drukuj

 

Artykuły z numeru 13/2005 (51)

 


Ryczyn po raz 11

Tegoroczne Turystyczne Spotkanie Primaaprilisowe w dawnym grodzisku RYCZYN przebiegało pod trzema zasadniczymi aspektami: rozpoczęcia sezonu turystycznego, 950 lat od wpisania Ryczyna do bulli papieskiej oraz myśli kierowane do Watykanu, gdzie odchodził na niebiańskie szlaki największy turysta przełomu XX/XXI wieków. Myślami wielu z nas było przy łożu Jan Pawła II- Karola Wojtyły zwanego na szlakach “Wujkiem”.
Z Brzegu wyruszyło pieszo ponad 110 osób, około 80 jechało rowerami, także kilku zmotoryzowanych turystów. Spotkanie 2 kwietnia ponad 500 turystów pieszych i rowerowych w lesie ryczyńskim, w pobliżu rezerwatu przyrodniczo-archeologicznego zrobiło wrażenie. Nie było w tym roku walk i tańców rycerskich, ale byli przewodnicy, archeolodzy, bito pamiątkowe monety. Dopisała pogoda, sponsorzy i darczyńcy, a nad całością czuwali pracownicy Nadleśnictwa Oława, działacze PTTK i wielu życzliwych ludzi. Uroczystego rozpoczęcia dokonano o godz. 12.30. Na zmotoryzowanych czekał specjalny parking pod lasem, piesi i rowerzyści spotkali się w sercu lasu. Była turystyczna grochówka, ogniska, zwiedzanie grodziska z Marianem Stachułą, przewodnikiem PTTK oraz archeologami: prof. Sławomirem Moździochem z PAN Wrocław i Magdaleną Przysiężną-Pizarską z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, którzy ponownie w maju przystąpią do archeologicznej penetracji Ryczyna. Odbywały się liczne zawody i konkursy, m.in. przeciąganie liny, skakanki, jazda żółwia, bieg przełajowy, ekologiczno-leśny. Dla najlepszych były liczne i atrakcyjne nagrody wręczane na prawdziwym, leśnym podium. Nagrody wręczali m.in.: Stanisław Szypuła, starosta brzeski, Stanisław Kowalczyk, kierownik Wydziału Oświaty, Sportu i Kultury UM Brzeg, Jacek Ziaja, nadleśniczy oławski oraz sędziowie poszczególnych konkurencji. Biurem zawiadywały: Małgorzata Łuszczyńska i Janina Wojtczak, pomysłodawczyni imprezy w 1995 roku. Imprezę sponsorowali m.in.: Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, Urząd Miasta Brzeg, Urząd Miasta Oława, Fotoexpress Brzeg, Piekarnia Józefa Kostrzewy, PWC ODRA S.A. Brzeg, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Brzeg, PKO o/ Oława, sklep sportowy TEAM SPORT w Brzegu, Bank Spółdzielczy w Jelczu-Laskowicach, MOSiR Brzeg, Klub Kolarski MOTO z Jelcza-Laskowic, ING Bank Śląski w Jelczu-Laskowicach, firma SAREL z Jelcza-Laskowic, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej o/Brzeg, Bar Mleczny D. Tumanowicz w Brzegu, Zakład Gospodarki Komunalnej w Jelczu-Laskowicach oraz inni. Organizatorami byli: PTTK Ziemi Brzeskiej i PTTK JELCZ oraz Brzeski Klub Miłośników Aktywnej Turystyki „Na Przełaj”.
Jan Janota



Tragiczny koniec towarzyskiego spotkania

26 marca około godziny 1.00 oficer dyżurny brzeskiej komendy został powiadomiony przez mieszkańca jednego z bloków przy ulicy Kardynała Wyszyńskiego w Brzegu, że na klatce schodowej swojego bloku znalazł leżącego mężczyznę, który nie daje oznak życia. Na miejsce zostało wezwana karetka pogotowia ratunkowego. Lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Wstępne oględziny ciała wykazały, że sprawca zadał mu cios nożem w okolicy klatki piersiowej. Policjanci przystąpili do intensywnych działań. Ustalili, że do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań tego bloku. Tam dwóch mężczyzn podczas spotkania towarzyskiego spożywało alkohol. Wtedy najprawdopodobniej doszło między nimi do sprzeczki, w czasie której właściciel mieszkania pchnął swojego kolegę nożem. Gdy ten nie dawał oznak życia wyciągnął go na klatkę schodową bloku i tam pozostawił. Do swojego mieszkania już nie wrócił. Nóż, którym zadał cios wyrzucił do kontenera na śmieci. Został zatrzymany po 4 godzinach przez policjantów na ulicy Towarowej w Brzegu. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Jest to mężczyzna w wieku 53 lat. Wcześniej był już znany policji. Ofiarą natomiast jest 51-letni mieszkaniec Brzegu. W chwili obecnej trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie całego przebiegu zdarzenia. Sprawcy został przedstawiony zarzut popełnienia zbrodni  z art. 148 § 1 kodeksu karnego, czyli zabójstwa i grozi mu kara pozbawienia wolności od 8 lat do nawet kary dożywocia. Sąd na czas trwania postępowania zastosował wobec niego areszt tymczasowy.


