drukuj

 

Artykuły z numeru 20/2005 (58)

 


Liga Ochrony Przyrody

Ekologiczne zmagania

Słoneczny dzień, 20 maja 2005 roku, w siedzibie brzeskiego Nadleśnictwa i na terenie Parku Wolności im. Peppela odbyła się V edycja Konkursu ekologicznego pn. “Przyroda wokół nas”, którego organizatorem jest Liga Ochrony Przyrody. Prowadzącym był Janusz Bańkowski - Biuro Urządzania Lasu i Gospodarki Leśnej oraz Wiesław Chmielewski - prezes brzeskiego oddziału LOP, jury obradowało w składzie: Józef Jaroszek i Romuald Pieruń - brzeskie Nadleśnictwo, Marek Ławno - ZW Ligi Ochrony Przyrody w Opolu, Marek Stajszczyk- instruktor ekologii w BCK, Beata Kwiatkowska - Urząd Miasta Brzeg, zaproszeni byli też goście: Bogusław Malinowski z Wrocławia - Lasy Państwowe, Kazimierz Karnas- członek Honorowy LOP, Stanisław Kowalczyk- Wydział Oświaty i Sportu UM Brzeg, Beata Staszczyk (BCK) prowadząca część plastyczną.
Do rozwiązania były: testy (drużynowo w ciągu 15 minut), zadania terenowe (30 minut; rozpoznanie roślin i zwierząt), konkurs rysunkowy oraz część artystyczna w dowolnej formie (wiersze, śpiewy). W kategorii Szkół Podstawowych startowały drużyny z Brzegu (SP 1, 3, 5, 8 i ZS z O.Sport.), Czepielowic, Michałowa, Michałowic oraz Skarbimierza. Wyniki ogólne w tej kategorii wiekowej: I miejsce Zespół Szkół z o. Sportowymi (K. Imitowski, M. Jelonkowski, A. Osekowski), przed PSP nr 5 (M. Kilar, M. Myrdzio, D. Danowski), i GSP Skarbimierz Osiedle (M. Bargiel, A. Musiał, K. Gustowska). Najbardziej podobały się występy artystyczne uczniów z PSP nr 3 (M. Panek, A. Bereza, M. Szczepaniak rapowali) oraz Zespołu Szkół z o. Sportowymi (M. Jelenkowski, K. Imiłowski-wiersz). W kategorii Gimnazjów startowały drużyny z Olszanki oraz z brzeskich gimnazjów. Tutaj wyniki ogólne wyglądały następująco: zwycięstwo drużyny Zespołu Szkół z oddz. Sportowymi (K. Musiał, J. Podwin, P. Przewoźny), przed Gimnazjum nr 3 (M. Michałek, M. Janik, B. Granos) oraz Gimnazjum nr 1 w Brzegu (S. Satrosta, A. Przybyło, J. Sitak). W części artystycznej najbardziej podobały się wiersze Magdy Bogdan i Moniki Michałek oraz występ duetu gitarowego Joanny Podwin i Klaudii Musiał śpiewających piosenki z elementami proekologicznymi. Wszysscsy otrzymali szereg cennych nagród, których fundatorem był Burmistrz Miasta Brzeg, a sponsorami także: BULiGL o/Brzeg, Nadleśnictwo Brzeg, Brzeskie Centrum Kultury, ZPC „ODRA” S.A. Brzeg. Organizacyjnie wspomagały uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu oraz studentki Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Opolskiego.
Jan Janota


Perły architektury Śląska

„Nareszcie Brzeg – Śląski Wawel”

Pod taką nazwą odbyła się w Brzegu i okolicach impreza turystyczno – kulturalno – promocyjna „Perły architektury Śląska – Śląski Wawel”.

