drukuj

 

Artykuły z numeru 17/2005 (55)

 


3. Majowe święto

W Brzegu, w 214. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w ostatni wtorek (3. 05. br.) odprawiona została uroczysta Msza Św. w kościele p.w. Św. Mikołaja. Obok władz samorządowych, wzięły w niej udział liczne poczty sztandarowe, reprezentujące organizacje kombatanckie, stowarzyszenia, szkoły wszystkich szczebli i harcerzy oraz Wojsko Polskie i Straż Pożarną. Mszę koncelebrowali księża brzeskich parafii rzymsko - katolickich i pastor parafii protestanckiej.
W homili ks. kapelan Grzegorz Krupski mówił o wysiłku naszych przodków, którzy przed ponad 200 laty dążyli do naprawy i wzmocnienia państwowości polskiej po latach błędów i zaniedbań. Jednocześnie wspomniał, iż silne państwo to silna rodzina.
To młodzi stanowią przyszłość kraju, więc należy wspierać rodziny, jako że są one gwarancją pomyślnej przyszłości państwa.
Po Mszy Św. na Placu Polonii Amerykańskiej miało miejsce przemówienie burmistrza Brzegu - Wojciecha Huczyńskiego, który w swoim wystąpieniu mówił o pamięci dla twórców Konstytucji 3 Maja oraz skomentował dzisiejszą sytuację w Polsce, jakże dalekiej od rzeczywistości.
Wspomniał także o obecnym braku autorytetów moralnych - ziemską pielgrzymkę zakończył Jan Paweł II, odszedł również Jan Nowak Jeziorański. Aktualnie należy przekuć słowa na czyny i kierując się naukami Ojca Świętego Jana Pawła II kształtować polską rzeczywistość.
Marek Stajszczyk



Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Opolskim a Wyższą Szkołą  Humanistyczno - Ekonomiczną w Brzegu

Kolejne porozumienie WSH-E

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu mając na względzie poszerzenie oferty edukacyjnej uczelni 26 kwietnia 2005 r. podpisała kolejne porozumienie (pierwsze zawarte zostało z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego), które umożliwi studentom WSHE przede wszystkim kontynuowanie kształcenia na poziomie licencjackim.

Porozumienie zawarte zostaje z Uniwersytetem Opolskim, co otwiera możliwość swobodnego zawierania dalszych szczegółowych umów z zainteresowanymi jednostkami dydaktyczno-naukowymi.
Zakres współpracy obejmuje: projektowanie i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych, przygotowanie i realizację wspólnych konferencji i seminariów naukowych, przygotowanie wspólnych publikacji naukowych, opracowanie oraz doskonalenie narzędzi ewaluacyjnych na potrzeby Uniwersytetu i WSH-E, opracowanie i modyfikację planów i programów dydaktycznych, pomoc Uniwersytetu w rozwoju naukowym i zawodowym pracowników WSH-E, organizowanie staży i praktyk studenckich, inicjowanie współpracy między samorządami studenckimi.
Porozumienie podpisali ze strony Uniwersytetu Opolskiego - prof. dr hab. Józef Musielok - rektor Uniwersytetu Opolskiego, dr hab. Marek Masnyk - profesor Uniwersytetu Opolskiego, prorektor elekt d/s Kształcenia, natomiast ze strony WSH-E - prof. dr hab. inż. Andrzej Jasiński - rektor WSH-E.
Porozumienie ma duże znaczenie dla edukacyjnego i kulturalnego rozwoju regionu, co poświadczała obecność na uroczystości podpisania tego dokumentu: wicemarszałek województwa opolskiego Ewy Rurynkiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Danuty Humeniuk, starosta powiatu brzeskiego Stanisława Szypuły, przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Mazurkiewicza, burmistrz Miasta Brzeg Wojciecha Huczyńskiego, przewodniczącego Rady Miasta Janusza Gila.
(s)