Jan Paweł II na drogach mego życia

W chwili, gdy pisze te słowa odbywają się właśnie w Sali Klementyńskiej Pałacu Watykańskiego modły za duszę Ojca Świętego Jana Pawła II. Trudno mi skupić myśli, a wzruszenie nie pozwala mi na składne pisanie.


Miałem to szczęście i zaszczyt, że na swojej drodze życiowej dwukrotnie osobiście spotykałem Papieża. 16 października 1978 w dniu wyboru Ojca Świętego jako student wraz z kolegami z historii sztuki przebywałem w Krakowie na praktyce. Kiedy dotarła do nas ta wspaniała wiadomość, razem z mieszkańcami Krakowa, przy dźwiękach dzwonu Zygmunta, uczestniczyliśmy we mszy świętej przy katedrze wawelskiej, a potem w spontanicznie uformowanym pochodzie podążaliśmy do krakowskiego rynku. Byliśmy dumni i oszołomieni.
W czerwcu 1979 roku na pace towarowej syreny bosto jechałem z moim ojcem na spotkanie z Janem Pawłem II do Częstochowy, w czerwcu 1983 na wrocławskich Partynicach wsłuchiwałem się w słowa Ojca Świętego, dającego nam wszystkim nadzieję. W kwietniu 1994 uczestniczyłem w uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w Rzymie, gdzie przebywałem właśnie na stypendium naukowym. W Wielką Sobotę papież zapragnął spotkać się z Polakami przebywającymi w tym czasie w Rzymie. Zostałem zaproszony na prywatną audiencję Ojca Świętego Jana Pawła II. Spotkanie w Sali Klementyńskiej było dla mnie i pozostałych jego uczestników niezapomnianym przeżyciem. To wtedy odważyłem się zaprosić papieża do Panoramy Racławickiej, który odpowiedział „pożyjemy zobaczymy”. Minęło zaledwie 3 lata, w czerwcu 1997 we Wrocławiu odbywał się Kongres Eucharystyczny. Gdy po uroczystej mszy świętej przed hotelem „Wrocław” 1 czerwca powróciłem do Panoramy czekała na mnie wiadomość, iż Jan Paweł II wyraził pragnienie obejrzenia Panoramy Racławickiej. Była to prywatna, nie ujęta w protokole wizyta. Na powitanie Jan Paweł II powiedział: „ i przyjechałem”. Papież zmęczony całodziennym programem, w czasie zwiedzania nie ukrywał podziwu i wzruszenia dziełem Kossaka i Styki. Nigdy nie zapomnę tego spotkania, tej bliskości i serdeczności. To wtedy przy zejściu z platformy widokowej, asekurując schodzącego schodami Jana Pawła II trzymałem Go za pas. Nigdy więcej nie doznałem takiego wzruszenia i napięcia. Nie przypuszczałem, iż wspominać będę te chwile w związku ze śmiercią naszego ukochanego Jana Pawła II, który mówił zawsze nawiązując do naszej ludzkiej śmiertelności, abyśmy nie zamykali się nigdy w sobie, lecz patrzyli ku Panu, abyśmy rozjaśnili się, byśmy nie cenili naszych ubogich cnót, lecz łaskę Boga, która zawsze nas zawstydza. Byśmy nigdy nie ustawali w czynieniu dobra.
Przy tej smutnej okazji warto w naszym mieście powrócić do idei budowy pomnika Jana Pawła II. Społeczny Komitet przygotował lokalizację takiego monumentu, a pochodzący z Brzegu artysta Jerzy Bokrzycki przygotował jego brązowy model, przechowywany obecnie w Parafii Św. Mikołaja. Jan Paweł II to duma naszego narodu, autorytet dla całego świata, a pomnik pozwoli trwale i godnie uczcić Jego pamięć.
Romuald Nowak


„Pisanki, kroszonki... - jarmark polsko-czeskiej tradycji wielkanocnej”

Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie wraz z Euroregionem Pradziad w ramach Wspólnego Funduszu Małych Projektów PHARE CBC 2003 zorganizował w niedzielę palmową jarmark pod nazwą „Pisanki, kroszonki... - jarmark polsko-czeskiej tradycji wielkanocnej”.

