kryje skarby, o których wie zaledwie wąskie grono specjalistów. Do takich unikalnych eksponatów należy rękopiśmienny inwentarz biblioteki Piastów Śląskich w Brzegu z 1622 roku.
Otóż w 1968 roku dyrektor Muzeum Paweł Kozerski, po objęciu stanowiska, porządkował zbiory i pewnego dnia wprawnym okiem historyka i archiwisty wyłowił w stosie makulatury zeszyt dużego formatu, zawierający ponad 800 pozycji książkowych, pisany ręcznie w języku łacińskim: „Catalogus Librorum Illustris BL”. Zdumienie i radość. To było wielkie odkrycie, wręcz rewelacyjne. Najbardziej interesujący był sam spis, który zawierał nie tylko dzieła treści teologicznej, ale dzieła z różnych dziedzin wiedzy. Dyrektor Kozerski podzielił się wiedzą o swoim odkryciu z dyrektorem WBP w Opolu R. Sękowskim, znawcą starych książek.
Obejrzeli go także pracownicy, zafascynowani niezwykłym rękopisem. W 1969 roku cenny katalog został zmikrofilmowany. Oryginał wrócił do zbiorów Muzeum, a negatyw mikrofilmu znajduje się w zbiorze WBP w Opolu. Na swoje opracowanie naukowe czeka zarówno oryginał jak i mikrofilm.
Janina Kościów

Zainteresowanych tematem działalności księcia Ludwika odsyłam do książki A. Korłowskiej – Kamzowej – „Fundacje artystyczne księcia Ludwika I Brzeskiego” wyd. Instytut Śląski w Opolu (1970 r.)



Wyjątkowy Przegląd

„Nieprzetarty Szlak” – Przegląd Zespołów Artystycznych organizowany przez miejscową Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego gości w Grodkowie już od dwudziestu ośmiu lat.

Zapoczątkowany w 1977 roku przez druha Juliana Kiełbasę festiwal nieprzerwanie co roku wpisuje się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Jest to przegląd wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i przede wszystkim bardzo ważny. Ważny ze względu na dzieci, które biorą w nim udział. Bowiem wszyscy uczestnicy festiwalu to dzieci specjalnej troski, uczniowie bądź wychowankowie placówek specjalnych. Nie sposób nie docenić ogromu pracy włożonej w przygotowanie poszczególnych występów. Nie sposób przejść bez podziwu obok wielkiego wysiłku, jaki kosztował tych młodych wykonawców prezentujących się na scenie. Tego typu emocje towarzyszą widzom festiwalu od ponad ćwierć wieku. Nie inaczej było w tym roku. Od 20 do 21 maja na scenie grodkowskiego Domu Kultury zaprezentowało się siedemnaście placówek szkolno – wychowawczych z całej Polski. Jury i licznie zgromadzona publiczność oglądali prezentacje w kategoriach: zespoły taneczne, zespoły instrumentalne, piosenka i ruch, zespoły wokalne, soliści i recytatorzy. Pierwszy dzień festiwalu należał do zespołów. Jury nagrodziło wszystkie podmioty biorące udział w przeglądzie, wyróżniając jednak: wśród zespołów tanecznych – Grand Prix – dla Zespołu z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie; wśród zespołów instrumentalnych – Grand Prix – dla zespołu „Andantino” z Kadłuba; w kategorii – piosenka i ruch – Grand Prix festiwalu dla zespołu „Do-Re-Mi” z Tarnowa oraz Drużynę Harcerską przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Świdnicy wśród zespołów wokalnych. Ten dzień to również uroczystość upamiętniająca twórcę przeglądu, zmarłego w marcu tego roku harcmistrza Juliana Kiełbasę. Podczas popołudniowej akademii wspominano początki przeglądu, działalność druha Juliana oraz jego ogromne zasługi w pracy w środowisku osób niepełnosprawnych. Odczytany został list naczelnika ZHP w związku ze śmiercią druha Juliana, a komendant Opolskiej Chorągwi ogłosił początek „Kampanii Bohater”, której celem jest nadanie przeglądowi imienia harcmistrza Juliana Kiełbasy.
W drugim z festiwalowych dni na scenie zagościli soliści i recytatorzy. Również w tych kategoriach jury przyznało nagrody Grand Prix, w kategorii solistów zdobyła ją Karina Matusia z Kluczborka, natomiast wśród recytatorów – Łukasz Kolanowski ze Świdnicy. Warto również wspomnieć o sukcesie reprezentantów Grodkowa na tegorocznym festiwalu. Otóż zespół „Razem” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w kategorii zespołów wokalnych wywalczył drugie miejsce, a solistki z tego zespołu: Małgorzata Kotyńska i Katarzyna Szczypiór w swojej kategorii zajęły kolejno pierwsze i trzecie miejsce.
„Nieprzetarty Szlak” to nie tylko zmagania konkursowe. Impreza ma charakter integracyjny, wpływa na rozwój zespołów artystycznych w placówkach specjalnych, służy również wymianie doświadczeń w trakcie bezpośrednich spotkań. Jak zapowiedział, pełniący obowiązki komendanta Hufca Grodków – Sebastian Matuszewski, festiwalowe idee będą kontynuowane, a przyszłe przeglądy będą równie udane jak dotychczasowe.



