drukuj

 

Artykuły z numeru 18/2005 (56)

 


Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej żołnierzom walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej było w gminie Lubsza głównym punktem uroczystości związanych z 60. rocznicą zakończenia wojny.

Rocznica zakończenia wojny

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubszy, którą odprawił proboszcz parafii ks. Edward Łupkowski. Po mszy uczestnicy uroczystości uformowali pochód z orkiestrą wojskową i pocztami sztandarowymi organizacji kombatanckich i szkół z terenu gminy na czele, który przeszedł pod pomnik znajdujący się w centralnym punkcie Lubszy, nieopodal Urzędu Gminy. Tam odbyła się kolejna część uroczystości. Odsłonięcia tablicy dokonał wójt gminy Wojciech Jagiełłowicz wraz z Januszem Wróblewskim, prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP oraz Józefem Poterkiem, przewodniczącym Rady Gminy Lubsza. Poświęcenia dokonał ks. Edward Łupkowski. Następnie przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządów – gminnego i powiatowego, Gminnego Zarządu OSP oraz szkół z terenu gminy złożyli wiązanki kwiatów. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy uroczystości przeniosły się na teren basenu w Lubszy, gdzie zostały wręczone odznaczenia i medale kombatantom i osobom zasłużonym dla organizacji kombatanckich. Wójt gminy w krótkim przemówieniu nawiązał do trudu żołnierza i bohaterskiej walki Polaków na wszystkich frontach II wojny światowej. W imieniu kombatantów przemawiał Władysław Rudyk, prezes zarządu Koła Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lubszy. Część oficjalną zakończyły występy artystyczne zespołu “Leśne Echo”, który przygotował montaż słowno – muzyczny.
Rafał Ochociński



Przez wiele lat rocznicę zakończenia II wojnyb światowej obchodzono 9 maja. Teraz wraz z zachodnimi koalicjantami świętujemy tę rocznicę 8 maja. Jest to dzień, w którym niemiecka Rzesza skapitulowała bezwarunkowo przed amerykańsko-brytyjskim dowództwem.

Pochylono sztandary

W niedzielne popołudnie 8 maja br.  w kościele pw. Św. Mikołaja odbyła się z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej uroczysta msza św., w której uczestniczyli: m.in. burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Gil, pełnomocnik starosty ds. promocji powiatu Brygida Jakubowicz, radni miejscy i powiatowi, ks. kapelan kpt. Grzegorz Krupski, przedstawiciele związków kombatanckich i kresowych. Po mszy św. delegacje udały się do Brzeskiego Centrum Kultury, gdzie odbył się okolicznościowy koncert w wykonaniu młodych brzeskich artystów z zespołu BCK „Piast” i „Inwencja” z Klubu Garnizonowego. Niestety, z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych organizatorzy uroczystości zrezygnowali z przeprowadzenia Apelu Poległych.
(s)

<>
Ruch rzeźbi umysł

W czwartek, 28.IV.2005 r. w Brzeskim Centrum Kultury odbył się VIII Turniej Aerobiku, w którym wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu brzeskiego.
 
Tegoroczny Turniej przebiegał pod hasłem „Ruch rzeźbi umysł”. Do turniejowych zmagań zgłosiło się 21 zespołów, które wywalczyły następujące miejsca. W konkurencji aerobiku szkoły podstawowe uplasowały się w następujący sposób: I miejsce PSP Nr 1, II miejsce PSP z Czepielowic, III miejsce ex aequo PSP Nr 3 i GSP ze Skarbimierza. Gimnazja: I miejsce PG Nr 3,  II miejsce Z.S.Nr 1 z O.S.,  III miejsce PG z Olszanki.  W szkołach średnich I miejsce zajęło II LO, II miejsce ZSE, III miejsce ZSPS.
W konkurencji stepu wystąpiła tylko jedna szkoła podstawowa i zajęła I miejsce. Spośród gimnazjów  I miejsce PG nr 3, II miejsce Z.S. nr 1 z O.S., III miejsce PG nr 1. W szkołach średnich I miejsce zajęło II LO a II miejsce ZSPS. Nagrody dla zespołów ufundowali: Rada Rodziców przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, PWC „Odra”, Szkolny Związek Sportowy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Bożena Szetelnicka, sklep sportowy „Team Sport”.
Imprezę uświetniły występy zespołu tanecznego CAN CAN prowadzonego przez Panią Paulinę Rutowicz. Organizatorem Turnieju jest Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Brzegu z pomysłodawczynią Krystyną Nachajewską, z którą stale współpracuje Magdalena Kamion.
<><>(nk)
<>
<>


Trzeciomajowe obchody

Uroczyste obchody 214 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w Brzegu.

Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z ceremoniałem wojskowym w Kościele Św. Mikołaja. Uczestniczyli w niej m.in. kombatanci oraz władze miasta i powiatu (m.in. burmistrz Wojciech Huczyński, starosta Stanisław Szypuła, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Gil oraz przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz).
Po mszy okolicznościowe przemówienie na Placu Polonii Amerykańskiej wygłosił burmistrz Wojciech Huczyński. Następnie w Muzeum Piastów Śląskich odbyła się połączona uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Brzeskiego.
Zebrani (oprócz zaproszonych gości w sesji uczestniczyli również mieszkańcy Brzegu) najpierw wysłuchali hymnu polskiego w wykonaniu zespołu „I Solisti di Varsavia”.
Następnie Romuald Nowak (dyrektor Panoramy Racławickiej we Wrocławiu) wygłosił interesujący wykład dotyczący obecności Konstytucji 3 Maja w sztuce. Chwilę później rozpoczął się koncert muzyki polskiej w wykonaniu zespołu „I Solisti di Varsavia”.
Po zakończeniu sesji starosta Stanisław Szypuła, burmistrz Wojciech Huczyński oraz powiatowy i miejski pełnomocnik ds. kombatantów – Brygida Jakubowicz i Stanisław Kowalczyk spotkali się ze środowiskiem kombatanckim.
Brygida Jakubowicz
Sławomir Mordka


Majowy weekend w Grodkowie

Najważniejsza była dobra zabawa

Pierwszy majowy weekend minął w Grodkowie podobnie jak w większości polskich miast. Ten czas szczególnie służy organizacji wszelkiego rodzaju rodzinnych festynów, turniejów sportowych, itp. Nie inaczej było w naszym mieście.

Ośrodek Kultury i Rekreacji przygotował na te dni kilka propozycji, zarówno dla tych, którzy kochają sport, jak i dla tych, którzy wolne popołudnie chcieli spędzić przy muzyce, w gronie przyjaciół.
Grodkowska majówka rozpoczęła się w niedzielę o godzinie 12.00. Wtedy to miłośnicy wędkowania mogli uczestniczyć w zawodach odbywających się na „Cegielni”. O godzinie 16.00 park za Domem Kultury wypełnił się dziećmi biorącymi udział w grach, zabawach i konkurencjach sportowych. Choć wygrywać lubi każdy, tego dnia nie liczyły się zdobyte miejsca. Najważniejsza była dobra zabawa, uśmiech, no i oczywiście słodkie nagrody rozdawane wszystkim uczestnikom konkursów. W miarę upływu czasu przybywało młodzieży oraz osób dorosłych, którzy nie mogli się już doczekać zabawy prowadzonej tego dnia przez zespół „GAMA”. Zespół „GAMA” od lat gra na podobnych imprezach i doskonale wie, czego oczekuje publiczność. Dlatego też nie trzeba było długo czekać, aby większość „festynowiczów” ruszyła do tańca. W takiej atmosferze upłynęła słoneczna niedziela, a najzagorzalsi tancerze wrócili do swych domów dopiero w poniedziałek rano.
Natomiast we wtorek, w godzinach przedpołudniowych, na grodkowskim stadionie rozpoczął się coroczny turniej piłkarski. W tym roku o puchary ufundowane przez OKiR w Grodkowie walczyła drużyna grodkowskiej Policji, goście z Krapkowic oraz gospodarze – Klub Weterana Sportu. Słynący z gościnności, zarówno w kraju jak i poza jego granicami, KWS pokazał tego dnia granice owej gościnności, pokonując pozostałe drużyny. Drugie miejsce wywalczyli grodkowscy policjanci, a drużyna z Krapkowic zajęła ostatnie (choć w tym przypadku również medalowe) miejsce. Dzięki fundatorowi poczęstunku – panu Stanisławowi Smarduchowi, cały turniej zakończył się wspólnym ogniskiem. Tak minęła majówka w Grodkowie.