Poradnik ekonomiczny małolata

Margaryna lepsza niż masło

Za tzw. komuny, pierwszym komercyjnym hasłem reklamowym w PRL-u, był powszechnie znany slogan - o wyższości śmierdzącej margaryny nad zjełczałym masłem. Innych produktów wówczas nie promowano. Przez całe lata osiemdziesiąte, sadystyczna władza, straszyła margaryną kibiców sportowych na wszystkich polskich stadionach, bez wyjątku. Margaryna była w Polsce bardzo popularna i wydajna. Za pomocą cudownej kostki tłuszczu i gumowej pałki, liczne rządy próbowały wycisnąć ze społeczeństwa siódme poty i wzorowe posłuszeństwo. W tym czasie, półki sklepów spożywczych w miastach jak i na wsi, były już zupełnie puste. Sam naród, zamiast kiełbasą i chlebem, karmiony był przez władzę, wyłącznie ... hasłami. Ta „super-dieta” utrzymywała się w Polsce przez prawie 50 powojennych lat, doprowadzając naród do masowej anoreksji.
 
Socjalizm sprzedam, socjalizm!
Nie tylko na piłkarskich boiskach, ale także w fabrykach, na murach zwyczajnych domów i na ścianach rządowych instytucji, oprócz wspomnianej margaryny, reklamowano przede wszystkim - obcy ustrój. Miliony transparentów, tysiące wielkich, czerwonych i surowych napisów potwierdzały, że ten gówniany produkt został zaimportowany ze wschodu. Marketingiem ochoczo zajmowało się miejscowe PZPR, a logistyką ORMO i ZOMO. Zaś nadzór nad konkurencją i monitorowanie rynku, z właściwym sobie zaangażowaniem wykonywała wszechobecna SB. Gdyby amatorzy tego moskiewskiego bussinesplanu mieli choć trochę pojęcia o ekonomii, to socjalizm, podobnie jak kit, z łatwością dałoby się wcisnąć większości polskiego społeczeństwa. Ale ówczesna władza, oderwana od codziennej rzeczywistości, studiowała wyłącznie nauki Lenina, Engelsa i Marksa.  

Ekonomiczne ciemniaki
Absurdalny pomysł, utrzymania na rynku tak beznadziejnego produktu, nie powiódł się. W okresie stanu wojennego, na reklamę socjalizmu przeznaczano coraz to więcej środków, a sprzedaż komunistycznej ideologii i tak notowała głębokie spadki, nie tylko na krajowym rynku. Nie pomagała reanimacja ani modyfikacja idiotycznego pomysłu. Nie wystarczyły potężne nakłady finansowe, komsomolskie pożyczki oraz bratnia pomoc sąsiadów. Także pałowanie i zamykanie w więzieniach potencjalnych klientów nie przynosiło pożądanych rezultatów. System musiał się zawalić, ponieważ popełniono jeden kardynalny błąd. Tak, jak przez lata bezmyślnie promowano reglamentowaną na kartki margarynę, tak samo bezsensownie reklamowano socjalizm, czyli produkt, którego w Polsce tak właściwie nigdy nie było. Jeśli dzisiaj, w dłuższym okresie, będziemy stosować telewizyjną reklamę towaru, którego jeszcze nie wyprodukowano, to jedynym skutkiem takiego działania będzie  bankructwo, co też właśnie z socjalizmem się stało, i chwała Bogu!
Marek Popowski



Eurokonferencja w ratuszu

Z okazji pierwszej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej w brzeskim ratuszu odbyła się 1 maja uroczysta konferencja, w której uczestniczyli m.in. wiceminister Józef Pilarczyk, wojewoda opolski Elżbieta Rutkowska, Marszałek województwa opolskiego Grzegorz Kubat oraz posłanka do parlamentu europejskiego Lidia Geringer d’Oedenberg.

Uroczysta konferencja rozpoczęła się występem zespołu dziecięcego z Mąkoszyc, następnie zebrani wysłuchali wystąpienia starosty powiatu brzeskiego Stanisława Szypuły oraz burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego. Dyskusja panelowa poprzedzona była wystąpieniami europarlamentarzystów oraz zaproszonych gości podsumowującymi pierwszy rok Polski w Unii Europejskiej. Konferencja zakończyła się przejściem zebranych do brzeskiego amfiteatru, gdzie wszyscy chętni mogli zobaczyć gwiazdy programu “Europa da się lubić”.
Rafał Ochociński



Recytowali o ekologii

W Przedszkolu Publicznym nr 4 w Brzegu 21.04.2004r. odbył się V Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski o Tematyce Ekologicznej, którego uczestnikami były dzieci ze wszystkich brzeskich przedszkoli.