Między godziną 10.00 a 16.00 na grodkowskim Rynku prezentowali się twórcy ludowi z terenu miasta i gminy Grodków oraz z czeskiej gminy Bogumin.
Można było zakupić wyroby związane z tradycją Wielkanocy oraz kulturą ludową i rękodziełem. Poza twórcami ludowymi stoiska miały również panie z Gminnej Rady Kobiet w Grodkowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jędrzejowej oraz szkoły z terenu gminy i miasta Grodków. Jarmark cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Grodkowa i okolic. Czas na grodkowskim rynku uatrakcyjniły występy zespołów: „Andrusi” z Bogumina, folklorystycznego zespołu „Walczanki” i młodzieżowego zespołu „Capri” z Walc, pokaz tańców ludowych w wykonaniu „Czwartaków” z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Grodkowie oraz zespół „Victis” działający przy Domu Kultury w Grodkowie.
W ramach projektu zostały wykonane profesjonalne, wielofunkcyjne stoiska wystawowe, które będą wielokrotnie wykorzystywane w kolejnych edycjach jarmarku oraz podobnych imprezach.
Do końca kwietnia br. będzie wydana dwujęzyczna ulotka promująca twórców polskich i czeskich, którzy wzięli udział w jarmarku wielkanocnym. Mamy nadzieję, że kontakty z naszymi południowymi sąsiadami wpłyną w przyszłości na wzrost zainteresowania naszym jarmarkiem.
Na jarmarku poza twórcami ludowymi zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z: Gałążczyc, Głębocka, Gnojnej, Goli Grodkowskiej, Lipowej, Lubczy, Tarnowa Grodkowskiego, Wierzbnika, Wojsławia i Żelaznej; oraz szkoły:PSP w Kolnicy, SP w Kopicach, PG nr 1 i PG nr 2 w Grodkowie.
Burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz  wyróżnił dyplomami i nagrodami finansowymi  KGW oraz szkoły, które wzięły udział w jarmarku.
Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie składa serdeczne podziękowania za współpracę Stowarzyszeniu Gmin Polskich Euroregionu Pradziad w Prudniku, Urzędowi Miejskiemu w Grodkowie, Gminnej Radzie Kobiet, Towarzystwu Miłośników Ziemi Grodkowskiej, Polskiemu Związkowi Kulturalno-Oświatowemu ze Skrzeczonia, Urzędowi Marszałkowskiemu w Opolu, Starostwu Powiatowemu w Brzegu, Bankowi Spółdzielczemu w Grodkowie, firmie „AGRO-AS”, firmie „Centrozłom” z Chróściny Nyskiej,  Firmie „Wimar”, PSP w Kolnicy, SP w Kopicach, PG nr1 i PG nr 2 w Grodkowie oraz twórcom ludowym biorącym udział w jarmarku.


Gratulacje i podziękowania

W czwartek 31 marca w Muzeum Piastów Śląskich odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Brzeskiego.