Ale nie tylko w Grodkowie było o Grodkowie słychać
W dniach od 30 kwietnia do 2 maja trwał w Krakowie Ogólnopolski Przegląd Piosenki Religijnej „Vincentiana”. Kilka lat temu zespół „Dobry Łotr”, prowadzony przez Monikę Jagusz,  wywalczył na tej imprezie pierwsze miejsce. W tym roku Monika wraz z działającym przy OKiR zespołem „VICTIS ”  ponownie spróbowała swoich sił na krakowskim festiwalu.
Działający od dwóch lat zespół, którego skład tworzą: Klaudia Zając, Paulina Mikulska, Iwona Ociepa, Dorota Stokłosa, Dominika Fałat, Agnieszka Lenart, Karolina Pierz, Agnieszka Sieńkowska i Anna Bawer, zaprezentował się w autorskich kompozycjach Moniki. Jury „Vincentiany” doceniło profesjonalizm i oryginalność grodkowskiego zespołu, nagradzając „VICTIS” drugim miejscem. Jest to bardzo duży sukces, biorąc pod uwagę coraz większą popularność tego typu przeglądów.
W czasie majowego święta nie próżnowała również grodkowska „ CONTRA”. Drugiego maja zespół gościł na scenie brzeskiego amfiteatru w ramach „Dni Brzegu”.
DD


Z prac Zarządu Powiatu

Zarząd Powiatu Brzeskiego obradujący w dniu 5.05.2005 r. pod przewodnictwem wicestarosty Zbysława Bila zlecił Gospodarstwu Pomocniczemu realizację zadania pn. „Pełnienie obowiązków inwestora zastępczego oraz nadzoru inwestorskiego na zadanie inwestycyjne o nazwie: Kontynuacja robót termomodernizacyjnych dla obiektów szkolonych Zespołu Szkół Rolniczych w Grodkowie, w obiekcie szkoły i sali gimnastycznej”. Powyższe roboty będą polegały na wymianie stolarki okiennej i ociepleniu stropodachów. Zadanie to ma być zrealizowane w miesiącach wakacyjnych, aby nie zakłócać toku nauki szkolnej. Zadanie będzie finansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska.
***

Zarząd przyjął materiał na najbliższą sesję Rady Powiatu (która ma być poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa mieszkańców powiatu) dotyczący „Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w powiecie brzeskim w 2004 roku”. Informację opracował szef CZK płk Janusz Oleszczuk.
***

Ze względu na święto Bożego Ciała, najbliższa sesja Rady Powiatu odbędzie się 3.06.2005 r. na Zamku Piastów Śląskich. Na sesji tej zostaną przedstawione sprawozdania komendanta Policji, komendanta Straży Pożarnej, Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Powiatowego Inspektora Weterynarii i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dotyczące stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu brzeskiego.
Brygida Jakubowicz



Uczmy się pierwszej pomocy

28 kwietnia 2005 r. w Parku Wolności w Brzegu odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Zespołów Ratowniczych Polskiego Czerwonego Krzyża.