Jego celem było rozwijanie aktywności twórczej, budzenie potrzeb estetycznych przez poznanie utworów literackich o tematyce przyrodniczej, wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego oraz popularyzacja literatury dziecięcej.
W konkursie wzięły udział dzieci 5 i 6 – letnie ze wszystkich brzeskich przedszkoli. Uczestnicy konkursu prezentowali wiersze o tematyce przyrodniczo – ekologicznej, zarówno z poezji klasycznej i współczesnej. Wśród prezentowanych utworów znalazły się wiersze S. Szuchowej, Jana Brzechwy, D. Gellner i wielu innych znanych i lubianych autorów. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Mirosław Stankiewicz; Stanisław Kowalczyk, Lucyna Bończak oraz Wiesława Czernik.
Jury oceniając popisy dzieci w szczególności brało pod uwagę prawidłowe pamięciowe opanowanie utworu, interpretację wiersza, dykcję, intonację  oraz ogólny wyraz artystyczny.
Laureatami V Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego o Tematyce Ekologicznej zostali:
- w kategorii wiekowej 5 – latków
I  miejsce dla Patrycja Sowy z PP nr 4, II  miejsce dla Pawła Reszczyńskiego z PP nr 2, III miejsce dla Oliwii Komarzyńskiej z PP nr 3, wyróżnienie: Paweł Oleszko z PP nr 5.
- w kategorii wiekowej 6 – latków
I miejsce dla Kingi Natali z PP nr 2, II miejsce dla Jagody Jadczyk z PP nr 3, III miejsce dla Małgorzaty Studnickiej z PP nr 5, wyróżnienie: Paulina Perońska z  PP nr 7.
Każdy uczestnik  konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, książeczkę, maskotkę oraz słodycze. Zwycięzcy zostali uhonorowani pięknymi wydaniami wierszy J. Tuwima oraz W. Chotomskiej. Na zakończenie „recytatorskich zmagań” dzieci i ich wychowawcy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek..
(s)


Konkurs o Brzegu

V edycja Międzyszkolnego Konkursu „Mały Przewodnik po Brzegu” odbyła się 28 kwietnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1.

Drużyny z kilku szkół podstawowych musiały wykonać różnorodne zadania dotyczące Brzegu, np. rozpoznać na fotografiach różne zakątki w mieście, czy odpowiedzieć na pytanie które miejsce w rozgrywkach ekstraklasy zajęły brzeskie koszykarki. Zmagania zawodników oceniało jury: wiceburmistrz Brzegu Mirosław Stankiewicz, Stanisław Kowalczyk (kierownik Biura Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta), a także Marian Stachuła – przewodnik brzeski.
W rywalizacji najlepsza okazała się PSP nr 5. Dalsze miejsca zajęły: PSP nr 8, Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi, PSP nr 3, PSP nr 1 oraz szkoła ze Skarbimierza. Dyplomy oraz nagrody rzeczowe wręczał najlepszym wiceburmistrz Mirosław Stankiewicz.
Organizatorem konkursu była PSP nr 1, a zawody prowadził Paweł Kulczycki – nauczyciel przyrody w tej placówce.
Sławomir Mordka


Człowiek i jego środowisko

20 kwietnia 2005 o godz. 9.30 w sali stropowej ratusza w Brzegu odbył się etap rejonowy XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia i trzyetapowego turnieju dla młodzieży szkół podstawowych – „Człowek i jego środowisko”.

