drukuj

 

Artykuły z numeru 16/2005 (54)

 


Otwarcie Instytutu Kurta Masura

21 kwietnia br. odsłonięciem pamiątkowej tablicy odbyła się inauguracja działalności Instytutu Kurta Masura.

W uroczystości wzięli udział m.in. Franciszek Stankała - wicewojewoda opolski, Grzegorz Kubat - marszałek województwa, Mirosław Gąsieniec - prezes EuroSilesia, Dragomir Gąsieniec - dyrektor Instytutu Kurta Masura. Prezydenta RP reprezentował Krzysztof Czerwiński, który odczytał list Aleksandra Kwaśniewskiego wystosowany z tej okazji.
Dalszą częścią wydarzenia był koncert „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Konstantego Andrzeja Kulki (skrzypce) i kwartetu „Prima Vista”. Była to jednocześnie inauguracja tegorocznej edycji festiwalu EuroSilesia oraz Dni Brzegu.
Piotr Serwadczak



Rozmawiali o brzeskim projekcie

W dniach 21 -22 kwietnia w Gdyni odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusz Spójności w sektorze środowiska. Beneficjenci Końcowi przedstawiali stopień zaawansowania poszczególnych projektów finansowanych ze środków Funduszu Spójności. W trakcie posiedzenia prezentowany był również Projekt „Oczyszczanie ścieków w Brzegu” zatwierdzony do realizacji w 2002 roku w ramach przedakcesyjnego Funduszu ISPA (po wejściu Polski do Unii Europejskiej projekty ISPA stały się projektami Funduszu Spójności). Zaprezentowano aktualny stan realizacji brzeskiego Projektu. Przedstawicieli Komisji Europejskiej interesował plan wydatków oraz harmonogram rzeczowy. Dyrektor Jednostki Realizującej Projekt w PWiK w Brzegu - Artur Stecuła poinformował, że trwają procedury przetargowe związane z wyłonieniem Wykonawców robót budowlanych. W połowie roku planowane jest podpisanie umów w kontraktach wykonawczych. Wyrażono nadzieję, że jeszcze w tym roku, po rozpoczęciu prac budowlanych, absorpcja środków finansowych z Unii Europejskiej osiągnie zaplanowany poziom.



Królewny z „Bezludnej wyspy”

Jajko czy kura? To odwieczne pytanie nurtuje świat od wieków. Jako prowincjonalny i niepokorny obserwator polskiej rzeczywistości mam bardziej przyziemne problemy. Mój ostatni dylemat to: Nina Terentiew czy telewizyjna Dwójka? Co było pierwsze? Kto jest ważniejszy w tej nierozłącznej parze?
W dramatycznej historii „publicznej” telewizji najbardziej polskim widzom dał się we znaki, niezapomniany prezes Radiokomitetu, niejaki Sokorski. Jego współczesnym odbiciem, przez ostatnie lata, był Robcio Kwiatkowski, rządzący żelazną ręką prezes TVP, znienawidzony nawet przez lewicowych członków Komisji Rywina. Prezes, przez lata pracy, z uwielbieniem pętał się na wizji, co dzisiaj, z powodów znanej afery, przysporzyło mu jeszcze więcej nieprzyjaciół. Ponoć w tym roku, świąteczne życzenia, byłemu prezesowi TVP osobiście złożyło tylko dwóch znajomych, Lech Nikolski i Włodzimierz Czarzasty, a Jakubowska nawet nie zadzwoniła, wykręcając się odwiedzinami u męża.  
„Obywatelu III RP! Jeśli rzetelnie płacisz za abonament telewizyjny, to w zamian otrzymasz doskonały, sprawdzony od wieków produkt: Ninę Terentiew!” - Tak powinno brzmieć hasło na każdej książeczce opłat za abonament telewizyjny. O szefowej telewizyjnej „Dwójki” wiadomo niewiele ale samoocenzurowane fragmenty (nielicznych) wywiadów udzielonych przez jej (licznych) poddanych wskazują, że z Niną nie ma żartów. Szefowa rządzi niepodzielnie od zeszłego stulecia i biada tej gwieździe telewizji, która nie wystąpi z nią na ekranie. Osobiście przyznaję, że nietaktem jest porównywanie wszechpanującej w rozrywce Lady Terentiew z upolitycznionym dyktatorem „wiadomości” - Kwiatkowskim.
Amerykanie, w swej bogatej kinematografii, mają taki miły zwyczaj, że gdy dramatyczna akcja filmu kończy się pozytywnie, to za plecami bohatera zawsze widać flagę narodową USA lub Statuę Wolności, co ma na celu wspieranie amerykańskiego narodu na duchu. W naszej produkcji, zwłaszcza PAN-rozrywkowej, niezależnie, czy jest to koncert, czy festiwal, czy zwyczajna muzyczna biesiada, w tle, na estradzie lub na trybunie widać świętą postać Pani Niny, która nieprzerwanie czuwa nad pomyślnością Rzeczypospolitej. Ale nie bójmy się, że gdy wśród nas zabraknie autorki „Bezludnej wyspy”, to na polski naród spadnie wielkie nieszczęście, bo przecież mamy w zapasie, także wszechobecną od kilkunastu lat na ekranie - milutką Agatkę Młynarską.
Marek Popowski



