drukuj

 

Artykuły z numeru 19/2005 (57)

 


11 maja w Gminnej Szkole Podstawowej w Skarbimierzu Osiedle odbyła się uroczystość upamiętniająca 60 rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu pracy BRIEG PAMPITZ i zakończenia II wojny światowej.

Salwy pamięci

Organizatorami obchodów byli: Wojewódzka Komisja Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Opolu, dyrekcja Muzeum Gross Rosen w Rogoźnicy, dowództwo I Brzeskiej Brygady Saperów, Brzeskie Koło Światowego Związku Żołnierzy AK, wójt gminy Skarbmierz, parafia p.w. Świętego Stanisława w Skarbimierzu, GSP w Skarbimierzu Osiedle.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się mszą św. przy pomniku - symbolu męczeństwa więźniów w Pępicach, którym opiekuje się szkoła. Ksiądz prałat Bolesław Robaczek, proboszcz Stanisław Grzechynka, kapelan Wojska Polskiego mjr Grzegorz Krupski i kapelan ks. Andrzej Siemiński z Grodkowa odprawili nabożeństwo przy specjalnie wybudowanym wojskowym ołtarzu w kształcie łodzi. W czasie mszy grała orkiestra wojskowa. Po mszy przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Czajkowski przybliżył historię tego miejsca i przypomniał o powstaniu obelisku w 1998 roku i odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy pomniku w listopadzie zeszłego roku. Podniosłym momentem stało się złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem przez przybyłych gości. Po apelu poległych żołnierze wystrzelili honorowe salwy ku czci więźniów obozu.
Po powrocie goście zebrali się w szkolnej hali sportowej na zapowiadanej sesji naukowej. Dyrektor GSP Genowefa Prorok powitała przybyłych na uroczystość. Wśród gości znaleźli się: wojewoda opolski Franciszek Stankala, senator prof. Stanisław Nicieja, Opolski Kurator Oświaty Franciszek Minor, wizytatorzy: Jadwiga Trzęsowska i Józef Paprotny, Wojewódzki Konserwator Zabytków - Maciej Mazurek, kustosz Muzeum Gross Rosen z Wałbrzycha - Aleksandra Kobielec, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej dr Krzysztof Szwagrzyk i Wojciech Trębacz, przedstawiciele władz samorządowych – wójt gminy Skarbimierz Andrzej Pulit, burmistrzowie, dowództwo wojska, policji, straży pożarnej w Brzegu, przedstawiciele organizacji kombatanckich z Brzegu i Grodkowa, przedstawiciele organizacji społecznych; Związku Sybiraków i Miłośników Lwowa, radni, sołtysi, mieszkańcy Gminy Skarbimierz, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie. Uczniowie GSP pod kierunkiem Magdaleny Hawrot, Elżbiety Danieliszyn i Joanny Grabowskiej zaprezentowali wzruszający program artystyczny, na który złożyły się wspomnienia obozowe, historia obozu i pomnika w Pępicach oraz patriotyczne wiersze. Magdalena Jadczyk poprowadziła chór uczniów szkoły oraz chór parafialny, który wykonał m.in. „Bogurodzicę” oraz pieśń „Boże coś Polskę. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe szkół powiatu brzeskiego.
Tak ważna uroczystość stała się okazją do wręczenia odznaczeń i medali. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przyznała Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa Gminnej Szkole Podstawowej, a srebrny dyrektorowi szkoły Genowefie Prorok. Prezes ŚZŻAK koło w Brzegu, Tadeusz Czajkowski, otrzymał odznakę Zasłużony dla Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Następnie głos zabierali zaproszeni goście. Dzieje obozu w Pępicach przedstawił w swoim wystąpieniu prof. Stanisław Nicieja, który jako pierwszy pisał o tym miejscu publikując listy w brzeskiej gazecie lokalnej. W odczycie przedstawił tragiczne, ale nierzadko barwne biografie osób związanych z obozem. Przedstawiciel IPN dr Krzysztof Szwagrzyk pogratulował szkole dobrze zorganizowanej uroczystości i przypomniał o nadal toczących się śledztwach związanych ze zbrodniami w obozie pępickim. Na zakończenie wystąpiła kustosz Muzeum Gross Rosen Aleksandra Kobielec, która na podstawie materiałów archiwalnych z muzeum w Wałbrzychu przedstawiła referat „Zbiorowa ucieczka więźniów z Al Brieg”. W czasie trwania uroczystości można było oglądać projekcję multimedialną o działalności patriotycznej szkoły, którą przygotowała Jolanta Kita. Na zakończenie dyrektor szkoły przypomniała, że placówka została otwarta we wrześniu 2000 roku, a już w październiku Rada Pedagogiczna opracowała program „Chrońmy nasze dziedzictwo kulturowe”, który szkoła dotąd realizuje. Następnie podziękowała gościom, a w szczególności komitetowi organizacyjnemu - Tadeuszowi Cząjkowskiemu, księdzu Stanisławowi Grzechynce, wójtowi gminy Skarbimierz Andrzejowi Pulitowi, wojsku, policji, nauczycielom i zaprosiła wszystkich na poczęstunek przy szwedzkim stole.
Agnieszka Rudzka - Pękała



Zajrzyj na www.bck-brzeg.pl

Brzeskie Centrum Kultury w internecie

12 maja br. została wprowadzona do sieci internetowej pod adresem www.bck-brzeg.pl strona Brzeskiego Centrum Kultury. Na razie jest ona w rozbudowie, ale w najbliższym czasie znajdą się na niej wszystkie informacje dotyczące działalności BCK (w tym również Galerii Sztuki Współczesnej i Stowarzyszenia Rękodzieła Artystycznego Galeria Sztuki Ratusz „BAHAMARZE”), łącznie z regulaminami imprez oraz kartami zgłoszeń. Zapowiadany jest również bardzo rozbudowany serwis zdjęciowy.
(s)


<>
Wyjątkowy festiwal

Po raz dwudziesty ósmy na scenie Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie odbędzie się Przegląd Zespołów Artystycznych „Nieprzetartego Szlaku”.