Sesja rozpoczęła się od wręczenia podziękowań członkom Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Brzeskiego za całokształt ich działalności w zakresie ochrony wód i stanu zarybienia rzek i stawów powiatu brzeskiego. Gratulacje i podziękowania od starosty Stanisława Szypuły i przewodniczącego rady Henryka Mazurkiewicza, występujących w imieniu całej Rady Powiatu, przyjęli: Kazimierz Krokowski, Tadeusz Lis, Jan Jurkiewicz, Jan Mrózek, Józef Waryga, Grzegorz Wrzeszczyński i Józef Kilman. Po tej podniosłej i uroczystej chwili sesja potoczyła się swoim normalnym trybem przewidzianym w porządku obrad.
Jednym z punktów sesji było sprawozdanie dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego Alicji Cierpiał z bieżącej działalności placówki. Dyrektor BCM podała aktualne wyniki finansowe brzeskiego szpitala oraz poinformowała, że trwają prace nad wprowadzeniem zasad funkcjonowania i zarządzania szpitala wg norm ISO 2000. Na sali wywiązała się dyskusja. Radni pytali o obsługę zadłużenia brzeskiego szpitala, pozyskiwanie funduszy na jego spłatę i realizację usług medycznych. Pojawiły się także sygnały o złej opinii w środowisku lekarskim i społeczeństwie o brzeskim szpitalu i skuteczności leczenia. Z sali padły głosy o błędach lekarskich i ich konsekwencjach. W odpowiedzi radni usłyszeli zapewnienie o poprawie opinii o brzeskim szpitalu w środowisku, a także o braku informacji na temat błędów lekarskich. W chwili obecnej, jak stwierdziła dyrektor BCM, przed sądem toczą się trzy sprawy o błąd w sztuce, ale dopóki nie ma prawomocnego wyroku, nie można mówić o błędach.
Kolejną sprawą, jaką zajmowali się radni powiatu, było sprawozdanie rzecznika praw konsumenta za 2004 rok. W roku 2004 rzecznik przyjął łącznie 350 zgłoszeń od konsumentów, z czego w 103 przypadkach były to porady telefoniczne. W pozostałych przypadkach osoby uzyskały poradę w urzędzie lub też, gdy wymagał tego charakter sprawy, rzecznik wystąpił do przedsiębiorcy, wskazując na naruszenie interesu konsumenta. Rzecznik wielokrotnie występował do Państwowej Inspekcji Handlowej w Opolu w interesie konsumentów, a także kierował sprawy do sądu.
Radni zajmowali się także oceną stanu dróg powiatowych po okresie zimowym 2004/2005. Jak wynika z raportu przygotowanego przez kierownika Zarządu Dróg Powiatowych Stanisława Kowalskiego, drogi w powiecie brzeskim po sezonie zimowym są ogólnie w złym stanie i wymagają wielu napraw. Wpłynęły na to zarówno zaniedbania lat poprzednich, jak i wahania temperatury minionej zimy. Napraw poprzez powierzchniowe utrwalenie grysami oraz wykonanie nakładki mineralno-bitumicznej wymaga około 120 km dróg powiatowych, a łączny koszt takiego przedsięwzięcia to 20 mln. złotych. Oprócz prac remontowych Zarząd Dróg Powiatowych prowadzi również prace inwestycyjne. Na rok bieżący planowana jest przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 39 (ul. Armii Krajowej) z drogą powiatową nr 1741 O (ul. Kard. Wyszyńskiego) oraz drogą gminną (ul. Jana Pawła II) na skrzyżowanie typu “małe rondo”. Tak samo ważną inwestycją będzie przebudowa na podobne rondo skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 458 (ul. Sikorskiego) z drogą powiatową nr 1508 O (ul. T. Kościuszki) w Lewinie Brzeskim.
Ponadto radni wysłuchali referatu na temat problemów komunikacji drogowej i kolejowej powiatu brzeskiego, oraz informacji o planach pozyskiwania środków finansowych na rozwój powiatu brzeskiego z funduszy strukturalnych kontraktu wojewódzkiego oraz innych źródeł. Radni podjęli uchwały w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność powiatu brzeskiego oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata, w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu powiatu brzeskiego, w sprawie zabezpieczenia w formie weksla in blanco przyznanych środków z funduszy strukturalnych na realizację zadania inwestycyjnego pn. “Wyposażenie w sprzęt medyczny Oddziału Intensywnej Terapii Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu”, w sprawie sprawozdania rzeczowo-finansowego z rocznej działalności Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu za rok 2004, w sprawie określenia najniższego wynagrodzenia w pierwszej kategorii zaszeregowania dla pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych i gospodarstwach pomocniczych powiatu brzeskiego oraz określenia wartości jednego punktu w złotych, w sprawie zamiaru przystąpienia powiatu brzeskiego do realizacji projektu pt.: “Wzmocnienie instytucjonalne sieci Powiatowych Centrów Informacji Europejskiej i Gospodarczej w województwie opolskim” w ramach kontraktu regionalnego 2005/2006 oraz zasad jego finansowania, w sprawie zbycia nieruchomości stanowiącej własność powiatu brzeskiego, w sprawie zmian w statucie powiatu oraz w sprawie zmian do budżetu powiatu brzeskiego na 2005 rok.
Rafał Ochociński


Niech każda matka i każde dziecko będą najważniejsi

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, którego tematem jest zdrowie matki, noworodka i dziecka  