Uroczystość wręczenia Krzyży Zesłańca Sybiru

19 kwietnia br., w brzeskim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Zesłańcom Sybiru.

Na zorganizowanej przez Koło Terenowe w Brzegu Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków burmistrzowi Wojciechowi Huczyńskiemu oraz staroście Stanisławowi Szypule wręczono Honorowe Odznaki Sybiraka przyznane przez Zarząd Główny Sybiraków w Warszawie. Album „Ich trud nie był daremny” otrzymał dowódca brygady płk Zbigniew Wójt za wspieranie działalności brzeskiego koła. Wojewoda Opolski Elżbieta Rutkowska wręczyła Krzyże Zesłańca Sybiru członkom Kół Sybiraków w Brzegu i Grodkowie. 
Piotr Serwadczak



Podziękowania dla Policji

20 kwietnia br., w Sali Rajców brzeskiego Ratusza odbyło się spotkanie przedstawicieli brzeskiej policji, dziekanów brzeskich dekanatów i burmistrza Brzegu.


Podczas spotkania omówione zostały sprawy związane z uroczystościami organizowanymi w związku ze śmiercią Ojca Świętego Jana Pawła II. Proboszczowie brzeskich parafii - ks. Bolesław Robaczek i ks. Zdzisław Pyszka - podziękowali Policji za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta.
Swoje podziękowania wyraził także burmistrz Huczyński w liście przekazanym na ręce przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.
Piotr Serwadczak


XII Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej Szkół

W Grodkowie rywalizowały szkoły

Od 12 do 24 kwietnia 2005 r. w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie trwał XII Powiatowy Festiwal Twórczości Artystycznej Szkół.