Celem Mistrzostw było propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród młodzieży oraz zachęcanie ich do podnoszenia swoich umiejętności w tym zakresie. Współzawodnictwo w Mistrzostwach miało wyłonić najlepsze zespoły bezinteresownie niosące pomoc ludziom cierpiącym zgodnie z zasadami Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Mistrzostwach brało udział 5 drużyn ratowniczych z terenu powiatu brzeskiego: ZSPS w Brzegu, ZSZ Nr 1 w Brzegu, I LO w Brzegu, ZSB w Brzegu oraz debiutująca drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Brzegu.
I miejsce zajęła drużyna z I LO w Brzegu w składzie: Michał Adamczyk, Paweł Sejfert, Piotr Sejfert, Rafał Słowiński – opiekun Marta Król. I miejsce zajęła najmłodsza drużyna startująca poza konkursem z PG Nr 3 w Brzegu w składzie: Agnieszka Drozd, Joanna Porada, Monika Michałek, Łukasz Kopij – opiekun Zofia Wiśniewski. II miejsce zajęła drużyna z ZSPS w Brzegu w składzie: Dawid Filar, Marcin Kolenda, Ewelina Jedlińska, Łukasz Czarnik – opiekun Marek Piątkowski. III miejsce zajęła drużyna z ZSB w Brzegu w składzie: Sebastian Mordal, Łukasz Lebiedziejewski, Paweł Skokowski, Emil Idzi – opiekun Bogusława Kopczyńska. IV miejsce zajęła drużyna z ZSZ Nr 1 w Brzegu w składzie: Grzegorz Bucyk, Monika Klucznik, Kamil Peszek, Beata Guszpit – opiekun Wioletta Frankiewicz.
Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Brzeg na zawodach okręgowych w Opolu. Równie dobra drużyna z PG Nr 3 w Brzegu, ze względu na kryterium wiekowe zawarte w regulaminie nie może startować w kolejnym etapie Mistrzostw, ale ma bardzo dobre rokowania na przyszłość.
Za trzy pierwsze miejsca wręczono puchary Starosty Brzeskiego oraz indywidualne nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Rejonowy PCK. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki związane z PCK i powiatem brzeskim.
Mistrzostwa otworzył Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Brzegu mgr Walerian Twardzik. Wśród składu sędziowskiego znaleźli się ratownicy z Opolskiej Grupy Ratownictwa PCK, żołnierze z 2 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego w Brzegu, pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Brzegu oraz ratownicy z Grupy Społecznej Instruktorów Młodzieżowych PCK.
W organizacji Mistrzostw pomagali żołnierze z 2 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego w Brzegu, uczniowie z Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Brzegu, członkowie Zarządu Rejonowego PCK, ratownicy z Grupy SIM oraz pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zawody bardzo podobały się startującym drużynom jak i organizatorom. Wszyscy wyrazili chęć udziału za rok.
Podinspektor CZK
Monika Oleszczuk



Od kwietnia br. w województwie opolskim trwają kursy i szkolenia w ramach Programu Phare 2002 SSG RZL adresowane do osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem. Ogromną rolę w pozyskiwaniu kandydatów do szkoleń oraz pomocy w wyszukiwaniu dla nich pracy po ukończeniu kursów odgrywają wszystkie powiatowe urzędy pracy w regionie, w tym również PUP brzeski.