Tegoroczny festiwal będzie festiwalem szczególnym. Z wielkim żalem pożegnaliśmy w tym roku komendanta hufca ZHP w Grodkowie, druha Juliana Kiełbasę. To właśnie jemu poświęcony będzie 28 „Nieprzetarty Szlak”. Druh Julian Kiełbasa był twórcą przeglądu i brał w nim czynny udział od pierwszej edycji. Dziś grodkowscy harcerze w dowód wdzięczności i wyrazów uznania, pragną nadać imprezie imię jej twórcy. W piątek – 20 maja – od godziny 17.00 rozpocznie się część programu pod nazwą „Ku czci druha Juliana”, w ramach której przeprowadzona zostanie „kampania bohater”, zakończona nadaniem przeglądowi imienia Juliana Kiełbasy. Wcześniej, od godziny 10.00, rozpoczną się przesłuchania konkursowe w kategoriach: zespoły wokalne, zespoły instrumentalne, zespoły taneczne, soliści, recytatorzy oraz ruch i piosenka. Do dnia dzisiejszego swój udział w festiwalu zgłosiło 16 placówek, m.in.: z Łodzi, Tarnowa, Świdnicy, Kadłuba, Grodkowa, Bystrzycy Górnej, Strzelec Opolskich. Przewidywana ilość uczestników to około 250 osób. W „Nieprzetartym Szlaku ” biorą udział dzieci z placówek terapeutycznych, ośrodków szkolno – wychowawczych i tym podobnych instytucji. Propozycje artystyczne tych młodych wykonawców, którzy często zmagają się z własnymi ułomnościami, stoją na bardzo wysokim poziomie, a ranga festiwalu rośnie z roku na rok. Tegoroczny przegląd przygotowywany jest przez grupę ok. 40 harcerzy ze szczepu „Busz” oraz „115 DH Euforia ” pod czujnym okiem pełniącego obowiązki komendanta hufca Grodków – druha Sebastiana Matuszewskiego. Dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Starostwa Powiatowego w Brzegu oraz Urzędu Miejskiego w Grodkowie, organizatorzy mogą zapewnić jednakowe nagrody dla wszystkich placówek biorących udział w festiwalu.
DD


Już po raz drugi w Gnojnej odbył się Unijny Turniej Sportowy Szkół Podstawowych.

II Unijny Turniej w Gnojnej 

W sobotę, 7 maja, od wczesnych godzin rannych szkolne autobusy przywoziły na boisko najlepszych sportowców ze szkół w: Bąkowie, Gałążczycach, Kolnicy, Kopicach, Lipowej, Jędrzejowie oraz Wawrzyszowie. Nie mogło również zabraknąć reprezentacji gospodarzy, czyli uczniów z PSP w Gnojnej.
Pomimo nieprzychylnej aury, młodzi sportowcy dzielnie stawiali czoła coraz to wymyślniejszym konkurencjom. Organizatorzy bowiem nie poprzestali na tradycyjnych dyscyplinach, lecz wzbogacili zawody o takie sporty jak: wyścig krabów, slalom z jajkiem, bieg w obręczy czy też wyścig matematyczny. Wszystkim zmaganiom towarzyszyło mnóstwo emocji, radości i zabawy, a to właśnie było nadrzędnym celem Turnieju, o czym przekonali się wszyscy w chwili rozdania nagród. Otóż każda z drużyn otrzymała identyczne nagrody w postaci pucharów, dyplomów oraz sprzętu rekreacyjnego. Po sportowej rywalizacji uczestnicy imprezy mogli wysłuchać piosenek w wykonaniu zespołu Victis z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Grodkowie oraz wziąć udział w zabawach przygotowanych przez pracowników OKiR. W trakcie Turnieju, każdy kogo poranne zawody pozbawiły energii, mógł uzupełnić ją dzięki prawdziwej wojskowej grochówce, rozdawanej przez żołnierzy z Jednostki Wojskowej w Brzegu. Całej imprezie towarzyszyło wiele pokazów i prezentacji, np.: pokaz sprawnościowy strażaków z Grodkowa, pokaz sprzętu inżynieryjnego z Jednostki Wojskowej w Brzegu. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury psów przygotowany przez brzeską policję. W czasie trwania Turnieju, dzięki pracownikom PZU w Grodkowie oraz grodkowskiej Policji, można było oznakować swój rower i w ten sposób ułatwić jego poszukiwanie w przypadku kradzieży. Wielką frajdą była możliwość posiedzenia w strażackich i wojskowych pojazdach, potrąbienia klaksonami na swoich kolegów oraz pokrzyczenia przez megafony. To wszystko, w połączeniu z rozdawanymi co chwilę łakociami, stanowiło niezapomniane przeżycie dla wielu uczestników imprezy.
Organizatorzy pragną podziękować za pomoc w przygotowaniu imprezy: burmistrzom miasta i gminy Grodków panu Markowi Antoniewiczowi i pani Teresie Oliwie, Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Grodkowie, Jednostce Wojskowej w Brzegu, Straży Pożarnej w Grodkowie, Policji z Grodkowa i Brzegu, nauczycielom z poszczególnych szkół, rodzicom i mieszkańcom wsi Gnojna.
DD


W trosce o najmłodszych 

Jednym z ważniejszych zadań Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzegu jest pomoc mieszkańcom powiatu brzeskiego w zakresie wczesnego wspierania rozwoju dziecka.