Zgodnie z festiwalową tradycją szkoły mogły konkurować ze sobą w czterech kategoriach: plastyka, teatr, muzyka i taniec. Pierwszy konkursowy dzień zaowocował rozstrzygnięciem zmagań w kategorii plastycznej. Jury, po obejrzeniu ponad 100 zakwalifikowanych do festiwalu prac, postanowiło nagrodzić: I miejscem - wśród szkół podstawowych – PSP w Gnojnej, miejscem II – PSP nr 3 w Grodkowie oraz miejscem III – PSP w Kopicach. W kategorii szkół gimnazjalnych miejsce I zajęło PG nr 1 w Grodkowie, miejsce II – PG w Jędrzejowie, a III miejsce przypadło w udziale PG nr 1 w Brzegu. Ponad to wyróżnieniami nagrodzono: Katarzynę Michalik, Małgorzate Dudzik, Marceline Pezdek oraz Joannę Siemaszko. W związku z wysokim poziomem pozostałych prac, wszystkie szkoły biorące udział w kategorii plastycznej otrzymały wyróżnienia.
Dzień drugi festiwalu przypisany został prezentacjom teatralnym. Jury, jak i również zgromadzona na sali publiczność, zobaczyć mogli przekrój gatunków teatralnych: od teatru dramatycznego, poprzez teatr jednego aktora na kabarecie kończąc. W stosunku do lat ubiegłych, swojego przedstawiciela nie miał jedynie teatr lalek. W najkrótszej  z prezentowanych form, co absolutnie nie oznacza najłatwiejszej, czyli teatrze jednego aktora, jury doceniło Romę Kiesińską z PSP nr 1 w Brzegu, nagradzając ją pierwszym miejscem za brawurowo wykonaną „Kwokę”. Miejsce drugie, za „Wilka u dentysty”, zajął Wojciech Staworowski, również z PSP nr 1 w Brzegu. W kategorii gimnazjalnej bezkonkurencyjna (w dosłownym tego słowa znaczeniu ) okazała się Anna Synówka z PG nr 1 w Grodkowie. Jako jedyna uczestniczka w tej formie, zajęła miejsce pierwsze, aczkolwiek jury nie miało jej nic do zarzucenia po świetnie wykonanym „Monologu sekretarki”. W rozśmieszaniu widzów rywalizowały ze sobą dwa brzeskie gimnazja, z czego skuteczniejszym okazało się Publiczne Gimnazjum nr 2, otrzymując za swoja „Randkę w ciemno” pierwsze miejsce w kategorii kabaretów. Miejsce drugie wywalczyło PG nr 1 w Brzegu za własną interpretację tekstów kabaretu „Potem” zawartych w programie „Radio Cieciom”. Wśród teatrów dramatycznych, prezentowanych przez szkoły gimnazjalne. Jury doceniło PG w Kościerzycach, za podjęcie ważnego tematu poszukiwania przyjaźni i zrozumienia w spektaklu „Dziwny jest ten świat”, nagradzając ów spektakl pierwszym miejscem. Na pozycji drugiej uplasowało się natomiast „Poskromienie złośnicy” w interpretacji Gimnazjum z Lewina Brzeskiego. Podział nagród w szkołach podstawowych wyglądał następująco: I miejsce zajęła PSP nr 1 w Brzegu za własną interpretację „Kopciuszka”, natomiast miejscem II podzieliły się PSP w Kopicach za „Małpią szkołę” i PSP w Jędrzejowie za spektakl „Tu mnie nie znajdą”.
W środę, w sali Domu Kultury, królowała muzyka. Według jurorów najbardziej rozśpiewanymi szkołami były: wśród podstawówek: PSP nr 3 w Grodkowie – nagrodzone miejscem pierwszym, PSP w Kopicach – miejsce drugie oraz PSP w Lipowej – miejsce trzecie, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych: PG nr 1 w Grodkowie – I miejsce, PG nr 3 w Brzegu – II miejsce i PG w Jędrzejowie – III miejsce. Uwagę jurorów  przykuła również prezentacja PSP w Skorogoszczy, za co nagrodzono ją wyróżnieniem. Werdykt jury podyktowany był przede wszystkim różnorodnością prezentowanych form, ale także docenieniem ogromnej pracy opiekunów poszczególnych zespołów, za co zresztą postanowili ich nagrodzić i tak wyróżnienia otrzymali: Beata Szczawińska z PG nr 1 w Grodkowie oraz Waldemar Pełech z PG nr 3 w Brzegu.
Ostatni dzień festiwalowych zmagań to dzień taneczny. Dziesięć szkół rywalizowało w tym dniu o możliwość zaprezentowania się w koncercie laureatów oraz o nagrody. Zwycięsko wyszły z tej walki następujące szkoły: PSP nr 3 w Brzegu – I miejsce, PSP nr 3 w Grodkowie – II miejsce. Wyróżniono dwie szkoły podstawowe: PSP w Kopicach i PSP w Przylesiu. Wśród gimnazjów na miejscu drugim znalazło się Gimnazjum w Skorogoszczy, a miejsce pierwsze podzieliły między siebie Gimnazjum nr 3 w Brzegu i nr 2 w Grodkowie. Jury nie dokonało w tym roku podziału na tańce ludowe i nowoczesne, postanawiając nagrodzić całe, szkolne programy. W sobotę i niedzielę o godz. 15.00, odbyły się koncerty laureatów XII Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej Szkół. Ze względów czasowych prezentacje szkół ograniczone zostały jedynie do wybranych przez jurorów elementów całych programów. W sobotę  rozdano nagrody w kategoriach: muzyki i tańca, w niedzielę: teatru i plastyki. Dla młodych wykonawców była to wspaniała okazja do pokazania się rodzicom, najbliższym oraz szerszej publiczności, dla widzów zaś możliwość zobaczenia na „żywo” przyszłych „gwiazd”. 
DD