Grodkowianie na zamku w Mosznej

To był prawdziwy najazd Grodkowian na zamek. A wszystko to za sprawą papieskiej kolekcji filatelistycznej Bolesława Tokara „Jan Paweł II – Pielgrzym Pokoju”.

Jak powiedział komisarz wystawy a zarazem dyrektor Ośrodka w Mosznej, miała to być wystawa w 85 urodziny Ojca Świętego. Ustalana była jeszcze jesienią ub. Roku. Niestety stała się wystawą już  historyczną i to tym bardziej podkreśla jej znaczenie.
Zanim jednak doszło do otwarcia wystawy w bibliotece zamkowej, wcześniej była msza św. Koncelebrowana w miejscowym kościele, którą odprawił grodkowski proboszcz ks. Zdzisław Góra.
Oprawę muzyczną mszy dał zaproszony specjalnie na tę okazję chór Grodkovia. Od występu chóru następnie odbyło się już uroczyste otwarcie wystawy, na której obecne były władze samorządowe Grodkowa w osobach burmistrza  Marka Antoniewicza oraz wiceburmistrz Teresy Oliwa. Były też wojewódzkie władze Polskiego Związku Filatelistów . Słowo wstępne przed otwarciem wystawy wygłosił ks. Zdzisław Góra podkreślając znaczenie pasji B. Tokara. Chór Grodkovia zaprezentował również ulubione pieśni papieża Jana Pawła II. Chór otrzymał również z rąk Prezesa Związku Filatelistów  Józefa Lehmanna Srebrną Odznakę Polskiego Związku Filatelistów w uznaniu zasług za towarzyszenie tej kolekcji na wielu wystawach.
JMR


Z prac Zarządu Powiatu

Zarząd Powiatu Brzeskiego obradujący w dniu 24 maja 2005 roku pod przewodnictwem starosty Stanisława Szypuły podjął uchwałę w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w drodze przetargu nieruchomości (działki) zlokalizowanej przy ul. Krakowskiej w Grodkowie. Działka ta (powierzchnia 10 arów) graniczy z nieruchomością, gdzie mieściła się dyrekcja byłego szpitala w Grodkowie. Działka w planie przestrzennego zagospodarowania przeznaczona jest pod budownictwo.
***
Zarząd podjął uchwałę w spawie ustanowienia służebności drogi koniecznej przy posesji w Brzegu przy ul. Piastowskiej 6. Służebność ustanowiona jest na rzecz właścicieli obiektu po byłym żłobku, w celu zapewnienia dojazdu do nieruchomości. W zamian za ustanowienie służebności, strona przeciwna wykona balustradę ochronną dla mieszkańców posesji wzdłuż chodnika.
***
Zarząd Powiatu wyraził zgodę dla Dyrekcji Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, na podjęcie działań zmierzających do przygotowania mieszkań do sprzedaży na rzecz najemców, których lokale znajdują się w obiekcie internatu tej szkoły.
***
Zarząd zapoznał się z treścią regulaminu przyznawania stypendiów dla studentów oraz z regulaminem przyznawania stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kwoty jakie są planowane na stypendia, wynoszą odpowiednio 350 tys. zł oraz 996 tys. zł. Zarząd zaakceptował wysokość miesięcznego stypendium  w wysokości 150 zł (dla studenta) i  100 zł. dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej. Ważną propozycją zmian w przyznawaniu stypendiów dla uczniów jest to, że stypendysta będzie otrzymywał kwotę stypendium z góry. W przypadku gdy nie zostanie udokumentowane prawidłowe wydatkowanie wypłaconej kwoty wówczas nie zostanie wypłacona transza za kolejny miesiąc, a pobrana kwota podlegać będzie egzekucji.
***
Zarząd zapoznał się z projektem wniosku do ZPORR przygotowywanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek dotyczy aktywizacji osób niepełnosprawnych dotkniętych bezrobociem. Założeniem jest przeprowadzenie wyjazdowych warsztatów psychologicznych dla grupy 45 osób z podziałem na trzy grupy po 15 osób. Całość projektu oceniania jest na 200 tys. zł.
Brygida Jakubowicz