Organizatorami brzeskiej edycji imprezy, która również gości w takich ośrodkach jak m.in. Henryków, Lubiąż byli: Agencja „Jedynka” z Wrocławia, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Brzeg, Muzeum Piastów Śląskich, Brzeskie Centrum Kultury. Po dłuższym utrzymywaniu się w Brzegu bardzo złej pogody, właśnie od soboty zawitała przepiękna aura, co skłaniało organizatorów do przypuszczeń, iż impreza cieszyć się będzie bardzo dużym zainteresowaniem Brzeżan. Tak się niestety nie stało. W sobotę frekwencja była raczej mizerna, niedziela zaś po trosze poprawiła nastroje organizatorom. Do Brzegu ściągnęło w tym dniu bardzo wielu turystów z zewnątrz, którzy zwiedzali wystawy w Muzeum, Ratusz, Galerię Sztuki Współczesnej BCK. Niektórzy też nie pominęli  odwiedzenia kościoła parafialnego w Małujowicach, gdzie znajdują się przepiękne freski. Niewątpliwą atrakcją był strażacka drabina, z której po jej rozciągnięciu wielu odważnych mogło podziwiać panoramę Brzegu. Na dziedzińcu zamkowym, na którym stanęła nowo zakupiona przez BCK scena plenerowa królowali z kolei młodzi brzescy artyści rodem z Klubu Garnizonowego i Brzeskiego Centrum Kultury, jak również Szkoły Tańca „Can-can”. Był również – co godzinę odgrywany przez trębacza orkiestry dętej BCK – Wiesława Lipkę – okolicznościowy hejnał, walki rycerskie, okolicznościowy papier czerpany, liczne kramy ze smakowitym jadłem. Imprezę rejestrował Program 3 TVP we Wrocławiu, a bieżące informacje prezentowane były m.in. w programie informacyjnym „Fakty”, w którym o walorach imprezy opowiadał burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński. Mamy nadzieję, iż impreza ta będzie w przyszłości coroczną imprezą promocyjną i „ściągnie” do naszego miasta i miejscowości naszego powiatu większą ilość turystów.

(s)
<>
Podziękowania dla Dyrektor Biblioteki

Danuta Klin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu obchodzi 40-lecie pracy w bibliotekarstwie.

Z tej okazji burmistrz Brzegu wręczył pani dyrektor kwiaty,  okolicznościowy dyplom oraz upominek pieniężny. Uroczystość odbyła się 16 maja br. w gabinecie burmistrza.
Podziękowania i gratulacje Danucie Klin złożył również Stanisław Kowalczyk – kierownik Biura Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta.
Danuta Klin jest dyrektorem brzeskiej biblioteki od 1982 roku. Pod Jej kierownictwem placówka ciągle się rozwija – m.in. biblioteka jest skomputeryzowana, działa w niej czytelnia internetowa (w ramach rządowego projektu „Ikonka” funkcjonują w niej 3 komputery, kolejne 7 działa dzięki pomocy burmistrza i Urzędu Miasta). Miejska Biblioteka Publiczna w Brzegu jako jedna z nielicznych w Polsce prowadzi dla czytelników chorych filię specjalistyczną w brzeskim szpitalu. Wskaźniki czytelnictwa w brzeskiej bibliotece znacznie przekraczają średnią dla województwa opolskiego.
Sławomir Mordka



Młodzi z Europy w Brzegu

Grupa młodzieży z Niemiec, Francji i Włoch przebywała (w ramach unijnego programu Socrates – Comenius) od 16 do 20 maja br. w Brzegu.

Zostali oni zaproszeni przez Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi. W czasie wizyty m.in. spotkali się w ratuszu z burmistrzem Brzegu Wojciechem Huczyńskim. Burmistrz pokrótce przedstawił im Brzeg, mówił także o Instytucie Kurta Masura. Młodzież pytała m.in. o relacje pomiędzy burmistrzem a Radą Miejską.
W trakcie wizyty goście z Europy Zachodniej mieszkali w domach uczniów ZSnr1 zOS, uczestniczyli także w lekcjach w szkole. Byli na wycieczce w Krzyżowej, zwiedzili także Brzeg (byli m.in. na ratuszowej wieży).
Sławomir Mordka



Partnerska wizyta

Od dwudziestego piątego maja gościć będziemy w Grodkowie zaproszone przez Urząd Miasta i Gminy delegacje z: La Celle St. Cloud (Francja), Beckum (Niemcy), Heringdorfu (Niemcy), Bogumina (Czechy) oraz Borszczówa na Ukrainie.