Rok Polsko-Niemiecki

1 maja 2005 r. przypada I Rocznica Wejścia Polski do Unii Europejskiej, również od 1 maja br. rozpoczną się uroczystości związane z ogłoszonym przez Ambasadę Polską w Niemczech i Ambasadę Niemiecką w Polsce - Rokiem Niemieckim.

W celu omówienia imprez polsko-niemieckich, które mają się odbyć w tym roku przyjechała z Nadrenii – Palatynatu na zaproszenie Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego pięcioosobowa delegacja reprezentująca Międzykulturalne Centrum Kompetencji Nadrenii - Palatynatu oraz władze powiatu Kusel reprezentowane przez Manfreda Drumma i Dietera Korba. 19.IV.br. goście, którymi opiekowała się w czasie pobytu w Polsce Stanisława Mędrala z OODR w Łosiowie spotkali się ze starostą powiatu brzeskiego Stanisławem Szypułą, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego Józefem Koślą, sekretarzem powiatu brzeskiego Krzysztofem Drozdem i pełnomocnikiem starosty ds. promocji powiatu Brygidą Jakubowicz. Goście w imieniu Starosty Powiatu Kusel - dr Winfrieda Hirschbergera przekazali na ręce starosty zaproszenie skierowane do radnych i władz powiatu brzeskiego na spotkanie w powiecie Kusel, które ma się odbyć w ramach Roku Polsko-Niemieckiego. Rozmawiano również o możliwości wydania wspólnych materiałów promujących ten rok.
20 maja uzgodniono termin i program konferencji pn. „Międzykulturowe problemy państw”. Konferencja ta będzie miała miejsce w Opolu w IV kwartale br. I skierowana będzie m.in. do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Program konferencji przygotuje biuro Nadrenii – Palatynatu w Opolu, które reprezentował na spotkaniu Jacek Roguła. Wśród organizatorów znajdują się m.in. Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”. Koordynatorem spotkania ma być Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego.
Brygida Jakubowicz



Kolejna znacząca w kraju impreza kulturalna odbyła się w Brzegu. W dniach 21-23 kwietnia br. w Zamku Piastów Śląskich i Brzeskim Centrum Kultury odbywały się Spotkania Finałowe XVI Konkursu Recytatorskiego Wojska Polskiego Brzeg 2005.

Poezja w mundurze

W Spotkaniach, których miejscem prezentacji było Muzeum Piastów Śląskich (recytacje, turniej „Wywiedzione ze słowa”) i Brzeskie Centrum Kultury (turniej poezji śpiewanej) zaprezentowano 4 spektakle teatrów jednego aktora, 19 prezentacji poezji śpiewanej, 23 recytatorskich oraz 5 w turnieju „Wywiedzione ze słowa”.