Jedyni na Opolszczyźnie

Brzeskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia będzie jedynym na Opolszczyźnie stowarzyszeniem, które Minister Sprawiedliwości wpisał do wykazu organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń, na rzecz którego będą zasądzane nawiązki za przewinienia i wykroczenia. Nawiązki te będą orzekane przez Sądy Rejonowe i Okręgowe.

Pieniądze nie pójdą na marne, gdyż potrzeby szpitala są ogromne a organizacja ta pomaga od dawna przede wszystkim brzeskiemu szpitalowi. W roku bieżącym upływa 10 lat działalności stowarzyszenia, jej prezes Tadeusz Majdański jest niestrudzony w swoich działaniach. Razem z Zarządem Stowarzyszenia i jego członkami doprowadził do zakupu m.in. najnowszej aparatury diagnostycznej do laboratorium, artroskopu, diatermii, a w ciągu 2004 roku BSPZ doprowadziło do przebadania mammograficznego ok.2200 kobiet z terenu powiatu brzeskiego i przeprowadziło bardzo udaną akcję „ Tydzień zdrowia w gminach” w czasie której, mieszkańcy powiatu mieli okazję w niedziele korzystać z bezpłatnych porad ordynatorów brzeskiego szpitala. Nic dziwnego, że udzielone zarządowi dnia 23.05.br.na walnym zgromadzeniu absolutorium było tylko formalnością. W walnym zgromadzeniu członków stowarzyszenia uczestniczyli również samorządowcy m.in.: starosta Stanisław Szypuła, burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz, wiceburmistrz Brzegu Mirosław Stankiewicz, wójt Gminy Olszanka Zbigniew Furs, Sekretarz Gminy Skarbimierz Barbara Skibińska oraz wicestarosta Namysłowa- Adam Maciąg. Nie zabrakło dyrektor BCM, lekarzy i pielęgniarek.
Prezes Tadeusz Majdański zapoznał zgromadzonych z protokołem z działalności zarządu, a przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Janina Podobińska przedłożyła sprawozdanie finansowe.
Przychody stowarzyszenia w ubiegłym roku wyniosły 87191,82 zł., koszty działalności statutowej wyniosły 85181,53 zł., koszty administracyjne to 7800 zł., a środki pieniężne wynoszą 23480,17 zł.
Jednym z najważniejszych tematów spotkania było omówienie projektu dotyczącego powstania w Brzegu poradni mammograficznej, która świadczyłaby kompleksowe usługi medyczne związane z profilaktyką raka piersi. Poradnia miałaby działać w ramach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej prowadzonego przez BSPZ.
Drugą z omawianych spraw były projekty uroczystości związane z tegorocznym dziesięcioleciem istnienia organizacji.
Starosta Stanisław Szypuła wyraził wolę dalszej współpracy z zarządem stowarzyszenia oraz poparcie dla wszelkich społecznych inicjatyw zmierzających do poprawy opieki zdrowotnej mieszkańców powiatu brzeskiego. Swoje poparcie działań zmierzających do uruchomienia pracowni mammograficznej zadeklarował również wicestarosta Namysłowa, którego mieszkanki również korzystałyby z usług tej placówki
Brygida Jakubowicz
<>



W rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II

12 maja 2005 r. dla uczczenia 85 rocznicy urodzin Papieża Polaka w Domu Ludowym w Czepielowicach odbył się I Gminny Przegląd Piosenki Religijnej i Kościelnej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy i Publiczną Szkołę Podstawową w Czepielowicach. Przegląd prowadził  Jan Sowa, nauczyciel muzyki PSP w Mąkoszycach.