Wspólnie przeciw bezrobociu

Przypomnijmy: ubiegłoroczne szkolenia w ramach Programu Phare 2001 RZL spowodowały, że w województwie opolskim ponad 400 osób wyrejestrowało się z listy bezrobotnych, a ponad 30 kontynuuje działalność gospodarczą, rozpoczęto po kursie dla osób  chcących założyć własne firmy. Ogromną rolę odegrała w tym aktywna postawa urzędów pracy w regionie.
- Również w tym roku nasza współpraca z układa się znakomicie, począwszy od powiatowych urzędów aż po Wojewódzki Urząd Pracy - potwierdza Beata Duk, doradca ds. przedsiębiorczości z Biura Projektu Phare 2002 SSG RZL. – Należałoby tu wymienić praktycznie wszystkie urzędy w regionie, które nie tylko informują bezrobotnych o naszych szkoleniach, ale też udostępniają sale na konsultacje indywidualne.
Konsultacje indywidualne są prowadzone w ramach „Promowania przedsiębiorczości” – jednego z dwóch podprojektów składających się na Program Phare 2002 SSG RZL. Kursy w ramach tego właśnie podprojektu są adresowane do osób, które chcą podjąć działalność gospodarczą. Wszyscy, którzy mają takie właśnie plany i ocierają się o „pośredniak” są informowani urzędach pracy, że w trakcie pharowskich szkoleń mogą nauczyć się opracowywania profesjonalnych biznesplanów, uzyskają doradztwo prawne, podatkowe i personalne, poznają zagadnienia z zakresu marketingu i public relations. Dowiedzą się również, jak pozyskać środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej. - Ta przychylność urzędów pracy dowodzi, że dokładają one starań, by przyszli przedsiębiorcy byli jak najlepiej przygotowani do podjęcia samodzielnej działalności w biznesie – podkreśla Beata Duk. Aktualnie Biuro Projektu Phare SSG 2002 RZL ogłasza nabór do kolejnej edycji bezpłatnych szkoleń dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą.
Szkolenia oraz doradztwo są prowadzone przez doświadczonych i sprawdzonych trenerów i doradców. Ze szkoleń całkowicie bezpłatnych mogą skorzystać osoby bezrobotne z terenu województwa opolskiego, osoby zagrożone bezrobociem, które otrzymały od pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę oraz mieszkańcy terenów rolniczych i miast do 50 tys. wraz z członkami ich rodzin, legitymujący się dochodem nie większym niż 5 ha przeliczeniowych.
   Warto podkreślić, że wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymają komplet materiałów dydaktycznych oraz zwrot kosztów dojazdu. Na szkoleniach organizator zapewnia napoje oraz posiłek. Osoby bezrobotne otrzymają dodatek szkoleniowy.
Marek Brodowski



W tym roku święto patrona szkoły zbiegło się z uroczystościami obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji w PZSP w Olszance odbyła się uroczysta akademia.

Święto szkoły

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pogorzeli, którą prowadził proboszcz parafii ksiądz Andrzej Lignar. Po mszy pochód, który prowadziły sztandary szkoły i organizacji kombatanckich złożony złożony z uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości przeszedł do budynku szkoły, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Po przywitaniu gości, wśród których znaleźli się m.in. wójt gminy Zbigniew Furs, sekretarz gminy Ewa Rosińska, ksiądz Andrzej Lignar, sołtysi wsi, przedstawiciele organizacji kombatanckich nastąpiło wprowadzenie sztandarów i odśpiewanie hymnu szkoły. W apelu poległych zakończonym minutą ciszy wezwani zostali żołnierze wszystkich frontów polegli podczas II wojny światowej, walczący w regularnych armiach i w formacjach partyzanckich. Następnie uczniowie szkoły przypomnieli wydarzenia związane z zakończeniem wojny, nawiązali do walki patronów szkoły – Brygady Partyzanckiej “Grunwald”, a także najważniejsze fakty związane z II wojną światową m.in. potępili ustalenia konferencji jałtańskiej i pominięcie polskich wojsk w defiladzie zwycięstwa. Dyrektor Jerzy Dróbka w krótkim przemówieniu nawiązał do słów Jana Pawła II – “Naród, który zapomina o swoich korzeniach, dąży do zagłady”. Powiedział, że szkoła stara się pielęgnować i przekazywać pamięć o bohaterskich czynach Polaków. Zwracając się do uczniów mówił, że to do młodego pokolenia należy budowanie przyszłości i silna pozycja Polski we wspólnej Europie.
Po przemówieniu na środek zostali wywołani wyróżniający się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Najlepszym nagrody wręczyła wicedyrektor szkoły Dorota Woźniakowska, a list gratulacyjny od wojewody opolskiej Elżbiety Rutkowskiej z podziękowaniami dla uczniów i nauczycieli za osiągnięcia naukowe, sportowe i wychowawcze odczytał dyrektor Jerzy Dróbka. W krótkim przemówieniu wójt gminy Zbigniew Furs zwracając się do zebranych pogratulował dużej liczby zdolnej i wybijającej się młodzieży.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna uroczystości, którą rozpoczął występ chóru “Białe Orły” z Pogorzeli. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli pieśni patriotyczne, m.in. “Wojenko, wojenko”, “Dzień zwycięstwa”, czy “Nasz dom”. Uroczystość zakończyły występy artystyczne uczniów szkoły, którzy w montażu słowno – muzycznym przypominali o wydarzeniach sprzed 60 lat.
Rafał Ochociński


Olszanka – Biegi Konstytucyjne

Po puchary i dyplomy

Po puchary i dyplomy oraz drobne upominki biegli w święto Konstytucji 3-go maja mieszkańcy gminy Olszanka w corocznie odbywających się zawodach.