Od wielu lat psycholodzy, pedagodzy i logopedzi poradni wspierali rodziców w działaniach zmierzających do zapewnienia swoim dzieciom warunków prawidłowego rozwoju społecznego, emocjonalnego i intelektualnego. Konsultowali i doradzali, obejmowali terapią dzieci, które rozpoczęły edukację przedszkolną.
Po to by pomoc mogła nadejść znacznie wcześniej, a dzięki temu być skuteczniejsza, poradnia przygotowała ofertę dla jeszcze młodszych dzieci, od momentu urodzenia. Od grudnia 2004 r. rehabilitant poradni Irena Tymecka - Roman prowadzi zajęcia ruchowe z najmłodszymi.
Kilka ważnych informacji o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka
Podmiotem oddziaływań w zakresie wczesnej interwencji jest małe dziecko o zaburzonym rozwoju psychoruchowym oraz jego rodzina. Dzieci w wieku od 0 do 7 lat, które są zagrożone nieprawidłowym rozwojem z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego albo opóźnione w rozwoju psychoruchowym, upośledzone umysłowo lub z niepełnosprawnością sprzężoną w przebiegu różnych chorób, wymagają kompleksowej pomocy wielu specjalistów - rehabilitanta, psychologa, logopedy, pedagoga.
Wczesna pomoc potrzebna jest nie tylko dziecku. Rodzice, którym rodzi się dziecko dotknięte uszkodzeniem organizmu, powodującym zaburzenia rozwoju i niepełnosprawność, nie są przygotowani do zmierzenia się z tą trudną sytuacją, ani pod względem psychicznym, ani kompetencyjnym. Potrzebują pomocy psychologicznej, poradnictwa oraz instruktażu, m.in. w zakresie obserwowania i interpretowania zachowań dziecka i odpowiedniego postępowania z nim. Duże znaczenie dla rodziców ma poczucie bezpieczeństwa, które mogłaby im dać kompleksowa, ciągła opieka, prowadzenie i wsparcie.
Wczesne wspieranie rozwoju dziecka przynosi następujące efekty:
- umożliwia wyeliminowanie zaburzeń i dalszy normalny rozwój,
- zapobiega utrwalaniu się niepełnosprawności i umożliwia dalszy, względnie prawidłowy rozwój,
- pozwala uruchomić wszystkie potencjalne rezerwy procesu rozwojowego u dzieci, u których niepełnosprawność  jest nieodwracalna – przez co ulega poprawie ogólny stan zdrowia oraz funkcjonowanie osobiste i społeczne. Dzieci te będą lepiej przygotowane do rozpoczęcia nauki, pracy i bardziej samodzielnego i niezależnego życia.
Podstawowe zadania wczesnej interwencji to:
- ustalenie wielospecjalistycznej diagnozy: psychologicznej, logopedycznej oraz oceny sfery ruchowej dziecka,
- opracowanie i wdrożenie kompleksowego i szczegółowego programu postępowania w sferze psychicznej, ruchowej, społecznej i emocjonalnej rozwoju dziecka; polega ono na systematycznej pracy prowadzonej przez zespół specjalistów (psychologa, logopedę, fizjoterapeutę, pedagoga – w zależności od potrzeb dziecka),
- śledzenie rozwoju dziecka,  poprzez ponawianie diagnozy oraz dostosowanie programów terapeutycznych do zmieniających się potrzeb rozwojowych i zdrowotnych dziecka,
- udzielanie rodzicom szczegółowych wskazówek oraz szkolenie w zakresie metod i technik pielęgnacji, opieki, stymulacji rozwoju i usprawniania dziecka w warunkach domowych,
- kształtowanie właściwych postaw i zachowań rodziców wobec swojego dziecka, u którego stwierdzono niepełnosprawność.
Irena Tymecka-Roman
Rehabilitant
Poradnia Psychologiczna
Pedagogiczna


Opole

Ku trwałej pamięci

Dzięki staraniom działaczy organizacji kresowych w Opolu w niedzielę 15 bm. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej upamiętnieniu 60 rocznicy masowego przesiedlenia z kresów wschodnich II RP na tereny Opolszczyzny.