W Przeglądzie udział wzięło 8 zespołów: zespół „OKTET” z PG w Kościerzycach, zespół „GLORIA” z PG w Kościerzycach, zespół „MUZYKALNE ANIOŁY” z PSP w Lubszy, zespół „DOMINE” z PSP w Czepielowicach, zespół „WIWA” z PSP w Czepielowicach, zespół „SOWY” z PSP w Mąkoszycach, zespół świetlicy wiejskiej „IRYS” z Dobrzynia, zespół harcerski „BARKA” z PSP w Czepielowicach oraz 6 wykonawców indywidualnych: Dorota Karabowicz - PG w Kościerzycach, Dominika Litarowicz - PSP Czepielowice, Weronika Bogus - PSP Lubsza, Justyna Dobrzańska - PSP Lubsza, Patrycja Dobrzańska - PSP Lubsza, Szymon Dobrzański - PSP Czepielowice. Komisja konkursowa w składzie: Maria Czarna, Teresa Chałupka, Marta Grzesiak po wysłuchaniu występów oceniała bardzo wysoko poziom wszystkich młodych wykonawców i przyznała następujące miejsca:
W kategorii zespołów
I miejsca równorzędne dla zespołu „SOWY” z Mąkoszyc i zespołu „IRYS” z Dobrzynia,
II miejsce dla zespołu „OKTET” z Kościerzyc,
III miejsce dla zespołu „DOMINE” z Czepielowic,
Pozostałe zespoły otrzymały równorzędne IV miejsca.
W kategorii wykonawców indywidualnych:
I miejsce i nagrodę specjalną otrzymała Dorota Karabowicz - niepełnosprawna uczennica PG w Kościerzycach,
I miejsce - Dominika Litarowicz z PSP w Czepielowicach,
II miejsce - Szymon Dobrzański z PSP w Czepielowicach,
III miejsce - Weronika Bogus z PSP w Lubszy.
Pozostałym wykonawcom przyznano równorzędne IV miejsce.
Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy serdecznie dziękuje wszystkim instruktorom, nauczycielom i wykonawcom za udział w konkursie.


Kolarska majówka

W bardzo słoneczną sobotę 21 maja miała miejsce kolejna już impreza turystyczna przeznaczona dla uczniów naszych szkół. Organizowana jest ona, z małymi przerwami, rokrocznie od 1995 roku przez działaczy brzeskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.

Całością imprezy kierowała w tym roku Elżbieta Kużdżał, wiceprezes oddziału Ziemi Brzeskiej ds. młodzieży. Pomagali jej m.in. pracownicy Nadleśnictwa Brzeg z Romualdem Pieruniem, a także Paweł Kulczycki i Jan Janota. Tym razem do pokonania było prawie 50 km, a celem była szkółka leśna w Barucicach. Tam spotkanie z nadleśniczym R. Pieruniem, który opowiedział uczestnikom o sposobie prowadzenia szkółki leśnej. Następnie przejechano do “leśnej szkoły” w lesie lubszańskim na terenie przylegającym do jednej ze ścieżek edukacyjnych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Znaczna część trasy przebiegała więc ścieżkami leśnymi, osłoniętymi od dokuczliwego momentami słońca oraz od szybko mknących samochodów, szczególnie ciężarowych. W Kolarskiej majówce 2005 wzięło udział blisko 20 osób, a szkoda, bo było bardzo interesująco. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie mieli zapewniony w lesie posiłek (kiełbaska z świeżym pieczywem przygotowane przez brzeski Bar Mleczny), kilka konkursów, w których czekały na najlepszych liczne nagrody, których fundatorem był Urząd Miasta Brzeg. Oto wyniki konkursów: skakanka (I m. Ola Świder przed Ania Kędzierską i Dominikiem Dziełakiem, nagroda pocieszenia przypadła najsłabszemu Dawidowi Nawracale), jazda żółwia (Adrian Mazur, przed Dawidem Nawracałą i Olą Świder), EKO Tablice (Patrycja Wójcik+Marta Dwojak, przed Anetą Kot+Dominika Dziełak oraz Dawidem Nawracałą+Adrian Mazur), Przyroda (Ola Świder przed Ania Kędzierską i Adrianem Mazurem oraz Dawidem Nawracałą). Otrzymali wszyscy mapy, przewodniki, poradniki turysty oraz drobny sprzęt turystyczno-rowerowy. Wszystkim dopisywało dobre samopoczucie, a spośród awarii była tylko jedna potrzeba załatania gumy, pozostały sprzęt i uczestnicy dobrze znieśli tą jazdę. W lesie doszło do spotkania młodzieży szkolnej z okolic Namysłowa, która tego dnia w lasach lubszańskich brała udział w biegach na orientację. Były momenty, w których był problem w ustaleniu leśnej trasy, ale w końcówce wszystko przebiegło już sprawnie i późnym popołudniem powrócono do Brzegu już umawiając się na spotkanie za rok, także w maju. W trakcie imprezy grupa trochę się podzieliła na podgrupy i w tym momencie nieocenioną pomocą okazały się kontakty “komórkowe”.
Jan Janota