Rada Artystyczna w składzie: Łucja Rećko-Żarnecka, Andrzej Głowacki, Janusz Wójcik i Roman Wyłcan po wysłuchaniu wszystkich propozycji artystycznych przyznała nagrody i wyróżnienia.
Laureatami Turnieju Poezji Śpiewanej zostali: Paulina Polus z Klubu Garnizonowego we Wrocławiu, Marcin Szefner z Klubu Garnizonowego w Żaganiu i Anna Sekuna z Klubu Garnizonowego w Przasnyszu.
Laureatem Turnieju Poezji Śpiewanej w kategorii zespołów został: zespół „Animi Causa” z Klubu Garnizonowego w Bydgoszczy. Jednym z wyróżnionych w tej kategorii był zespół „Inwencja Band” z Klubu Garnizonowego w Brzegu.
Laureatką Turnieju Teatrów Jednego Aktora została: Sabina Golanowska z Klubu Garnizonowego w Gliwicach
Laureatami Turnieju Recytatorskiego zostali: Elżbieta Musialik z Klubu Garnizonowego w Nowym Glinniku, Jarosław Witkowski z Klubu Garnizonowego w Zamościu, Żaneta Kozoświst z Klubu Garnizonowego w Brzegu, Magdalena Ołubek z Klubu Garnizonowego w Łodzi, Kaja Sosnowska z Klubu Garnizonowego w Kołobrzegu.
Laureatami Turnieju „Wywiedzione ze słowa” zostali: Jędrzej Piątek z Klubu Garnizonowego w Nowym Glinniku, Anna Pakuła z Klubu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Jedną z wyróżnionych została również Żaneta Kozoświst z Klubu Garnizonowego w Brzegu, która otrzymała również zaproszenie do reprezentowania Wojska Polskiego w finale 50. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Słupsku w dniach 26-29 maja br.
W trakcie koncertu galowego,  który odbył się w sali widowiskowej BCK w sobotę 23 kwietnia br.  Rada Artystycznawyraziła podziękowania organizatorom Spotkań Finałowych XV Konkursu Recytatorskiego Wojska Polskiego za przygotowanie i przeprowadzenie konkursowego finału, gospodarzom – Klubowi Garnizonowemu w Brzegu, Brzeskiemu Centrum Kultury i Muzeum Piastów Śląskich za stworzenie wspaniałej atmosfery sprzyjającej prezentacji sztuki żywego słowa i dokonań twórców amatorskiej sceny wojskowej.



Dwudniowe zmagania młodzieży szkolnej w sportach obronnych.

Sprawni jak żołnierze

Dwa dni, wtorek 19 kwietnia i środę 20 kwietnia, trwały zawody sportowe pn. „Sprawni jak żołnierze” rozgrywane na terenach poligonowych brzeskiej jednostki wojskowej w Pawłowie i Pępicach. Otwarcie zawodów i przywitanie uczestników nastąpiło na placu apelowym 1. Brzeskiej Brygady Saperów. W zawodach uczestniczyły szkoły ponadgimnazjalne z całego województwa opolskiego. Do rywalizacji stanęło 36 drużyn po 3 uczestników, razem 108 uczniów szkół z Opolszczyzny zmagało się w poszczególnych konkurencjach. XXVIII edycję zawodów otworzył i przywitał uczestników Zygmunt Gajda, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Opolu. W imieniu brzeskiej jednostki zebranych na placu przywitał płk Eugeniusz Tomczak, a zawody prowadził prezes ZW Ligi Obrony Kraju płk Edward Łakomy, który kierownictwo zawodów objął już po raz jedenasty. W jury zawodów zasiadł również płk Henryk Wolter, szef brzeskiej WKU.

Zawodnicy do wykonania mieli test sprawnościowy (skoki przez przeszkody, biegi, skłony), rzut granatem, strzelanie z karabinka sportowego, bieg na orientację w czasie 60 minut, oraz udzielenie pierwszej pomocy (sztuczne oddychanie na fantomie, ocena przytomności, ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej).
Organizatorami zawodów pod patronatem MENiS oraz MON byli: Kuratorium Oświaty w Opolu, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Opolu, Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju, a gospodarzami 1. Brzeska Brygada Saperów i Zespół Szkół Rolniczych w Żłobiźnie. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego będą uczestniczyć w finale centralnym zawodów, który rozegrany zostanie w Węgorzewie na terenie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii im. gen. Józefa Bema w dniach 10 – 13 maja 2005 r.
<>Rafał Ochociński
<>
<>