W dobie załamania najwyższej wartości jaką jest rodzina, w czasach kiedy przemoc, fizyczne znęcanie i inne patologie dotykają wiele dzieci i matek, hasło to nabiera szczególnego znaczenia. Matki i dzieci na świecie cierpią  z powodu złego stanu zdrowia, niedożywienia, braku opieki lekarskiej. Statystyki mówią, że corocznie z głodu umiera 11 milionów dzieci poniżej 5 roku życia, czyli co minutę umiera na świecie 20 dzieci, a podczas porodów umiera pół miliona kobiet, czyli co dnia jest ich 1400. Przypadki te mają miejsce przede wszystkim w krajach średnio i nisko rozwiniętych.
Polska też nie posiada chlubnych statystyk. 10% rozpoznanych ciąż ulega wczesnemu poronieniu, wiele jest jeszcze przedwczesnych porodów, 3% noworodków ma wady rozwojowe, wiele rodzi się z niedowagą, a co drugie dziecko o masie ciała w przedziale 500-999 gramów umiera. Rocznie w naszym kraju umiera ok.1500 noworodków. Przyczyny są różne np. wcześniactwo, wady wrodzone, a nawet zła jakość opieki medycznej.
Jako główne przyczyny takiego stanu rzeczy podaje się też niedożywienie kobiet, brak karmienia piersią, brak szczepień kobiet.
Kobiety mają ponadto wiele problemów zdrowotnych w związku z zaniedbaniami organizmu. Są to najczęściej choroby nowotworowe narządu rodnego i piersi. Wiele z kobiet, szczególnie mieszkanek wsi nie chodzi na badania profilaktyczne, nie poddają się także badaniom cytologicznym i mammografii.
To chyba w pełni wyjaśnia dlaczego Światowy Dzień Zdrowia będzie przebiegał w roku 2005 pod  hasłem „Niech każda matka i dziecko będą najważniejsi”.
 Nie ulega wątpliwości, że zdrowe matki i dzieci to gwarancja bogactwa społeczeństwa. Bank Światowy twierdzi, że każdy dolar zainwestowany w zdrowie, daje oszczędności w postaci 7 dolarów jakie musi wydać później opieka społeczna.
Światowy Dzień Zdrowia 2005 stanowi niepowtarzalną szansę, aby podjąć działania mające na celu poprawę istniejącej sytuacji, albowiem zaniechanie działań w tej dziedzinie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój społeczeństw wszystkich państw.
Brygida Jakubowicz
Bożena Habrych PSSE
Anna Niesłuchowska


Brzeżanie na Targach Turystycznych

W dniach 11-15 marca 2005 r. odbyły się w Berlinie Międzynarodowe Targi Turystyczne. Grupa młodzieży z ZSPS wraz z nauczycielką Teresą Chudzińską wybrała się do stolicy Niemiec, aby na własne oczy zobaczyć tę największą i jedną z najważniejszych światowych imprez turystycznych.
Uwagę naszą przykuwały efektowne aranżacje stoisk, głośne występy artystyczne, często bardzo egzotyczne stroje informatorów przy targowych stoiskach oraz atrakcyjne foldery pełne kolorowych zdjęć, przewodniki i plakaty.
Najciekawsze dla młodzieży okazały się prezentacje przygotowane przez kraje azjatyckie i afrykańskie, które niezwykle atrakcyjnie przedstawiły kulturę swoich narodów pokazując, jak wykonywane są charakterystyczne dla różnych grup etnicznych potrawy i przedmioty takie jak naszyjniki czy cygara. Przy każdym stoisku można było degustować tradycyjne trunki i dania. Jako wzorowi patrioci odwiedziliśmy również polskie stoiska, które swym bogactwem i różnorodnością zapierały dech w piersiach.
Jak się okazało, Targi Turystyczne w Berlinie to nie tylko prezentacje poszczególnych krajów, regionów czy obiektów. Można było również zwiedzić pawilony poświęcone najnowocześniejszym technikom hotelowym, systemom rezerwacji miejsc i biletów lotniczych. Przedstawiały się linie lotnicze oraz wielkie transatlantyki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty turystyki wyspecjalizowanej; wysokogórskie wspinaczki i nurkowanie.
-Wyjazd umożliwił nam poszerzenie horyzontów w dziedzinie, która interesuje nas najbardziej - mówią uczniowie z technikum hotelarskiego - a także pozwolił na porównanie standardu tego typu imprez z organizowanymi w Polsce i zagranicą.
- Mieliśmy również możliwość posługiwania się j. angielskim i niemieckim, co było niezłą rozgrzewką językową przed maturą -  mówi Iwona Galicka z klasy III Lph.
Teresa Chudzińska



Harcerskie śpiewogranie

XXXV Chorągwiany Festiwal Piosenki Harcerskiej odbył się w tym roku w Brzeskim Centrum Kultury. Ta opolska impreza harcerska, została zorganizowana i przeprowadzona w dniu 2 IV 2005 r. przez Opolską Chorągiew ZHP, Hufiec ZHP Brzeg i Szczep Drużyn Harcerskich „Czarna Trzynastka” im. Józefa Grzesiaka.