Wizyta związana jest przede wszystkim z wystawą pod nazwą „Sztuka łączy”. Inicjatorem wystawy jest grupa artystów „Licht, Farm, Farbe” z partnerskiego nam miasta Beckum. Swoje prace zaprezentują zarówno profesjonalni artyści jak i amatorzy, będący mieszkańcami bądź związani z miastami Grodków i Beckum. Wystawę oglądać będzie można od 28 maja w Domu Elsnera, gdzie tego dnia o godzinie szesnastej nastąpi jej uroczyste otwarcie.
Różnorodność form i tematyki to główne atuty prezentowanych prac. Będziemy mogli zobaczyć zarówno rysunki i grafiki, jak i rzeźby i formy przestrzenne. Obok siebie staną dzieła młodego, jak i starszego pokolenia artystów, zawodowców i amatorów zarówno tych z Polski jak i z Niemiec. Grodkowską stronę tej wystawy reprezentować będzie aż czternastu artystów i o ile większość z nas miała okazję zapoznać się z pracami Jana Uchlika, pana Mieczysława Smasia czy też panów Podolskich, to już nie tak wielu obcowało z artystycznymi propozycjami Marcina Potocznego, Michała Kałuzińskiego czy też Ewy Wrzodek. Warto więc zatem wybrać się do Domu Elsnera ,aby zapoznać się z twórczością grodkowian jak i naszych gości z Beckum. Oprócz wyżej wymienionych po stronie Polskiej zaprezentują się również: Aleksandra Janik, Wanda Cebulka, Grażyna Gądek, Jacek Hnatów, Janusz Pasieczny, Marzena Byjos, Przemysław Piecha. Wystawa „Sztuka łączy” to nie jedyna atrakcja związana z partnerską wizytą w Grodkowie. W piątek o godzinie 14.00 na specjalny, okolicznościowy program artystyczny zaprasza Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Grodkowie. Nie zabraknie piosenek i tańców, z których słyną dzieci z grodkowskiej „Trójki”. Natomiast w sobotę – 28 maja, o godzinie 17.00 na scenie plenerowej za Domem Kultury zagości Brzeskie Centrum Kultury. Na program zatytułowany „Maj folklorem i nie tylko malowany” składać się będą występy: zespołu ludowego „Piast”, prywatnej szkoły tańca „Cancan”, Teatru Muzycznego „Loża” oraz Studia Piosenki. Całość poprowadzi znany pan Jacolo czyli Jacek Ochmański z BCK. Tuż po tym programie wszyscy miłośnicy tańca zaproszeni są na festyn, który odbędzie się również w parku za Domem Kultury.
DD


Historia lokalna oczami gimnazjalistów

Wtorek, 17 maja 2005 roku był dla pracowników Miejskio- Gminnej Biblioteki w Grodkowie niezwykle bogaty w wydarzenia.