„Maturzyści dla sztuki” w ZSE w Brzegu

W poniedziałek 11.04.2005 odbyła się wystawa fotografii i rysunku zatytułowana „Maturzyści dla sztuki”. Prace zdobiły aulę Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była mgr Agnieszka Kiełtyka, nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych. Odwiedzający mogli podziwiać dzieła czterech autorów: Pawła Szewczuka, Przemysława Wojdaka, Karoliny Małaniuk, Marceliny Łagowskiej i Łukasza Szerszenia. Wszyscy są tegorocznymi maturzystami Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wystawa była podzielona na trzy grupy twórczości: fotografię, rysunek oraz poezję. Przeważały zdjęcia wykonane techniką cyfrową. Autorami tych prac byli Paweł Szewczuk i Przemysław Wojdak. Tematyka zdjęć opierała się na przyrodzie, ale można było również obejrzeć portrety oraz fotografię impresjonistyczną. Przekrój twórczości Pawła był bardzo szeroki, począwszy od zdjęć przyrody przez fotografię zwierząt skończywszy na martwej naturze. Przemek tematyką zbliżał się do swojego kolegi, jednak martwą naturę zastąpił architekturą.
Obok zdjęć prezentowana była również grafika wykonana węglem oraz grafitem. Dzieła były autorstwa Karoliny Małaniuk, a także Łukasza Szerszenia. U Karoliny dominował swobodny rysunek martwej natury, szkice portretowe, jak również przyroda. Wszystkie rysunki autorki wykonane były węglem. Łukasz Szerszeń zaprezentował widzom rysunki aktu i portrety, wykonane techniką ołówkową.
Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży, jak również nauczycieli. Swoją obecnością zaszczycili także uczniowie i nauczyciele z  I Liceum Ogólnokształcącego. Całość dopełniła zaprezentowana poezja autorstwa Marceliny Łagowskiej i Łukasza Szerszenia.
Niecodzienność takiej imprezy spotkała się z ogromną aprobatą odwiedzających. Możliwość bezpośredniej rozmowy z autorami dodatkowo urozmaiciła wernisaż. Z niecierpliwością czekamy na kolejne tego typu atrakcje, które otworzą kolejne okno w dziedzinie edukacji.
Wszystkim autorom serdecznie gratulujemy.
Ł. Sz.



Plan rozwoju wsi Mąkoszyce jest jednym z pięciu, które trafiły do Programu Odnowy Wsi. Przy wsparciu funduszu wojewódzkiego będzie tu budowana utwardzona zatoka – chodnik, spełniająca w przyszłości różne funkcje.