Festiwal odbywał się w cieniu przykrych okoliczności. Przed jego oficjalnym otwarciem Komendant Opolskiej Chorągwi hm. Stanisław Bałaj poprosił o uczczenie chwilą ciszy pamięci zmarłego 14 III Komendanta Hufca ZHP Grodków hm. Juliana Kiełbasy. W samo południe w postawie „na baczność” harcerze zaśpiewali w intencji Ojca Świętego „Modlitwę harcerską”. Myśl o Papieżu towarzyszyła młodzieży w każdej minucie, a w czasie przerw wielu harcerzy udawało się do Kościoła Św. Mikołaja.
Do Brzegu przyjechało ponad 200 zuchów i harcerzy z całej Opolszczyzny aby zaprezentować swoje umiejętności i dorobek artystyczny. Liczebność i wysoki poziom wykonawców nie ułatwił pracy jury, w skład którego wchodzili: Jana Koronkiewicz – przewodnicząca – kierownik Klubu Garnizonowego, teatrolog, Róża Malczewska – muzyk i pedagog, phm. Dorota Kawecka – członek KSI hufca Brzeg, phm. Katarzyna Glesel – namiestniczka zuchowa hufca Brzeg oraz Piotr Skrzypiec – muzyk i od kilku lat konsultant muzyczny Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Jurorzy po wysłuchaniu wszystkich prezentacji wyłonili laureatów w następujących kategoriach:
Zuchy:
Zespoły i gromady:
I miejsce – „Wesołe Nutki” z Hufca Głubczyce
II miejsce – „Gromadka Misia Uszatka” z Hufca Opole - miasto
III miejsce – „Rozśpiewane Iskierki” z Hufca Grodków
Wyróżnienie specjalne – 13 GZ „Wesołe Ludki” z Hufca Brzeg
Wyróżnienie – Gromada z Hufca Namysłów
Soliści:
I miejsce – Damian Bach z Hufca Głubczyce
II miejsce – Anna Kozłowska z Hufca Opole – miasto
III miejsce – Agnieszka Stępień z Hufca Byczyna
Wyróżnienie specjalne dla Magdaleny Szwaji z Hufca Niemodlin
Wyróżnienia:
- Sylwia Mykitów z Hufca Namysłów
- Roksana Grzywak z Hufca Namysłów
Harcerze:
Zespoły i drużyny:
I miejsce – Zespół RYTMIX z Hufca Grodków
II miejsce – Zespół z Namysłowa
III miejsce – Zespół NAMBIK z Hufca Głubczyce
Wyróżnienia specjalne:
- 2 DH „Sokoły” z Hufca Prudnik
- 27 DH „Goya” z Hufca Brzeg
- 107 DH „Powsinogi” z Hufca Opole – miasto
- 13 ŻDH „Czarna Trzynastka” z Hufca Brzeg
Wyróżnienia:
5 DH „S.O.S” z Hufca Byczyna
Soliści:
I miejsce - Agnieszka Kulczycka z Hufca Brzeg
II miejsce – Karol Grubiak z Hufca Prudnik
III miejsce – Daria Bach z Hufca Głubczyce
Wyróżnienia specjalne:
- Karolina Wiznerowicz z Hufca Grodków
- Sebastian Szwala z Hufca Niemodlin
Wyróżnienie:
- Marcin Kormański z Hufca Namysłów
- Agnieszka Dublańska z Hufca Brzeg
Harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy
Zespoły:
I miejsce – Zespół Marty i Agnieszki Dublańskich ze SDDH „Czarna Trzynastka” z Hufca Brzeg,
II miejsce – 16 WDH „Watra” z Hufca Byczyna
III miejsce – Zespół z Namysłowa i Zespół „Jagi” z Hufca Prudnik
Wyróżnienia specjalne:
- „Wszędobylscy” z Hufca Prudnik
- „Kapodaster” z Hufca Byczyna
- „Prośniarze” z Hufca Byczyna
- „Rekonesans” z Hufca Prudnik
Wyróżnienie – „Synkopa” z Hufca Głubczyce
Soliści:
I miejsce – Magda Lipska z Hufca Byczyna
III miejsce – Agata Wojtat z Hufca Niemodlin
Wyróżnienia specjalne:
- Beata Lipska z Hufca Byczyna
- Kasia Nawrocka z Hufca Głubczyce
- Natalia Szaraniec z Hufca Namysłów
- Estera Świniarska Hufca Prudnik
PIOSENKĘ AUTORSKĄ ZAPREZENTOWALI: Zespół „Rytmix” z Hufca Grodków, Sandra Idzi z Hufca Głuchołazy i Karolina Wiznerowicz z Hufca Grodków. Nagrodę dla NAJBARDZIEJ ROZŚPIEWANEGO HUFCA przyznano Hufcowi ZHP Głubczyce.Czołowe miejsca we wszystkich kategoriach zostały uhonorowane dyplomami i wartościowymi nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim sponsorom za pomoc i wsparcie, a przede wszystkim: Urzędowi Marszałkowskiemu w Opolu, Starostwu Powiatowemu w Brzegu, wójtowi Gminy Lubsza, burmistrzowi Miasta Brzeg, PWC „Odra” Brzeg, dyrekcji i pracownikom Brzeskiego Centrum Kultury, właścicielom sklepów sportowych „Team Sport” i pani Danieli Tumanowicz – właścicielce Baru Mlecznego w Brzegu.
Z harcerskim CZUWAJ!
phm. Katarzyna Glesel