Zorganizowano tego dnia gimnazjalistom konkurs poświęcony znajomości historii lokalnej pod nazwą “Z przeszłości i teraźniejszości miasta i gminy Grodków”. W zmaganiach miłośników tego regionu organizowanym od 1997 roku przez grodkowską placówkę wzięło udział pięć drużyn gimnazjalnych: Żaneta Jasińska, Marlena Stępień i Paulina Widz (P.G. z Jędrzejowa, opiekun Bogusława Czernal), Barbara Dziedzic, Piotr Grabowski i Jakub Wojas (P.G. nr 2 Grodków, opiekun Jolanta Kos), Katarzyna Dwojak, Martyna Lejczak i Joanna Synowerska (P.G. nr 2 Grodków, opiekun Jadwiga Sikorska) oraz dwie drużyny z  grodkowskiego P.G. nr 1 z Aleksandrą Cygan, Dominiką Romaniuk i Anną Synówka pod opieką Iwony Piela-Skomskiej, a drugą stanowiły Weronika Bis, Karolina Pierz i Agnieszka Sieńkowska z opiekunem Jackiem Muziewiczem. Ich zadaniem było rozwiązanie testu, rozpoznanie herbu i flagi Grodkowa, umieszczenie na planie miasta zadanych obiektów, odpowiedzenie na pytania dotyczące regionu, rozpoznanie na wylosowanym zdjęciu danego obiektu oraz udział w konkursie krasomówczym poświęconym terenowi gminy Grodków. Tematyka krasomówcza mówiła m.in. o: Jędrzejowie, Więcmierzycach, Gałążczycach, Rezerwacie Przyrody “Kokorycz”. W przeciągu 5 minutowych wystąpień zaprezentowano ich historie, legendy, ciekawostki. Najwięcej emocji wzbudziło rozwiązywanie testu oraz konkurs krasomówczy, w którym trzeba było się popisać nie lada umiejętnościami oratorskimi. Ażeby nie były to tylko zmagania uczniów gimnazjów, przygotowano w przerwie uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej zatytułowanej: “Nasza wspólna kraina”. Nastąpiło ono z udziałem autora Jana Janoty, krajoznawcy i fotografa z Brzegu, który przed trzema laty objechał powiat brzeski na rowerze mając z sobą naturalnie aparat fotograficzny. Część dokumentacji zawarł na ponad 30 barwnych fotografiach. Pokazują one niektóre spośród jakże licznych obiektów krajoznawczych rozsianych na terenie naszego powiatu ze szczególnym podkreśleniem uroków Ziemi Grodkowskiej. Zwiedzający wysłuchali autorskiej gawędy spoglądając pod nowym, nieznanym wcześniej kątem na stare pałace, kaplice, krzyże pokutne, pagórkowate ukształtowanie terenu, albo zarośnięte tory linii kolejowej Brzeg-Grodków-Nysa. Uczestnicy spotkania w Bibliotece stwierdzili jednogłośnie, że teraz na pewno nie będą już obojętnie przemieszczać się po swojej okolicy. Po tym przerywniku wszyscy powrócili do konkursowych zmagań. Nad całością czuwali Przemysław Tarkowski, Anna Bogucka i Alicja Biesaga, dyrektor Biblioteki w Grodkowie, których wspomagał niżej podpisany, a całość przygotowała Elżbieta Grabowska. Dla kronikarskiego porządku podajmy wyniki końcowe: 130 punktów i dwa pierwsze miejsca zdobyły drużyny z Gimnazjum nr 2, 127 punktów i miejsce II drużyna z Gimnazjum nr 1 pod opieką Iwony Pieli-Skomskiej, 126 punktów i miejsce III gimnazjaliści z Jędrzejowa, za którymi na IV miejscu z 123 punktami uplasowała się druga drużyna z “grodkowskiej jedynki” pod opieką Jacka Muziewicza. Zwycięzcy otrzymali szereg nagród książkowych wraz z pamiątkowymi dyplomami, których fundatorami był: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu. Wszyscy dostali cenne nagrody i zaproszono ich na wspólną wycieczkę autokarowo-krajoznawczą, która ma odbędzie się 6 czerwca po Ziemi Grodkowskiej, a zakończy ją wspólne ognisko w prywatnym skansenie państwa Drozdów w Głębocku.
Jan Janota


Z prac Zarządu Powiatu

Zarząd Powiatu obradujący w dniu 19.05.2005 r. pod przewodnictwem wicestarosty powiatu brzeskiego Zbysława Bila wysłuchał informacji szefa Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Janusza Oleszczuka na temat złożonych na sesję Rady Powiatu Brzeskiego sprawozdań powiatowych służb i straży, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu w roku 2004. Sesja dotycząca bezpieczeństwa odbędzie się 3.06.br. na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
***
Zarząd Powiatu wysłuchał i zaakceptował przygotowaną na sesję Rady Powiatu informację dotyczącą działalności pełnomocnika Starosty ds. promocji powiatu. Informacja zawierała sprawozdanie z działalności promocji, w ciągu obecnej kadencji powiatu dotyczące m.in. współpracy zagranicznej powiatu brzeskiego, polityki informacyjnej starostwa, współpracy z organizacjami społecznymi w tym organizacjami kombatanckimi, prowadzenia strony internetowej powiatu i Biuletynu Informacji Publicznej, współpracy z jednostkami powiatowymi i działań na rzecz rozwoju gospodarczego. Informację złożyła Brygida Jakubowicz- pełnomocnik starosty d/s promocji powiatu, pełniąca jednocześnie funkcję pełnomocnika starosty d/s kombatantów i osób represjonowanych.
***
Skarbnik Powiatu Iwona Krzysztofek omówiła projekt uchwały Rady Powiatu dotyczący środków na stypendia dla uczniów i studentów, oraz zabezpieczenia w formie weksla in blanco pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na kolejną powiatową inwestycję związaną z pracami termoizolacyjnymi w Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół Rolniczych w Grodkowie.
***
Zarząd Powiatu omawiał przedstawioną przez Kierownika Zarządu Dróg Powiatowych Stanisława Kowalskiego sprawę remontu chodnika, przebiegającego wzdłuż jednej z dróg powiatowych w Lewinie Brzeskim. Dokumentację opracowała gmina Lewin Brzeski, obecnie trwają negocjacje dotyczące współfinansowania tej inwestycji przez powiat.
<>Brygida Jakubowicz