Plac w centrum wsi

W roku bieżącym do Programu Odnowy Wsi został zgłoszony projekt pod nazwą „Budowa utwardzonej zatoki – chodnika w centrum wsi Mąkoszyce”. Planowane przedsięwzięcie jest kontynuacją zadania w ramach programu małych grantów na rzecz projektów Odnowy Wsi, które było realizowane w okresie prac związanych z budową kanalizacji. W zakres planowanego zadania wchodzić będą roboty ziemne, wykonanie podbudowy tłuczniowej, wykonanie nawierzchni z kostki brukowej oraz prace wykończeniowe – ustawienie gazonów i nasadzenie zieleni. Koszt planowanego przedsięwzięcia to ok. 30 tys. złotych, a budowa placu, wraz z nasadzeniami roślin wokół utwardzonego terenu powinna zakończyć się do końca października 2005 roku.
Projekt budowy kanalizacji obejmował między innymi centrum wsi, co wiązało się z wykonaniem głębokich wykopów. Kontynuacja zadania polegająca na urządzeniu centrum wsi przyczyni się nie tylko do poprawy wizerunku Mąkoszyc, ale również umożliwi mieszkańcom bezpieczne korzystanie z obiektów publicznych zlokalizowanych w centrum, tj. kościoła, sklepów, przedszkola, stacji paliw. Rozwiąże problem braku utwardzonego placu, na którym można by organizować kiermasze, np. świąteczny. Będzie również miejscem spotkań, w którym mieszkańcy wymienią się doświadczeniem, poglądami i spostrzeżeniami. Obecnie plac ten ma nawierzchnię gruntową, która po każdorazowych opadach zamienia się w „grzęzawisko”, uniemożliwiając korzystanie zarówno pieszym, jak i chcącym zatrzymać się kierowcom.
Mąkoszyce położone są we wschodniej części gminy Lubsza. Razem z przysiółkiem Borek tworzą trzecie pod względem liczby mieszkańców sołectwo wchodzące w skład gminy i liczą ogółem 852 mieszkańców.  Przez wieś przebiega linia kolejowa Opole – Jelcz – Wrocław, a obręb Mąkoszyce zajmuje powierzchnię 1071,28 ha. Po II wojnie światowej osiedlili się tu głównie mieszkańcy z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
W centrum wsi zachował się rozległy przypałacowy park z zabytkowym drzewostanem, w którym znajduje się zabytkowy grobowiec rodziny Landsberg, dawnych właścicieli majątku. Oba obiekty wpisane zostały do rejestru zabytków w 1981 roku. Tuż za parkiem znajduje się następny kompleks parkowy z naturalnym stawem. Ponadto we wsi znajduje się zabytkowy wiadukt kolejowy na linii Opole – Jelcz – Wrocław. Na dziedzińcu szkoły rośnie ok. 350 – letni dąb szypułkowy. Wieś graniczy z lasem stanowiącym Stobrawski Park Krajobrazowy, a brak rozbudowanego przemysłu we wsi i okolicy wyklucza możliwość zanieczyszczenia środowiska.
Zabudowa wsi jest typowa dla gospodarstw rolnych pochodzących z okresu przedwojennego. Mąkoszyce są wsią o typowo rolniczym charakterze. 77 rolników gospodaruje na powierzchni 642,13 ha. Gleby są średniej jakości, przeważają klasy III i IV. Około 90% stanowią użytki rolne. Wieś jest zelektryfikowana, stelefonizowana oraz zwodociągowana. Wszystkie odpady komunalne stałe są odbierane przez ZUOK Sp. z o.o. Działa popegeerowska mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków komunalnych, a obecnie trwa rozbudowa sieci kanalizacyjnej, której zakończenie planuje się w maju br. We wsi funkcjonuje szkoła podstawowa, przedszkole, poczta, bank, stacja paliw. Jest oczywiście kościół i dom ludowy. Mąkoszyce mają też swoją stację kolejową, z której pociągi odjeżdżają w kierunku Wrocławia (przez Jelcz), lub Opola.
Parter Domu Ludowego w Mąkoszycach jest użytkowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. Posiada dobrze wyposażoną kuchnię, wypożyczalnię naczyń oraz dużą salę zebrań. Są tam organizowane imprezy okazjonalne i  rodzinne.
Cyklicznie organizowany jest Turniej Wsi Mąkoszyce Opolskie – Mąkoszyce Wielkopolskie, co drugi rok wieś jest gospodarzem turnieju. W turniejowe szranki stają drużyny z Mąkoszyc w gminie Kobyla Góra z województwa wielkopolskiego oraz drużyna Mąkoszyc z gminy Lubsza. Przedmiotem turniejowej rywalizacji są dyscypliny sprawnościowe dobrane w taki sposób, aby pozwoliły zmierzyć się zarówno osobom różnej płci, wieku oraz kondycji fizycznej. Rywalizacjom sportowym towarzyszą występy zespołów dziecięcych oraz festyn.
We wsi działa 31 podmiotów gospodarczych, głównie o profilu handlowo-usługowym.
Głównym celem rozwoju Mąkoszyc powinno być stwarzanie coraz lepszych warunków życia mieszkańców, zwalczanie bezrobocia, stwarzanie możliwości zwiększenia dochodów oraz stałe rozwijanie infrastruktury. Aby te cele osiągnąć należy zmodernizować i zrestrukturyzować rolnictwo, którego wadliwa struktura i duże rozdrobnienie stanowi zagrożenie dla rozwoju miejscowości, trzeba wykorzystać walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe wynikające z sąsiedztwa Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w celach turystyczno-rekreacyjnych, należy położyć nacisk na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, zwłaszcza przetwórstwa rolno-spożywczego, oraz na rozwój infrastruktury społecznej i technicznej. Mąkoszyce są jedyną wsią w gminie, która posiada infrastrukturę wodno – kanalizacyjną, a przebiegająca przez wieś linia kolejowa daje szanse rozwoju. Dlatego w 2000 roku miejscowość Mąkoszyce przystąpiła do Programu Odnowy Wsi, w ramach którego między innymi zrealizowano pierwszy etap urządzania centrum wsi.
oprac. Rafał Ochociński