Wieści z gminy Olszanka

Nowy zakład komunalny
Od 1 kwietnia funkcjonuje nowo utworzony Zakład Gospodarki Komunalnej gminy Olszanka, który swoją siedzibę ma w Czeskiej Wsi w pomieszczeniach Domu Ludowego. Do podstawowych zadań zakładu należy utrzymanie i eksploatacja oczyszczalni ścieków w Ptakowicach, Gierszowicach i Krzyżowicach wraz z siecią kanalizacyjną i pompowniami ścieków oraz pobieranie opłat od mieszkańców gminy za odprowadzanie nieczystości.  Zakład będzie również świadczył usługi z zakresu gospodarki nieczystościami (wykonywanie podłączeń wodno-kanalizacyjnych, usługi sprzętowo-transportowe i warsztatowe). Będzie również pozyskiwać środki finansowe z funduszy strukturalnych na realizację zadań inwestycyjnych gminy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, a także na prowadzenie szkoleń i konferencji w tej dziedzinie.  W Zakładzie Gospodarki Komunalnej zatrudnionych będzie pięć osób, które dotychczas zajmowały się tą tematyką w Urzędzie Gminy. Szczegółowe informacje na temat działalności zakładu – za tydzień.
Wyjazd sportowców
Dwudziestoosobowa grupa sportowców oraz trzech działaczy sportowych pojedzie na dwa dni do Českiej Vsi, partnerskiej gminy w Republice Czeskiej na turniej piłkarski, który odbędzie się 16 i 17 lipca br. Już wiadomo, że do Czech pojedzie młodzież z Olszanki i Przylesia.
Stypendia szkolne
Wnioski o stypendia szkolne na rok szkolny 2005/2006 będzie można pobrać w Urzędzie Gminy w pokoju nr 13 po 15 sierpnia br. Termin składania wniosków upłynie 30 września. W drugim semestrze roku szkolnego 2004/ 2005 do urzędu wpłynęło 108 wniosków. Nie zostały one jeszcze rozpatrzone, ponieważ gmina boryka się z trudnościami finansowymi z powodu zbyt małej dotacji przeznaczonej na ten cel. Agnieszka Kadłubowska zajmująca się sprawami stypendiów szkolnych w Urzędzie Gminy Olszanka zapewnia, że zostaną one rozpatrzone do 30 kwietnia. Jednak wnioskodawcy nie dostaną gotówki do ręki, gdyż pomoc przyznawana będzie w formie podręczników, przyborów szkolnych i pomocy naukowych. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o stypendium szkolne jest dochód nie przekraczający 316 złotych miesięcznie na członka rodziny. Przy tej wysokości dochodach wnioskodawcy otrzymają pomoc o wartości 44,80 zł miesięcznie. Gmina na ten cel dostała 25 tys. złotych.
Warsztaty komputerowe w GCI
Gminne Centrum Informacji w Przylesiu zaprasza wszystkich zainteresowanych nauką obsługi komputera na warsztaty prowadzone przez pracowników. Warsztaty są bezpłatne i skierowane do osób, które nie miały dotąd styczności z komputerem. Będzie można nauczyć się podstaw obsługi sprzętu komputerowego oraz faxu, kserokopiarki i skanera. Pierwszeństwo będą miały osoby bezrobotne. Terminy warsztatów zostaną uzgodnione z uczestnikami. Planuje się zajęcia po dwie godziny raz w tygodniu.
Gminne Centrum Informacji działa od 15 grudnia 2004 i zostało utworzone w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów “Pierwsza Praca” dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Gospodarki i Pracy.
(r)