Na starcie biegu stanęło ok. 250 uczestników w różnym wieku stosownie do kategorii i dystansów, na których biegli. Pierwsze na dystansie 150 metrów pobiegły przedszkolaki, wśród których najlepszym biegaczem okazał się Mateusz Znojek z Brzegu.
Na 200 metrów pobiegli pierwszoklasiści i tu najlepsza była Aleksandra Pańkowska z PSP Olszanka. Klasy II i III biegły na dystansie 300 metrów, a pierwszy do mety dobiegł Wojciech Bednarski z PSP Michałów. Na dystansie 400 metrów dziewcząt klas czwartych najlepsza była Pamela Bednarska z PSP Michałów, a wśród chłopców na tym dystansie zwyciężył czwartoklasista PSP Olszanka Michał Linkowski. Klasy V i VI biegły na dystansie 600 metrów dziewczęta i 800 metrów  chłopcy. Wśród dziewcząt najlepsza była Katarzyna Skotnicka z PSP Olszanka, a wśród chłopców Łukasz Skwarczyński z tej samej szkoły.
Drużynowo wśród szkół podstawowych pierwsze miejsce i puchar wójta gminy Olszanka zdobyła PSP Olszanka z ilością 275 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się PSP Jankowice Wlk. - 178 pkt., a na trzecim miejscu była PSP Michałów - 98 pkt.
W kategorii gimnazjum między sobą rywalizowali uczniowie poszczególnych klas.  Tutaj najlepsi byli uczniowie klasy IIIc, na drugim miejscu byli uczniowie klasy Ic, a na trzecim IIIa. Zwycięska klasa otrzymała puchar przewodniczącego Rady Gminy Olszanka.
W klasyfikacji open o puchar przewodniczącego GZ LZS w Olszance walczyło sześciu zawodników. Na metę 1500 – metrowego biegu pierwszy przybiegł Łukasz Tymków i zdobył puchar.
Po zakończeniu biegów były występy artystyczne, pokaz sekcji sportów siłowych połączony z konkursem dla publiczności, a także gry zespołowe – koszykówka, siatkówka i mecz piłki nożnej ojcowie – synowie, który zakończył się zwycięstwem tatusiów 8:4. Były też zabawy dla dzieci i ognisko z pieczeniem kiełbasy.
Rafał Ochociński