To wlaśnie w maju 1945 roku, gdy jeszcze płonął Wrocław, do Opola, Brzegu, Kluczborka, Namysłowa, Strzelec Opolskich, Prudnika, Głubczyc, Nysy, Grodkowa i okolicznych wiosek zaczęły napływać setki tysiące Polaków przymuszonych do opuszczenia swoich rodzinnych stron - Wołynia, województw - tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego. Ludzie uciekali zagrożeni utratą życia, zdrowia, dobytku. Bojówki ukraińskich nacjonalistów spod znaku Bandery, UPA, od lat mordowały Polaków czyniąc niemożliwym życie w takich warunkach. Ratując własne rodziny, z resztkami dobytku, w bydlęcych wagonach, udawali się w nieznane - na ziemie odzyskane, jak wówczas nazywano tereny przyznane Polsce przez uczestników układów poczdamskich. Zastali ziemie spustoszone, zniszczony przemysł, zrujnowane rolnictwo. Trzeba było wszystko zaczynać od początku - zorganizować szkolnictwo, służbę zdrowia, uruchomić produkcję przemysłową, utworzyć administrację, bankowość, uruchomić handel. I mimo czarnych przewidywań, że Polacy nie podołają tym zadaniom, stało się inaczej. Po sześćdziesięciu latach możemy być dumni z dokonań, chociaż transformacja ustrojowa nie ułatwia życia wielu rodzinom.
 Dla upamiętnienia przybycia pierwszych transportów na opolskim ratuszu wmurowano i poświęcono tablicę pamiątkową. Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą w opolskiej katedrze, którą celebrował ksiądz biskup Stobrawa, modlitwę kresowiaków odczytał dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Janusz Wójcik, szczególnie wspierający organizację tej uroczystości.
Pod ratuszem uroczystość otworzył Roman Wodiczko, przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przemawiali przedstawiciele kresowych organizacji oraz wojewódzkich władz samorządowych, a następnie wystąpili w sali im. Karola Musioła  zespół „Inwencja” z Brzegu, kabaret „Varia” z Głubczyc, orkiestra „Lewiniacy” z Lewina Brzeskiego. Udział w uroczystości wzięli, wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele kresowiaków z różnych stron Opolszczyzny (także z Poznania), patroni honorowi - marszałek województwa  Grzegorz Kubat, prezydent Opola Ryszard Zembaczyński . Komitet organizacyjny stanowią: Adam Karcher, Zdzisław Kuhl, Joanna Mirecka, Irena Kalita, Roman Wodiczko, Zdzisław Kocurkiewicz - reprezentujący Towarzystwo Miłosników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, Oddział „Madwórna”, „Lwów”, „Potok Złoty”, „Tarnopol”, „Stryj”, „Stanisławów”, „Buczacz”, „Rodzina Policyjna rok 1939”, „Klub Strzecha Stryjska”.
Zaangażowani działacze
Mówi Roman Wodiczko - członek Komitetu Organizacyjnego: Decyzję o potrzebie upamiętnienia rocznicy masowego przesiedlenia z Kresów Wschodnich na Opolszczyznę podjęliśmy kilka  miesięcy temu. Uznaliśmy, że najlepszą formą będzie ufundowanie i wmurowanie tablicy na opolskim ratuszu. Zgromadziliśmy trochę funduszy i w obrębie Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu, dzięki zaangażowaniu prezesa Adama Zbigieniego (kresowiaka), przeprowadzono konkurs na wykonanie tablicy. Wygrał go artysta plastyk Józef Lewczak - wiceprezes ZPAP Sztuka Użytkowa w Opolu. Do organizacji tej ważnej uroczystości, produkcji, wmurowania i poświęcenia tablicy mogło dojść dzięki wielkiej ofiarności i społecznemu zaangażowaniu koleżanek i kolegów z towarzystw kresowych, artystów plastyków, duchownych, urzędników UM, sponsorom. Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie.
Symbole
Artysta plastyk Józef Lewczak: Wziąłem udział w konkursie na wykonanie pamiątkowej tablicy związanej z przesiedleniem także ze względów sentymentalnych - pochodzę z kresów. Przebyłem na Opolszczyznę w...pieluszkach. Byłem zatem jednym z ostatnich opuszczających rodzinne strony i jednym z pierwszych rozpoczynających życie na nowym  miejscu. Zaprojektowana tablica ma być symboliczna więc ma kilka symboli. Na pierwszy plan wybija się wagon towarowy - to typowy wagon, w którym jechali na zachód osadnicy, chociaż wielu przyjechało w odkrytych wagonach zwanych lorami. Na tablicy, w tle, rysują się wzgórza lwowskie, a także obraz Matki Boskiej ze Lwowa. Wiele mówiący jest napis „Semper Fidelis” (zawsze wierni) oraz „60 rocznica przesiedlenia”. Wszystko to symbole, skróty. Taki projekt zaakceptowali działacze, uważając słusznie, że skromność i symbolika są tu najbardziej uprawnione.
Sądzę, że wiele miejscowości zamieszkałych przez kresowiaków i ich potomków chciałoby takie upamiętniające tablice mieć u siebie. Oferujemy pomoc w ich pozyskiwaniu. Wszyscy drogi mamy już przetarte więc koszta są o wiele mniejsze. Podaję adres kontaktowy: Józef Lewczak - Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków 45-015 Opole, Rynek 5-6, tel. 441-08-30, tel. prywatny:  (077) 455-83-77.
Tadeusz Bednarczuk


Wieści  z gminy Olszanka
Wizyta strażaków z Altenkirchen
Na święto strażaków, czyli corocznie obchodzony Dzień św. Floriana, do Olszanki  z partnerską wizytą przyjechali strażacy z niemieckiej gminy Altenkirchen. Ich wizyta rozpoczęła się w piątek 13 maja uroczystym powitaniem, którego dokonali wspólnie Zbigniew Bernacki wiceprezes OSP, komendant gminny OSP Marek Malinowski, naczelnik OSP Olszanka Edward Skarżyński, oraz w roli opiekuna i tłumacza Jan Lipowicz. Głównym punktem wizyty niemieckich strażaków była msza św. i uroczysty capstrzyk na cmentarzu w Olszance, które odbyły się w sobotnie popołudnie 14 maja. Wizyta miała charakter towarzyski. W niedzielę strażacy z Altenkirchen spotkali się z prezesami i naczelnikami jednostek OSP z terenu gminy, a  w poniedziałek po śniadaniu Niemcy zostali pożegnani przez przedstawicieli Urzędu Gminy i pojechali do domu.
Zmiana siedziby
Biblioteka filialna w Przylesiu zmieni swoją siedzibę jeszcze w tym miesiącu. Zostanie przeniesiona do budynku szkoły. Pomieszczenia, które do tej pory zajmowała biblioteka zostaną przekazane do dyspozycji Rady Sołeckiej w Przylesiu.
Miejsce pamięci w Czeskiej Wsi
Według źródeł Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce na terenie Czeskiej Wsi zlokalizowana była filia hitlerowskiego obozu jenieckiego Lambsdorff (Łambinowice), w którym więzieni byli w czasie II wojny światowej oficerowie radzieccy. Część z nich została pochowana na terenie obozu. Informację na ten temat przekazał już w 1947 roku ówczesny sołtys Czeskiej Wsi p. Jakubowski. Gmina planuje upamiętnić ten fakt. W związku z tym poszukiwane są wszelkie informacje na ten temat, ilu było więźniów i w którym miejscu obóz był zlokalizowany, a także gdzie znajduje się miejsce pochówku oficerów radzieckich. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje na ten temat, proszony jest o kontakt z Urzędem Gminy w Olszance lub Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krzyżowicach, ewentualnie z redakcją „Panoramy Powiatu Brzeskiego”.
(r)


Odsłonięcie repliki Pokłonu Trzech Króli w Krzyżowicach

Na szlaku polichromii

W Krzyżowicach w niedzielę 8 maja została odsłonięta replika malowidła pochodzącego z kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