Organizatorem olimpiady i turnieju był Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Brzegu. Etap rejonowy był poprzedzony etapem szkolnym przeprowadzonym przez szkolne koło PCK. I tak etap szkolny Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia odbył się w: - 6 gimnazjach - 857 uczestników - PG Nr 1,2,3 w Brzegu i PG w Olszance, PG Kościerzyce, PG Łosiów,  - 6 szkołach średnich - 624 uczestników - LO I, LO II, ZSZ Nr 1, ZSPS, ZSB, ZSE w Brzegu, Ogółem w etapie szkolnym olimpiady uczestniczyło 1481 osób. Do etapu rejonowego przystąpiło 36 uczestników z 12 szkół gimnazjalnych i średnich.
Natomiast w etapie szkolnym Turnieju „Człowiek i jego środowisko” uczestniczyło 1308 uczniów z 19 szkół podstawowych PSP Nr 1, 3, 6, 7, 8 w Brzegu, PSP Skarbimierz, Lipki, Lewin Brzeski, Łosiów, Olszanka, Jankowice Wielkie, Przylesie, Mąkoszyce, Lubsza, Czepielowice, Michałowice, Dobrzyń, Bąkowice.
Do etapu rejonowego przystąpiło 54 uczniów z 18 szkół podstawowych.
Uczestnicy otrzymali do rozwiązania testy składające się z 45 i 60 pytań dotyczących: zasad higieny osobistej i otoczenia oraz ochrony środowiska naturalnego, zasad zdrowego żywienia, znaczenia aktywności ruchowej dla zdrowia człowieka, prawidłowego rozkładu dnia ucznia i odpowiednich sposobów wypoczynku, profilaktyki uzależnień, zabiegania HIV/AIDS, WZW oraz innym chorobom wirusowym, zapobiegania urazom i wypadkom, zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, a także musieli wykazać się podstawowymi wiadomościami o Polskim Czerwonym Krzyżu.
W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszymi okazali się: Agnieszka Przybyła - PG 1 w Brzegu - I miejsce - opiekun Grażyna Wojtycza, Mirela Wolf - PG w Kościerzycach - I miejsce - opiekun Joanna Staroń, Paweł Przewoźny ZS nr 1 PG 2 w Brzegu - I miejsce - opiekun Wiesława Byczkowska. Cała trójka zdobyła po 55 pkt (60 możliwych).
W kategorii szkół średnich wygrali: Małgorzata Szlosek - II LO - I miejsce - opiekun Irena Bielańska 56 pkt. (60), Joanna Kowalczyk - I LO - II miejsce - opiekun Marta Król 53 pkt. (60), Rafał Słowiński - I LO - II miejsce - opiekun Marta Król 53 pkt (60).
W kategorii szkół podstawowych Turnieju wygrali: Przemysław Surel - PSP Nr 8 w Brzegu - I miejsce - opiekun Barbara Pyrek 38 pkt. (45), Adrian Osękowski - ZS Nr 1 - PSP 6 - II miejsce - opiekun Teresa Chruściel-Gajak 37 pkt. (45), Karol Selak - PSP Nr 8 w Brzegu - II miejsce - opiekun Barbara Pyrek 37 pkt (45)
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, talony na książki i dyplomy przygotowane przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Brzegu. Wszyscy uczestnicy etapy rejonowego  - laureaci etapów szkolnych - otrzymali upominki - zestawy piśmienne i dyplomy.
Docenienie wszystkich uczestników było możliwe dzięki włączeniu się w organizację imprez Starostwa Powiatowego w Brzegu i PWC „ODRA” SA w Brzegu.
Wiadomości uczestników oceniała komisja w składzie: Walerian Twardzik - prezes Zarządu Rejonowego PCK w Brzegu, Józef Paprotny wiceprezes ZR PCK i jednocześnie przedstawiciel Kuratorium w Opolu, Wioletta Wrębiak-Zięba kierownik placówki ZR PCK w Brzegu, Zenona Kucharska kierownik Punktu Opieki PCK w Brzegu, Bożena Habrych z brzeskiego SANEPiD-u, Stanisław Kowalczyk - kierownik biura Oświaty Sportu i Rekreacji UM w Brzegu.
Organizatorzy serdecznie dziękują burmistrzowi Brzegu za udostępnienie Sali Stropowej w brzeskim ratuszu.
(sm)



Piłka ręczna – Mistrzostwa Polski Juniorów

Olimp ósmy w kraju
Szczypiorniści Olimpu Grodków zajęli ósme miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów. Apetyty z pewnością były większe, ale i tak miejsce w najlepszej ósemce jest dużym sukcesem grodkowskiego zespołu.
W meczach grupowych zespół Zdzisława Zielonki za rywali miał UKS Białą Podlaska, Warszawiankę i Vive Kielce. Pierwsze dwa zespoły były minimalnie lepsze od Olimpu, który zaliczył zwycięstwo w spotkaniu z ekipą z Kielc. Ta wygrana nie wystarczyła jednak do tego by zająć wyższą lokatę niż czwarta w grupie. Oznaczało to grę o siódme miejsce, gdzie rywalem był zespół AZS Gorzów. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 45:33 dla Akademików i Olimp ostatecznie zajął ósme miejsce.
RD