Mieczysław Szulc
1938 – 2005

Po dwóch latach zmagań z ciężką chorobą odszedł od nas Mieczysław Szulc. Młodość i początki życia zawodowego spędził w Brzegu. Lata siedemdziesiąte wypełniły najtrudniejszy etap jego życia związany z budową i rozwojem największego przedsięwzięcia motoryzacyjnego w Polsce – Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach. Po dwunastu latach pracy na stanowisku dyrektora ekonomicznego, w okresie stanu wojennego zostaje odwołany i zmuszony do pracy, jak sam określa, w „sektorze prywatnym” w Krakowie. Przez ostatnie lata złożony chorobą nowotworową podejmuje trud napisania książki zatytułowanej „Wydarzenia i ludzie”. Trwa walka z czasem. Pisanie o wydarzeniach, których był uczestnikiem i świadkiem oraz o ludziach z tymi wydarzeniami związanych wypełnia jego dni niemal do ostatniej chwili. Książka ukazuje się na kilkanaście dni przed śmiercią autora. Jest to bardzo interesująca praca, która na trzystu stronach przedstawia fakty z życia człowieka czynu zaangażowanego w pracy zawodowej i społecznej w najlepszym tego słowa znaczeniu. Kilka cytatów, które przytaczam dobrze charakteryzuje dzieło Mieczysława Szulca. Motto: „Czas, ludzie i ich dokonania przemijają, ale pamięć o wielu z nich może trwać wiecznie.” Najwięcej miejsca autor książki poświęca naszemu miastu. „Brzeg. W mieście tym jak się potem okazało, przyszło mi spędzić 27 lat. Był to najpiękniejszy okres w moim życiu. Wprawdzie pochodzę z Mazowsza, ale za prawdziwe rodzinne miasto uważam Brzeg. W tym to mieście spędziłem najwspanialsze, beztroskie lata dzieciństwa, młodości i początek kariery zawodowej. Mieszkając w tym mieście odbyłem cały cykl edukacji do studiów wyższych włącznie. Tu się ożeniłem i tu przyszły na świat moje dzieci. Rozpocząłem też pracę i kontynuowałem ją przez 16 lat od robotnika rozdzielni do dyrektora naczelnego największego w tym czasie zakładu przemysłowego.” Jeszcze niedawno dyskutowaliśmy o potrzebie napisania opracowania o historii brzeskiego sportu. Mieciu wypełnił znaczącą część tego zapotrzebowania, pisząc o wydarzeniach sportowych w rozdziale zatytułowanym: Sport w moim życiu. Niestety, przyszły autor, który podejmie się napisania opracowania o rozwoju życia sportowego w Brzegu nie będzie mógł korzystać z bezpośrednich relacji zasłużonych, nieodżałowanych ludzi związanych z działalnością brzeskich klubów sportowych, których pożegnaliśmy na zawsze. Do postaci, o których nie wolno zapomnieć zaliczam: Włodka Siudę, Antka Sobolewskiego, Maćka Czapskiego, Ryśka Bobła, Stasia Cierpisza i z pewnością Miecia Szulca. W liście do Mietka datowanym 17 lutego 2005 roku m.in. napisałem: „Bardzo dziękuję Ci za przesłaną książkę o ludziach i wydarzeniach, tak bliską mojemu sercu. Jakże podobną drogę życia przeszli ludzie naszego pokolenia, którzy mieli ambicję, aby coś w życiu osiągnąć. Opisane wydarzenia i fakty pozwalają na ponowne spojrzenie na przeszłość i wysnuć refleksje o czasach burzliwego wieku XX. Mam nadzieję, że się spotkamy i szerzej pogadamy na interesujące nas tematy.” Niestety, już nie na tym świecie.
Kazimierz Kamil Warchał