Pokłon Trzech Króli wmurowany został w tablicę przed krzyżowickim kościołem. Odsłonięcia dokonał Paweł Kozerski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, z którego inicjatywy malowidło zostało przekazane Towarzystwu Przyjaciół Krzyżowic. Odsłonięcie tablicy połączone było z uroczystą mszą św. odpustową odprawianą przez ks. Andrzeja Lignara, któremu towarzyszyli księża z parafii położonych na terenie gminy Olszanka. W odsłonięciu tablicy uczestniczyli zaproszeni goście, także delegacja niemiecka z partnerskiego powiatu Kusel.
Replikę Pokłonu Trzech Króli wykonali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malowidło o wymiarach 4,72 x 2,07 m. wystawiane było wcześniej w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, skąd trafiło do Krzyżowic. Towarzystwo Przyjaciół Krzyżowic postanowiło wyeksponować malowidło dla odwiedzających Krzyżowice. Aby przedsięwzięcie doszło do skutku o pieniądze postarano się z Programu Odnowy Wsi, skąd otrzymano dofinansowanie w wysokości 1200 zł.
Rafał Ochociński



Pamiętajcie o tym miejscu

Obchody 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej w gminie Lubsza w dniu 8 maja 2005 r. na długo pozostaną w pamięci uczestników tej rocznicy. Rozpoczęła ją uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Lubszy. Wzięli w niej udział: władze samorządowe powiatu brzeskiego reprezentowane przez sekretarza powiatu Krzysztofa Drozda, radny powiatu Klemens Jakubowski, prezes Zarządu Oddziału Inwalidów Wojennych RP w Brzegu Franciszek Kopeć, prezes Zarządu Powiatu ZKRPiBWP w Brzegu Adam Kownacki, członek Zarządu Okręgu ZKRPiBWP w Opolu Janusz Wróblewski, komendant WKU w Brzegu płk Henryk Wolter, Władysław Rudyk - prezes Zarządu Koła Gminnego ZKRPiBWP w Lubszy, władze samorządowe gminy Lubsza, reprezentanci OSP gminy Lubsza, harcerze, młodzież szkolna, dyrektorzy szkół, mieszkańcy gminy Lubsza.
Po mszy św. pomimo deszczu i silnego wiatru nastąpił przemarsz na plac k. Urzędu Gminy gdzie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświecona pamięci bohaterów i żołnierzy, uczestników walk zbrojnych o wolność. Odsłonięcia dokonał wójt gminy  Wojciech Jagiełłowicz wraz z  przewodniczącym Rady Gminy w Lubszy Józefem Poterkiem, i prezesem Zarządu Koła Gminnego ZKRPiBWP w Lubszy Władysławem Rudykiem. Następnie złożone zostały wieńce i kwiaty zarówno przez władze samorządowe powiatu i gminy, organizacje kombatanckie województwa, powiatowe i gminne oraz Radę Sołecką i OSP wsi Lubsza, harcerzy i młodzież. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra wojskowa z Brzegu. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy basenie w Lubszy, gdzie zostały m.in. wręczone odznaczenia i medale: Medale „Za zasługi dla obronności kraju” przyznane przez Ministra Obrony Narodowej RP otrzymali: Państwo Danuta i Zdzisław Kucia oraz Państwo Ewa i Grzegorz Poterek.
Zarząd Główny Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej nadał Złotą Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych Władysławowi Rudykowi - za wybitne zasługi dl dobra Inwalidów Wojennych. Zarząd Główny ZKRPiBWP przyznał odznaki za zasługi dla ZKRPiBWP dla: Józefa Tracza, Józefa Szarguta, i Michała Kaśków. Prezes Zarządu Okręgu ZKRPiBWP w Opolu przyznał: Marii Czarnej - dyrektorowi GOK w Lubszy i Władysławowi Rudykowi - prezesowi Zarządu Koła Gminnego w Lubszy dyplom uznania za zasługi dla Związku Kombatantów. Po dekoracji zasłużonych głos zabrał prezes Zarządu Koła Gminnego ZKRPiBWP w Lubszy Władysław Rudyk kierując do zebranych następujące słowa: „Szanowni Goście, Drodzy Kombatanci, Sznowni Państwo, Kochana Młodzieży. W imieniu Zarządu Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Lubszy serdecznie Państwa witam i pozdrawiam. Nie będę wygłaszał referatu, ponieważ uczynił to wójt gminy Lubsza. Głos zabieram jako przedstawiciel środowiska kombatanckiego gminy Lubsza, byłych żołnierzy frontowych i tych wszystkich, którzy walczyli z najeźdźcami o wolność naszej Ojczyzny. Stoimy tu przed tym obeliskiem poświęconym 60 - tej rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na tablicy tej w wyrytych słowach czytamy, że społeczeństwo gminy Lubsza oddaje hołd bohaterskim żołnierzom, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Niech ten obelisk po wsze czasy przypomina potomnym, że wolna i niepodległa Polska jest dziełem tych, którzy o nią walczyli, jak również niech stanowi miejsce zadumy i wychowania patriotycznego. Walczyliśmy wszędzie. Żołnierz polski walczył na wszystkich frontach II wojny światowej, na wschodzie, na zachodzie, na południu, na północy i wewnątrz w kraju. Przed laty, tam, gdzie formowały się jednostki wojskowe, przybywali z różnych stron cywile w łachmanach z tajg syberyjskich i nie tylko, aby włożyć mundur żołnierski, wziąć do ręki broń i walczyć o wolność i niepodległość Polski. Było nas tam z każdym dniem coraz więcej i więcej. Dzisiaj po latach, my, kombatanci stwierdzamy, że jest nas z każdym dniem coraz mniej i mniej. Za parę lat, nas kombatantów, uczestników II wojny światowej już nie będzie, dlatego pragnieniem naszym było, pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń. I stało się. Dziękujemy samorządowi gminy Lubsza za podjęcie tej słusznej decyzji. My, kombatanci uczestnicy II wojny światowej, spełniliśmy swój święty obywatelski obowiązek wobec Ojczyzny. Styrani wojną wiele wycierpieliśmy z odniesionych ran, głodu i chłodu. Wiele naszych kolegów poległo na polu chwały, w stoczonych bitwach z nieprzyjacielem. Dzisiaj spoczywają tam na cmentarzu wojennym rozsianych po całej Europie, i nie tylko. Pozostali na zawsze tam, gdzie toczyły się największe bitwy. Żołnierz bitwy nie wybierał, był tam, gdzie go los rzucił i tam walczył, o tę samą sprawę, za Ojczyznę, za Polskę. Dzisiaj już jesteśmy po osiemdziesiątce i niewiele już możemy. Dlatego słowa te kieruję szczególnie do harcerzy, do młodzieży szkolnej, a także do społeczeństwa Gminy Lubsza. Pamiętajcie o tym miejscu, bo tu w słowach wyrytych na tej tablicy, umieszczonej na tym obelisku, kryją się wasi ojcowie, dziadkowie, pradziadkowie, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, przelewali krew, cierpieli z odniesionych ran i poświęcili swoje młode życie za Ojczyznę. Po to, abyście wy byli wolni i mogli żyć w spokoju, uczyć się i pracować. Dlatego, kiedy będziecie przechodzić koło tego miejsca złóżcie pod tym obeliskiem, chociaż skromny polny kwiatek, a utrzymanie tego miejsca w poszukiwaniu niech będzie dla was młodych - zaszczytem i honorem. Dzisiejsza uroczystość odbywa się w strugach deszczu i podmuchach wiatru. To nie pada deszcz, to padają łzy matek, żon i dzieci, których synowie, mężowie i ojcowie polegli na Polu Chwały za Ojczyznę. Podmuchy wiatru to podmuchy bomb i pocisków, które towarzyszył nam żołnierzom na froncie, kiedy ruszaliśmy do ataku. Społeczeństwo gminy Lubsza oddaje hołd wszystkich Polakom, którzy życiem, krwią i nadludzkim zbrojnym wysiłkiem, okupywali to zwycięstwo. Dzięki nim Polska jest dzisiaj wśród państwa zwycięskich i wolnych”.
Uświetnieniem obchodów zakończenia II wojny światowej był występ zespołu wokalnego „Leśne echo” z Lubszy pod kierunkiem Jana Sowy, który przedstawił montaż słowno-muzyczny pn. „Majowe rocznice”.