Wyniki meczów Olimpu
Olimp – UKS Biała Podlaska 39:45
Olimp – Warszawianka 33:43
Olimp – Vive Kielca 35:32
Olimp – AZS Gorzów 33:45
Olimp: Konrad Wolak, Ryszard Bujak – Krzysztof Bujak, Artur Wójtowicz, Michał Białożyt, Lucjan Śleziak, Wojciech Zych, Mateusz Kostrzewa, Grzegorz Suluk, Dariusz Sołtys, Daniel Chomątowski, Kamil Pasławski, Marcin Jóźków, Rafał Górny; trener Zdzisław Zielonka.



Czwartkowa sesja Rady Powiatu Brzeskiego 28 kwietnia br. w najważniejszej swej części poświęcona była wykonaniu zeszłorocznego budżetu. Od niego zależało czy zarząd uzyska absolutorium.

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Sesja rozpoczęła się od sprawozdania starosty z wykonania prac między sesjami. Stanisław Szypuła poinformował m.in. o dofinansowaniu dla organizacji pożytku publicznego. Kwota w wys. 46 tys. zł została podzielona pomiędzy stowarzyszenia w celu zabezpieczenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami określonymi w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Powiedział również o porozumieniu z Ministerstwem Kultury w sprawie przejęcia finansowania Muzeum Piastów Śląskich, o zainteresowaniu starostwa przejęciem od Policji budynku Gimnazjum Piastowskiego na skarb państwa (jest nim zainteresowana również Agencja Mienia Wojskowego), a także o wizycie Koreańczyków w Skarbimierzu zainteresowanych wybudowaniem fabryki produkującej sprzęt elektroniczny np. monitory plazmowe. Koreańczycy, czołowa firma na rynkach światowych, chcą postawić w tej części Europy fabrykę. W Polsce oglądali cztery miejsca, w których mogłaby być zrealizowana tego typu inwestycja. Od nas pojechali na Ukrainę.
Po informacji o aktualnej sytuacji Brzeskiego Centrum Medycznego udzielonej przez dyrektor BCM Alicję Cierpiał radni przeszli do najważniejszego tego dnia zagadnienia, jakim była debata nad udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu Zarządowi Powiatu. Przed głosowaniem wysłuchali opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie odniosła się do wykonania zeszłorocznego budżetu przez powiat brzeski. Skład orzekający RIO nie stwierdził rozbieżności z uchwałą budżetową na 2004 rok. Dochody budżetowe w 2004 roku zostały wykonane w 102 % i zamknęły się kwotą 54.553.108 zł. Plan wydatków w 2004 roku został zrealizowany w 99,1% w kwocie 53.025.413 zł. Budżet Powiatu zamknął się nadwyżką dochodów nad wydatkami w wysokości 1.527.695 zł. Wysokość zadłużenia powiatu na dzień 31 grudnia 2004 roku wyniosła 2.521.580 zł, co stanowi w stosunku do zrealizowanych dochodów 4,62%. Wskazuje to na zgodność z normą określoną w ustawie o finansach publicznych, która określa maksymalne zadłużenie jednostki samorządowej na 60%. Następnie radni wysłuchali pozytywnych opinii poszczególnych komisji rady. Pewne zamieszanie wkradło się na salę w momencie głosowania radnych nad udzieleniem absolutorium. Po początkowych kłopotach z policzeniem głosów okazało się, że 18 radnych jest za udzieleniem absolutorium Zarządowi Powiatu przy 2 głosach wstrzymujących się. Po uzyskaniu absolutorium starosta podziękował za przygotowanie, opracowanie i czuwanie nad wykonaniem budżetu skarbnik Iwonie Krzysztofek.
Tego dnia radni przyjęli również uchwały dotyczące ustalenia planu sieci szkół publicznych prowadzonych przez Radę Powiatu, przyjęli stanowisko dotyczące działań Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu aktywizujących bezrobotnych, przyjęli zmiany do budżetu na 2005 rok, uchwałą rady przyznali dofinansowanie dla organizacji pożytku publicznego, uchwalili zmiany w statucie Muzeum Piastów Śląskich oraz podjęli uchwały w sprawie nadania statutów szkół policealnych i techników dla dorosłych zlokalizowanych w Brzegu i Grodkowie.
Rafał Ochociński