Kamil wśród najlepszych

Wśród 10 najlepszych sportowców – uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa opolskiego za 2004 rok wyłonionych w plebiscycie znalazł się Kamil Dzierżanowski z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu, zawodnik sekcji sportów siłowych LZS Olszanka – Pogorzela.
Przypomnijmy, Kamil jest aktualnym Mistrzem Polski w wyciskaniu sztangi leżąc w dwóch kategoriach wiekowych; w kat. młodzik do lat 18 i w kat. junior do lat 20. W obu kategoriach jest również rekordzistą Polski. W swojej dyscyplinie odnosił wiele zwycięstw na zawodach lokalnych i regionalnych. Swoich sił próbował również w kulturystyce, na razie jednak bez efektów. Trenerem Kamila Dzierżanowskiego jest Dariusz Ilów, a nauczycielem w-f Szymon Dreksler.
(r)



Biegi konstytucyjne w Olszance

Pobiegną po puchar

O puchar wójta gminy, puchar przewodniczącego Rady Gminy i puchar przewodniczącego Gminnego Zrzeszenia LZS w Olszance będą rywalizowały szkoły podstawowe, gimnazjum i wszyscy chętni z terenu gminy. Biegi rozpoczną się 3 maja o godz. 14.30 na boisku sportowym przy szkole w Olszance. Trasa poprowadzi nową drogą wybudowaną za wsią. Na 100 metrów pobiegną przedszkolaki. Klasy I szkoły podstawowej pobiegną na 150 metrów. Dwa razy dłuższy dystans, 300 metrów będą musiały pokonać klasy II i III. 400 metrów pobiegną klasy IV. Klasy V i VI pobiegną 600 metrów dziewczęta i 800 metrów chłopcy. Gimnazja 600 metrów dziewczęta i 1000 metrów chłopcy. Kategoria open rozgrywana będzie na dystansie 1500 metrów. Chętni  do uczestnictwa w zawodach powinni mieć badania lekarskie zezwalające na start.
Zawodnicy powalczą o dyplomu i drobne upominki rzeczowe, szkoły podstawowe będą rywalizować o puchar wójta gminy, poszczególne klasy gimnazjum o puchar przewodniczącego Rady Gminy, a w kategorii open najlepszy zawodnik otrzyma pucha przewodniczącego Gminnego Zrzeszenia LZS w Olszance. Chętni do udziału w zawodach muszą się zgłosić do dnia rozpoczęcia zawodów, tj. 3 maja br., pod nr tel. 412 97 17 PZSzP w Olszance lub osobiście u organizatora.
Celem zawodów, według organizatorów, czyli GOK w Krzyżowicach, PZSzP w Olszance i GZ LZS w Olszance, jest popularyzacja biegowej aktywności ruchowej u dzieci i młodzieży oraz wyłonienie zwycięzców we wszystkich kategoriach.
Organizatorzy zapowiadają też występy artystyczne uczennic PSP i Gimnazjum w Olszance, pokazy sekcji sportów siłowych LZS Olszanka – Pogorzela w konkurencjach strong man i rozgrywki rekreacyjno – sportowe; mecz w dwa ognie uczennice – mamy, mecz siatkówki uczniowie – nauczyciele i mecz piłki nożnej uczniowie – ojcowie. Rada Rodziców PZSzP w Olszance przygotuje punkty gastronomiczne, a na zakończenie będzie wspólna zabawa przy ognisku i muzyce.
(r)