Torell Basket Liga – Podsumowanie sezonu Cukierków Odry Brzeg

Koszykarki po sezonie

Kolejny sezon żeńskiej ekstraklasy koszykarskiej przeszedł do historii. Dla kibiców brzeskiego zespołu był to na pewno niezwykle interesujący sezon, pełen emocji, upadków i wzlotów, z finałem, który część fanów cieszy, a część z pewnością czuje niedosyt.
Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek wiadomo było, że kilka pierwszych meczów podopieczne Krzysztofa Kubiaka zagrają w obcych halach z tego względu, że hala przy ulicy Oławskiej w Brzegu była remontowana. Było to w pewnością niekorzystne i jak się później okazało, tak właśnie było. Pierwszych sześć meczów kończyło się zwycięstwami rywali i Cukierki znalazły się na ostatnim miejscu w tabeli. Wielu widziało w brzeskim zespole kandydata do spadku, ale na szczęście mylili się i to bardzo. Nowy i w dużej mierze młody zespół z biegiem czasu coraz bardziej się zgrywał, a powrót do własnej hali pokazał prawdziwą wartość brzeskich koszykarek. Już w pierwszym meczu u siebie z akademiczkami z Gorzowa Wielkopolskiego podopieczne Krzysztofa Kubiaka zaliczyły pierwszą wygraną i w ten sposób rozpoczął się marsz Cukierków ku górze. Od tego momentu Odra grają we własnej hali była postrachem dla wszystkich rywali. Seria kilku zwycięstw wywindowała Odrę do środka tabeli. W brzeskiej hali jedynie Lotos Gdynia zdołał wygrać i to nie przyszło mu z łatwością. Na zakończenie rundy zasadniczej brzeżanki odniosły spektakularne zwycięstwo nad krakowską Wisłą, które dało naszemu zespołowi piąte miejsce.
Przed fazą play off apetyty były duże, a pierwszym rywalem był zespół CCC Polkowice, który wydawał się być w zasięgu brzeskiej drużyny. Jak się jednak okazało awans do najlepszej czwórki w tym roku jeszcze przerastał możliwości Cukierków, pozostała więc walka o piąte miejsce, a właściwie walka o utrzymanie pozycji z rundy zasadniczej.
Pierwszy mecz z ŁKS-em w Łodzi okazał się decydujący w walce w II rundzie. Słabsza postawa brzeskiego zespołu i porażka różnica 11 punktów przesądziła o końcowym niepowodzeniu. Dramatyczna końcówka w rewanżu i przegrana dogrywka sprawiła, że Cukierkom pozostała walka o siódmą lokatę. Tu z wygranie rywalizacji z Gorzowem nie było już najmniejszych problemów i sezon zakończył się na siódmym miejscu, lepszym niż przed rokiem, ale odrobinę słabszym, niż pozycja, na jaką ten zespół zasłużył.
RD
Mecze Odry w sezonie 2004/05
RUNDA ZASADNICZA
I RUNDA
1. Lotos Gdynia - Cukierki Odra Brzeg 70:63 (22:8, 14:13, 25:17, 9:25)
Odra: Joanna Chełczyńska 15, Kristina Hołowczyc 12, Martyna Koc 10, Małgorzata Babicka 7, Nadzeya Drozd 6, Agnieszka Pietraszek 5, Magdalena Pietrzak 4, Anna Kędzior 4, Paulina Dąbkowska
2. ŁKS Lotto Łódź - Cukierki Odra Brzeg 77:69 (23:15, 22:12, 14:21, 17:21)
Odra: Nadzeya Drozd 19, Agnieszka Pietraszek 14, Joanna Chełczyńska 12, Karistina Hołowczyc 10, Anna Kędzior 7, Małgorzata Babicka 3, Paulina Dąbkowska 2, Magdalena Pietrzak 2, Martyna Koc
3. Meblotap AZS PWSZ Chełm - Cukierki Odra Brzeg 58:57 (17:15, 14:8, 13:19, 14:15)
Odra: Olena Proszczenko 14, Nadzeya Drozd 13, Agnieszka Pietraszek 10, Anna Kędzior 9, Joanna Chełczyńska 9, Kristina Hołowczyc 2, Martyna Koc, Małgorzata Babicka, Paulina Dąbkowska
4. Cukierki Odra Brzeg - PZU Polfa Pabianice 59:76 (14:25, 21:14, 15:20, 9:17)
Odra: Martyna Koc 11, Paulina Dąbkowska 10, Nadzeya Drozd 10, Olena Proszczenko 9, Agnieszka Pietraszek 7, Joanna Chełczyńska 6, Magdalena Pietrzak 5, Anna Kędzior 1, Małgorzata Babicka, Ewa Nierzwicka, Kristina Hołowczyc
5. AZS Poznań - Cukierki Odra Brzeg 69:54 (16:15, 10:11, 18:13, 25:15)