Pamięć o bohaterach ze Skrobowa

Tadeusz Czajkowski, prezes Brzeskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Brzegu, w dniu 14 kwietnia br. na zaproszenie miejscowych władz, brał udział w uroczystościach 60 rocznicy ucieczki AK-owców z obozu NKWD w Skrobowie obok Lubartowa, w województwie lubelskim.
Społeczeństwo Skrobowa i Lubartowa uroczyście upamiętniło 60 rocznicę brawurowej, zbrojnej ucieczki 48 żołnierzy Armii Krajowej z silnie strzeżonego obozu NKWD w Skrobowie. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, a wśród nich trzech żyjących jeszcze byłych uciekinierów. Jeden z nich to brzeżanin Tadeusz Czajkowski.
W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe i delegacje ze wszystkich szkół z terenu miasta i gminy Lubartów, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych, władze samorządowe i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z Lublina.
Uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona w kaplicy znajdującej się na terenie byłego obozu. Po nabożeństwie uformowany pochód przeszedł do budynku szkoły im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W czasie przemarszu delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod tablicami umieszczonymi na budynku w którym więzieni byli żołnierze AK. W szkole młodzież przygotowała program patriotyczno-artystyczny poświęcony wydarzeniom sprzed 60 lat. Był konkursy z wiedzy o obozie, a byli więźniowie wręczali zwycięzcą nagrody. Wojenne wspomnienia przewijały się w wystąpieniach był więźniowie. Szczegółową relację o przedmiotowym obozie złożył w wygłoszonym referacie przedstawiciel Lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Skrobów zapisał się w historii II wojny światowej jako miejsce zdradzieckiego rozbrojenia przez Sowietów w lipcu 1944 r., 27 Dywizja Piechoty AK, która wcześniej po ciężkich walkach z Niemcami wyzwoliła Lubartów. W listopadzie 1944 roku utworzono w Skrobowie obóz NKWD dla wyławianych z jednostek liniowych oraz szkół oficerskich I i II Armii Wojska Polskiego, byłych żołnierzy Wielkiej Dywersji, oddziałów partyzanckich Armii Krajowej.
Większość uciekinierów z obozu dotarła do legendarnego oddziału „Orlika” Majora Bernaciaka, jednego z najsłynniejszych „żołnierzy wyklętych” i walczyła w jego szeregach. Dla nich nie skończyła się wojna w maju 1945 zmienił się tylko okupant. Ci którzy pozostali w Skrobowie, a było ich ponad 450, zostali wkrótce wywiezieni do sowieckich łagrów. Wielu z nich pozostało tam na zawsze.
(s)



Dni Brzegu
Młodość i radość

Podczas trzech dni majowego świętowania w naszym mieście, szczególnie w amfiteatrze królowały młodość radość i słońce.