Powiatowy turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Postęp cywilizacyjny poza dobrami z nim związanymi niesie również wiele niebezpieczeństw i zagrożeń takich jak np. wypadki komunikacyjne. Rozwój motoryzacji stwarza coraz większe zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza dla dzieci, które są bezbronne wobec szybkich i ciężkich pojazdów. Na drogach naszego kraju każdego roku giną setki uczniów szkół podstawowych. Dziesięciokrotnie więcej dzieci zostaje rannymi, często kalekami na całe życie. Wielu wypadkom z udziałem dzieci można zapobiec. Wszyscy odpowiedzialni za ich życie, zdrowie i bezpieczeństwo powinni wzmóc działania na rzecz podniesienia kultury na naszych drogach. Przede wszystkim jednak trzeba jak najwcześniej rozpocząć edukację komunikacyjną, aby one nie musiały się uczyć metodą prób i błędów. W szkołach podstawowych i gimnazjach powiatu brzeskiego nauczyciele w ramach koła z wychowania komunikacyjnego prowadzą zajęcia pozalekcyjne poświęcone bezpieczeństwu na drogach. To właśnie podczas tych zajęć przekazywana jest dzieciom wiedza na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który organizowany jest w szkołach podstawowych dla uczniów klas 4-6 oraz w gimnazjach dla uczniów klas 1-3. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy uczniowie wymienionych szkół i klas pod warunkiem posiadania karty rowerowej. Turniej ma charakter wieloetapowy. Pierwszy etap to eliminacje miejskie, kolejny to eliminacje powiatowe, w dalszej kolejności organizowany jest turniej wojewódzki i ostatnim etapem jest Ogólnopolski Turniej, na który przybywają najlepsze reprezentacje poszczególnych województw. Turniej organizowany jest przez Polski Związek Motorowy. Współorganizatorami Turnieju są: Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowe Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi wspierającymi działania organizacyjne finałów turniejów w tym powiatowych i wojewódzkich.
W dniu 23 kwietnia 2005 r.  po raz kolejny odbył się w naszym mieście Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Pierwszy raz natomiast miało to miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu. Głównym organizatorem był Brzeski Automobilklub reprezentowany przez mgr Izabelę Spychała-Niedźwiecką i mgr Janusza Włodarczyka, którym pomagał prezes Automobilklub - Brzeg Waldemar Fedak. W imprezie wzięli udział uczniowie szkół powiatu brzeskiego: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu, Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu, Gminnej szkoły Podstawowej w Skarbimierzu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grodkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Czepielowicach, Publicznego Gimnazjów nr 1 w Brzegu, Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu, Publicznego Gimnazjum nr 2 w Grodkowie, Publicznego Gimnazjum w Olszance oraz Publicznego Gimnazjum w Kościerzycach. Gimnazja reprezentowało 7 drużyn a szkoły podstawowe 8 drużyn.
Na początku imprezy dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu mgr Dorota Majewska powitała uczestników turnieju i ich opiekunów oraz zaproszonych gości.
Podczas eliminacji uczestnicy w ciągu 40 minut rozwiązywali test składający się z 20 pytań. Testy zostały przesłane z Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu i otwarte komisyjnie. Poziom trudności był zróżnicowany ( różne testy dla szkoły podstawowej i gimnazjum). Po testach był do przejechania na rowerze tor przeszkód, który wymagał od uczestników dużych umiejętności.
Na turnieju o takiej tematyce nie mogło zabraknąć policjantów. Pomagali w przeprowadzaniu poszczególnych konkurencji, w przerwach natomiast prezentowane były umiejętności psa policyjnego, można było oznakować swój rower jak również odbić na specjalnej karcie swoje linie papilarne.
Celem eliminacji było wyłonienie najlepszych uczestników a także najlepszych drużyn, które wezmą udział w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.
Wyniki eliminacji przedstawiały się następująco:
- W kategorii szkół podstawowych
I miejsce zajęła drużyna Publicznej szkoły podstawowej nr 8 w Brzegu w składzie: Michał Wasilewski, Sara Radzik i Szymon Jabłoński, która uzyskała 92  punkty na 138 możliwych. Opiekunem tej drużyny jest mgr Jerzy Mularz.
- W kategorii szkół gimnazjalnych
I miejsce zajęła drużyna Publicznego Gimnazjum w Olszance w składzie: Marcin Dembski, Marcin Markowski, Rafał Bruś, która uzyskała 86 punktów. Opiekunem drużyny jest Beata Malczewska. Obie te drużyny będą reprezentowały nasz powiat na Wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, który odbędzie się 7 maja 2005r. w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu.
Najwięcej punktów indywidualnie uzyskał Piotr Łuczków, który reprezentował Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzegu.
Dzięki sponsorom, dla których dobro i bezpieczeństwo naszych dzieci nie jest obojętne uczestnicy mogli cieszyć się z ufundowanych nagród jak również popróbować smacznych niespodzianek. Największą jednak niespodziankę organizatorzy pozostawili na koniec turnieju. Najlepszy zawodnik, którym był Piotr Łuczków otrzymał rower górski. Również i tę nagrodę ufundował sponsor - Marek Balicki - właściciel Szkoły Nauki Jazdy w Brzegu.
Wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji turnieju, a przede wszystkim przekazali nagrody, jedzenie i napoje należą się gorące podziękowania, ponieważ może bez tego turniej zostałby zorganizowany, jednak zabrakłoby w nim uśmiechu naszych dzieci i docenienia ich pracy.
Organizatorzy turnieju:
mgr Izabela Spychała-Niedźwiecka
mgr Janusz Włodarczyk