Odra: Nadzeya Drozd 20, Agnieszka Pietraszek 10, Olena Proszczenko 9, Anna Kędzior 5, Martyna Koc 5, Magdalena Pietrzak 3, Paulina Dąbkowska 2, Joanna Chełczyńska, Kristina Hołowczyc
6. CCC Polkowice - Cukierki Odra Brzeg 73:57 (23:9, 5:6, 22:14, 23:28)
Odra: Joanna Chełczyńska 12, Nadzeya Drozd 11, Martyna Koc 10, Olena Proszczenko 7, Paulina Dąbkowska 7, Anna Kędzior 5, Małgorzata Babicka 2, Agnieszka Pietraszek 2, Magdalena Pietrzak 1, Kristina Hołowczyc
7. Cukierki Odra Brzeg - AZS PWSZ TelecomMedia Gorzów Wlkp. 66:50 (15:17, 14:15, 19:5, 18:13)
Odra: Olena Proszczenko 16, Anna Kędzior 14, Joanna Chełczyńska 13, Nadzeya Drozd 10, Agnieszka Pietraszek 7, Martyna Koc 4, Magdalena Pietrzak 2, Małgorzata Babicka, Paulina Dąbkowska, Kristina Hołowczyc
8. Wisła Can-Pack Kraków - Cukierki Odra Brzeg 96:45 (26:9, 17:17, 30:4, 23:15)
Odra: Agnieszka Pietraszek 11, Martyna Koc 6, Nadzeya Drozd 6, Małgorzata Babicka 5, Anna Kędzior 4, Kristina Hołowczyc 4, Olena Proszczenko 3, Magdalena Pietrzak 3, Joanna Chełczyńska 3, Paulina Dąbkowska
9. Cukierki Odra Brzeg - Ostrovia Ostrów Wlkp. 93:48 (25:13, 21:11, 28:12, 19:12)
Odra: Anna Kędzior 17, Martyna Koc 15, Nadzeya Drozd 13, Małgorzata Babicka 12, Kristina Hołowczyc 9, Olena Proszczenko 8, Magdalena Pietrzak 7, Agnieszka Pietraszek 6, Joanna Chełczyńska 4, Paulina Dąbkowska 2
II RUNDA
10. Cukierki Odra Brzeg - ŁKS Łódź 78:65 (20:19, 14:14, 21:13, 23:19)
Odra: Nadzeya Drozd 24, Martyna Koc 19, Agnieszka Pietraszek 13, Anna Kędzior 7, Olena Proszczenko 4, Kristina Hołowczyc 4, Joanna Chełczyńska 4, Magdalena Pietrzak 3, Małgorzata Babicka
11. Cukierki Odra Brzeg - AZS Poznań 75:57 (17:18, 20:9, 7:11, 31:19)
Odra: Nadzeya Drozd 21, Anna Kędzior 18, Joanna Chełczyńska 13, Martyna Koc 9, Agnieszka Pietraszek 6, Olena Proszczenko 4, Magdalena Pietrzak 2, Kristina Hołowczyc 2, Małgorzata Babicka
12. Cukierki Odra Brzeg - Meblotap AZS PWSZ Chełm 78:72 (19:21, 22:15, 20:16, 17:20)
Odra: Anna Kędzior 20, Joanna Chełczyńska 17, Olena Proszczenko 12, Agnieszka Pietraszek 12, Nadzeya Drozd 9, Kristina Hołowczyc 4, Martyna Koc 2, Magdalena Pietrzak 2
13. Cukierki Odra Brzeg - Lotos Gdynia 89:98 (21:25, 23:20, 22:32, 23:21)
Odra: Agnieszka Pietraszek 19, Anna Kędzior 18, Nadzeya Drozd 17, Joanna Chełczyńska 15, Olena Proszczenko 13, Martyna Koc 7, Magdalena Pietrzak, Małgorzata Babicka, Kristina Hołowczyc
14. PZU Polfa Pabianice - Cukierki Odra Brzeg 92:56 (27:14, 21:19, 17:7, 27:16)
Odra: Olena Proszczenko 13, Agnieszka Pietraszek 11, Joanna Chełczyńska 9, Nadzeya Drozd 7, Małgorzata Babicka 5, Anna Kędzior 4, Martyna Koc 4, Kristina Hołowczyc 3
15. Cukierki Odra Brzeg - CCC Polkowice 68:67 (21:15, 11:14, 19:19, 17:19)
Odra: Martyna Koc 18, Anna Kędzior 11, Małgorzata Babicka 11, Olena Proszczenko 10, Joanna Chełczyńska 8, Agnieszka Pietraszek 8, Nadzeya Drozd 2, Kristina Hołowczyc
16. AZS PWSZ TelecomMedia Gorzów Wlkp. - Cukierki Odra Brzeg 51:52 (13:12, 16:15, 12:15, 10:10)
Odra: Anna Kędzior 17, Olena Proszczenko 15, Martyna Koc 10, Nadzeya Drozd 5, Małgorzata Babicka 4, Joanna Chełczyńska 1, Agnieszka Pietraszek, Kristina Hołowczyc
17. Ostrovia Ostrów Wlkp. - Cukierki Odra Brzeg 43:75 (9:23, 13:15, 11:13, 10:24)
Odra: Agnieszka Pietraszek 18, Olena Proszczenko 17, Anna Kędzior 15, Martyna Koc 11, Joanna Chełczyńska 8, Kristina Hołowczyc 4, Agata Bachryj 2, Magdalena Pietrzak, Małgorzata Babicka, Nadzeya Drozd
18. Cukierki Odra Brzeg - Wisła Can-Pack Kraków 82:69 (20:16, 16:16, 17:13, 29:24)
Odra: Anna Kędzior 23, Martyna Koc 20, Nadzeya Drozd 11, Agnieszka Pietraszek 10, Olena Proszczenko 10, Joanna Chełczyńska 6, Małgorzata Babicka 2