Wraz ze Świętem Pracy obchodziliśmy I rocznicę wejścia do Unii Europejskiej, następnego dnia święto Flagi, a 3 maja rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a dla wierzących święto Królowej Polski. Ogólnopolski wypoczynek, świętowanie i rozrywka trwały na dobre.
Pierwszego dnia w  amfitetarze mogliśmy zobaczyć szereg atrakcji, od najmłodszych wykonawców z przedszkoli i szkół, poprzez zespoły taneczne i wokalistów Brzeskiego Centrum Kultury, po gwiazdy telewizyjnego ekranu. Brzeski amfitetar pękał w szwach tego wieczoru.
Od pamiętnych telewizyjnych turniejów miast Brzeg – Nysa (w latach sześciesiątych) i Brzeg – Malbork (w latach osiemdziesiątych) obiekt ten nie miał takiej frekwencji. Taka ilość widzów mogła być możliwa, gdyż za sprawą brzeskiej „ODRY” sponsorującej koncert, do Brzegu przyjechali uczestnicy programu TVP „Europa da się lubić”, a wraz z nimi młodzież z opolskiego Studia Piosenki, która wykonała europejskie przeboje z różnych krajów Unii. Po nich, późnym wieczorem do łez rozbawili bardzo liczną publiczność członkowie kabaretu „Rak” z popularnym „hanysem” - Bercikiem.
Zabawa była przednia, w której uczetniczyło kilka pokoleń brzeżan i widzów spoza naszego miasta. Pośród nich byli także przedstawiciele władz wojewódzkich (w tym m.in. wojewoda opolski Elżbieta Rutkowska, marszałek województwa opolskiego Grzegorz Kubat oraz gościnnie posłanka do parlamentu europejskiego Lidia Geringer d’Oedenberg i wiceminister Józef Pilarczyk), powiatowych oraz miejskich.
Przez trzy dni majowe wszystkie ścieżki, popołudniami prowadziły do miejskiego amfitetaru, nad którego sceną górowało lśniące, nowe zadaszenie zakupione przez Brzeskie Centrum Kultury. Wokół amfiteatru było czynne wesołe miasteczko z licznymi atrakcjami, a na terenie amfiteatru liczne punkty gastronomiczne i pamiątkarskie.
Drugiego dnia królowały tańce młodzieży z Ozimka (mażoretki, taniec klasyczny etc.), z Klubu Garnizonowego (soliści i zespoły wokalne oraz tańce), zespół muzyczny o nazwie „Dancing Queen”
(przeboje „ABBY”), a także brzeska szkoła tańca „CAN CAN” oraz na zakończenie wieczoru zespół muzyczny CONTRA.
Dzień trzeci przyniósł poranne uroczystości miejskie, od mszy z ceremoniałem wojskowym w kościele św. Mikołaja i apelem na Placu Polonii, spotkań w ratuszu i na zamku z wspólną sesją miasta i powiatu, po wystawę materiałów IPN w ratuszowej Galerii Sztuki Współczesnej BCK pt. „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy” oraz amfiteatrową rozrywkę. Dzień trzeci w amfiteatrze należał także do muzyków i tancerzy.
Począwszy od grupy szantowej, poprzez widowisko „Zwariowany dwór księcia Jacolo”, występy młodzieży z Wołczyna, zespół „Wędrowne Gitary” (przeboje „Czerwonych Gitar”), mieszanka solistów z polskich i brzeskich festiwali oraz gwiazda wieczoru czeska grupa „Princess” (znakomicie wynonująca przeboje niezapomnianej grupy „Queen”). Każdy przybyły do tego serca brzeskiej majowej rozrywki mógł znaleźć coś dla siebie.
Nawet miłośnicy poważnej muzy mieli okazję posłuchania utworów w komnatach zamku i ratusza. Najwięcej widzów zgromadził pierwszy wieczór europejski, ale i kolejne także pokazały, że chcemy i potrafimy się w Brzegu wspólnie bawić.
Było więc dla każdego coś miłego. Kto nie mieścił się w amfiteatrze, mógł słuchać muzyki w miejskim parku. Pierwsze dni maja upłynęły pod wpływem dobrej pogody, miłej rozrywki i rozradowanych ludzi, że już od roku jesteśmy w Unii, chociaż nie jest to wcale taki błogostan, jakby wielu z nas chciało.
Majowa Jutrzenka witała nas słońcem i bujnie kwitnącymi drzewami, zieleniejącą trawą i drzewami oraz krzewami.

Jan Janota


Roszkowice
Wizyta kardynała

1 maja, w dniu św. Józefa Robotnika, w kaplicy w Roszkowicach odbyła się msza odpustowa, którą koncelebrował metropolita wrocławski kardynał Henryk Gulbinowicz. W homilii kardynał mówił o wartości pracy, obowiązku i wadze wychowania młodego pokolenia. Mówił o wartościach, jakie niesie za sobą wychowanie w tradycji chrześcijańskiej, a także szacunek dla rodziców, którzy te tradycje powinni wpajać młodemu pokoleniu. Nawiązał przy tym do pochodzenia mieszkańców Roszkowic, którzy po II wojnie światowej przybyli na Ziemie Zachodnie z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej, ze wsi Burakówka, przenosząc tym samym wschodnie tradycje i zwyczaje. W homilii kardynał Gulbinowicz mówił również o najważniejszym przykazaniu, jakim jest czwarte przykazanie: “Szanuj ojca swego i matkę swoją”. Licznie zebrani mieszkańcy Roszkowic i okolic ze sztandarami w odświętnie przestrojonej kaplicy wysłuchali słów kardynała.
<>Rafał Ochociński)
<>
<>