<>


Finał wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Sprawa bezpieczeństwa na drogach jest bardzo ważna

Najlepsze drużyny z eliminacji powiatowych uczestniczyły w sobotę, 7 maja w finale wojewódzkim. Stawką zawodów obok cennych nagród, pucharów i dyplomów jest udział w zawodach centralnych turnieju, które odbędą się pod koniec maja. Do zawodów tych kwalifikuje się jedna najlepsza drużyna w województwie ze szkół podstawowych i jedna najlepsza z gimnazjów.
Finał wojewódzki turnieju zorganizowano w tym roku w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu. Szkoła ta przed laty była już gospodarzem tego typu imprezy. Przybyłych uczestników turnieju, opiekunów i zaproszonych gości powitał burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński i  dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Jadwiga Walasek. Turniej organizowany jest przez Polski Związek Motorowy. Współorganizatorami Turnieju są: Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.
Turniej wojewódzki składał się z czterech konkurencji. Drużyny szkolne rozwiązywały, więc test wiadomości z przepisów ruchu drogowego, jeździły po miasteczku ruchu drogowego oraz demonstrowały technikę jazdy rowerem, pokonując tor przeszkód. W kategorii szkół podstawowych udział wzięło 12 drużyn, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych drużyn było 13.
W przerwie pomiędzy rozgrywanymi konkurencjami wystąpił zespół taneczny „Piast” z Brzeskiego Centrum Kultury prowadzony przez Jacka Ochmańskiego.
 Po wielogodzinnych zmaganiach wyłoniono zwycięzców. Wyniki, jakie osiągnęły poszczególne drużyny świadczyły o bardzo dobrym przygotowaniu młodzieży, co jest zasługą ich nauczycieli. Wśród szkół podstawowych najlepsi to uczniowie PSP nr 18 w Kędzierzynie-Koźlu: Anna Wylezik, Sandra Wylezik, Krzysztof Piotrowski. Drużynę przygotował i prowadzi od lat z sukcesami pan Rafał Czub.



Wieści z gminy Olszanka

Tydzień bibliotek w Pogorzeli
W środę 18 maja br. w  gminnej bibliotece w Pogorzeli odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci klas drugich Szkoły Podstawowej w Olszance. Dzieci pod opieką Violetty Świder i Anny Kaśków mogły zapoznać się z kroniką biblioteki prowadzoną przez Bożenę Adamowicz, kierowniczkę biblioteki, a także obejrzeć pracownię komputerową w bibliotece. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z działalnością i historią biblioteki oraz pokazanie wystawy “Moje hobby”. Drugoklasiści ze szkoły w Olszance odpowiadali na pytania dotyczące majsterkowania, kolekcjonowania różnych przedmiotów. Przed spotkaniem w bibliotece wychowawczynie przeprowadziły z dziećmi krótkie pogadanki na temat hobby. Poznały różne ciekawostki np. dotyczące produkcji guzików w czasach Ludwika XIV, króla Francji. W trakcie spotkania dzieci poznały również historię patrona szkoły - brygady partyzanckiej “Grunwald” na podstawie artykułu Józefa Sobiesiaka z “Życia Literackiego” z 30 sierpnia 1964 roku.

Akcja zbierania książek
Przez całe wakacje będzie prowadzona w bibliotece w Pogorzeli akcja polegająca na sprzedaży książek zniszczonych i z selekcji. Fundusze uzyskane ze sprzedaży przeznaczone będą na zakup nowych książek, głównie lektur szkolnych i nowości wydawniczych.  Kierowniczka biblioteki w Pogorzeli Bożena Adamowicz serdecznie dziękuje darczyńcom, którzy oddają własne książki.
(r)