TABELA PO RUNDZIE ZASADNICZEJ

1. Lotos Gdynia                                 18    35    17-1    1550:1177
2. Wisła Can-Pack Kraków             18    31    13-5    1424:1114
3. PZU Polfa Pabianice                   17    30    13-4    1315:1109
4. CCC Polkowice                            18    29    11-7    1276:1194
5. Cukierki Odra Brzeg                     18    27    9-9      1216:1231
6. AZS Poznań                                   18    26    8-10    1207:1237
7. AZS PWSZ Gorzów Wlkp.           18    24    6-12    1058:1181
8. ŁKS Łódź                                       18    23    5-13    1083:1305
9. Ostrovia Ostrów Wlkp.                 18    22    4-14    1028:1450
10. Meblotap AZS PWSZ Chełm    17    20    3-14    1122:1281

PLAY OFF - I RUNDA

19. CCC Polkowice - Cukierki Odra Brzeg 65:53 (21:12, 12:11, 19:14, 13:16)
Odra: Nadzeya Drozd 12, Agnieszka Pietraszek 9, Martyna Koc 8, Joanna Chełczyńska 7, Olena Proszczenko 6, Anna Kędzior 5, Małgorzata Babicka 4, Kristina Hołowczyc 2, Magdalena Pietrzak
20. CCC Polkowice - Cukierki Odra Brzeg 87:46 (23:10, 22:14, 19:9, 23:13)
Odra: Anna Kędzior 13, Joanna Chełczyńska 11, Olena Proszczenko 6, Agnieszka Pietraszek 5, Ewa Nierzwicka 4, Martyna Koc 3, Kristina Hołowczyc 2, Małgorzata Babicka 2, Magdalena Pietrzak, Nadzeya Drozd
21. Cukierki Odra Brzeg - CCC Polkowice 75:86 (26:26, 16:14, 15:25, 18:21)
Odra: Olena Proszczenko 24, Martyna Koc 18, Joanna Chełczyńska 14, Anna Kędzior 11, Agnieszka Pietraszek 4, Nadzeya Drozd 2, Małgorzata Babicka 2, Magdalena Pietrzak, Kristina Hołowczyc

PLAY OFF - II RUNDA
22. ŁKS Łódź - Cukierki Odra Brzeg 68:57 (25:15, 4:15, 17:11, 22:16)
Odra: Martyna Koc 14, Olena Proszczenko 14, Anna Kędzior 9, Agnieszka Pietraszek 7, Nadzeya Drozd 5, Joanna Chełczyńska 4, Magdalena Pietrzak 2, Małgorzata Babicka 2, Kristina Hołowczyc
23. Cukierki Odra Brzeg - ŁKS Łódź 78:71 (30:5, 17:22, 7:19, 17:14, dogrywka 7:11)
Odra: Agnieszka Pietraszek 23, Martyna Koc 21, Anna Kędzior 21, Olena Proszczenko 11, Joanna Chełczyńska 2, Magdalena Pietrzak, Małgorzata Babicka, Nadzeya Drozd

PLAY OFF - III RUNDA

24. AZS PWSZ TelecomMedia Gorzów Wlkp. - Cukierki Odra Brzeg 55:70 (9:15, 21:20, 17:16, 8:19)
Odra: Olena Proszczenko 18, Martyna Koc 16, Anna Kędzior 15, Joanna Chełczyńska 11, Kristina Hołowczyc 8, Nadzeya Drozd 2, Małgorzata Babicka, Magdalena Pietrzak
25. Cukierki Odra Brzeg - AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 70:42 (20:6, 16:17, 13:15, 21:4)
Odra: Anna Kędzior 23, Olena Proszczenko 13, Martyna Koc 11, Joanna Chełczyńska 9, Małgorzata Babicka 6, Kristina Hołowczyc 5, Magdalena Pietrzak 3, Nadzeya Drozd

KOŃCOWA KOLEJNOŚC TORELL BASKET LIGI
1. Lotos Gdynia
2. Wisła Can-Pack Kraków
3. CCC Polkowice
4. Polfa PZU Pabianice
5. AZS Poznań
6. ŁKS Łódź
7. Cukierki Odra Brzeg
8. AZS PWSZ TelecomMedia Gorzów Wlkp.
9. Meblotap AZS PWSZ Chełm
10. Ostrovia Ostrów Wlkp.

CUKIERKI W SEONIE 2004/05
Anna Kędzior    25 meczów    296 punktów    średnia 11,8
Olena Proszczenko    23    256    11,1
Martyna Koc    25    252    10,1
Nadzeya Drozd    25    225    9,0
Agnieszka Pietraszek    23    217    9,4
Joanna Chełczyńska    25    213    8,5
Kristina Hołowczyc    23    71    3,1
Małgorzata Babicka    23    67    2,9
Magdalena Pietrzak    20    39    2,0
Paulina Dąbkowska    9    23    2,6
Ewa Nierzwicka    2    4    2,0
Agata Bachryj    1    2    2,0