OHP proponuje
Bądźmy razem

Środowiskowy Hufiec Pracy w Brzegu, z siedzibą w Żłobiźnie zachęca do udziału w atrakcyjnych zajęciach. Przygotowano program pod nazwą “Szansa 13-18”, który realizowany będzie na terenie całego województwa. Nasze środowisko może także na tym skorzystać. Zajęcia sportowe i kulturalne, a także przygotowujące do wyboru zawodu przeznaczono dla dzieci i młodzieży, dla wszystkich chętnych, zarówno ze wsi, jak i z miasta. Liczba uczestników jest ograniczona, ale lista zgłaszających się do świetlicy środowiskowej otwarta. Pierwszeństwo będzie miała młodzież wymagająca szczególnej opieki wychowawczej i wsparcia socjalnego. Będą to formy aktywności artystycznej, kulturalnej i sportowej. Kadrę prowadzącą zajęcia będą stanowić w większości etatowi pracownicy Środowiskowego Hufca Pracy oraz kadra pedagogiczna mająca wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. Wspomagać ich będą stażyści oraz wolontariusze.
- Nasze działania są przeznaczone zarówno dla uczestników Hufca Pracy, jak również spoza niego- mówi komendant ŚHP Marek Ściślak. W ramach programu pod nazwą “Szansa 13-18” wychodzimy szeroko do przedstawicieli młodego pokolenia, a także rodziców. Organizowane będą wycieczki, zajęcia komputerowe, a także w poszczególnych sekcjach. Program “Wiem wszystko o uzależnieniach” umożliwi dofinansowanie wyprawki szkolnej, zakup odzieży, dożywianie młodzieży szkolnej, spotkania z rodzicami z rodzin uzależnionych. Jesteśmy w trakcie opracowywania programu i podziału zadań. Realizacja w okresie kwiecień-październik, naturalnie z wakacyjną przerwą.
Cele zasadnicze tego programu, to: wsparcie działalności świetlic środowiskowych i kółek zainteresowań, wzbogacenie oferty kulturalnej i sportowej, zapobieganie patologiom, marginalizacji i niedostosowaniu społecznemu poprzez aktywny i twórczo spędzony czas, rozwijanie uzdolnień i talentów młodzieży, a także promocja działalności Hufca Pracy w środowisku lokalnym. Przewidziano naukę tańca, sztuk plastycznych, zajęcia aktorsko-recytatorskie, sportowe (piłka nożna, koszykówka, aerobik), udział w wystawach i wernisażach, wyjścia do kina, teatru itp.
W maju odbędą się w Opolu, w ramach Dni Opola, Wojewódzkie Prezentacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej przewidziane dla około 60 osób na zasadzie konkursu. Będzie wówczas okazja pokazania swoich umiejętności, dokonań artystycznych i plastycznych. Laureaci WPATA wezmą udział w Centralnych Prezentacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej OHP. Jesienią odbędą się wystawy prac oraz pokazy zdobytych umiejętności poszczególnych grup w brzeskim Środowiskowym Hufcu Pracy.
Przewidziano także realizację dodatkowego programu pn. “Wiem wszystko o uzależnieniach”, który ma za zadanie prowadzić profilaktykę i prewencję przeciw uzależnieniom dla młodzieży uczestniczącej w Hufcach Pracy. Czas trwania to cztery cykle 5- godzinnych zajęć dla osób, które już mają za sobą pierwszą styczność z nikotyną, alkoholem albo środkami odurzającymi. Program podzielono na kilka etapów: poznajmy się, uczmy się porozumiewać ze sobą, uczucia i emocje itp. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach komputerowych, kompensacyjnych dla słabszych uczniów, warsztatach unijnych (UE), a także przygotowujących do wejścia na rynek pracy. Odbędą się także zajęcia z psychologiem, pedagogiem i zawodoznawcze oraz kulturoznawcze i rekreacyjne.
Jan Janota