drukuj

 

Artykuły z numeru 11/2005 (49)

 


3 marca 2005 r. odbyło się z inicjatywy marszałka województwa Grzegorza Kubata oraz starosty brzeskiego Stanisława Szypuły spotkanie Zarządu Województwa z Zarządem Powiatu z udziałem burmistrzów i wójtów oraz przewodniczących rad w powiecie brzeskim

Wspólnie znaczy skuteczniej

Spotkanie otworzył Starosta Stanisław Szypuła przedstawiając uczestników spotkania. Następnie głos zabrał Marszałek Województwa Opolskiego Grzegorz Kubat, który przedstawił zakres spraw omawianych na spotkaniu i wskazał osoby odpowiedzialne za referowanie tematów w ramach zadań Urzędu Marszałkowskiego.

Wicemarszałek Ryszard Galla przedstawił zagadnienia związane z wykorzystywaniem środków przedakcesyjnych i akcesyjnych przez samorządy powiatu brzeskiego oraz samorządy gminne. Omawiając wykorzystanie środków przedakcesyjnych i akcesyjnych z Unii Europejskiej wicemarszałek Ryszard Galla stwierdził, że powiat brzeski plasuje się w tym względzie na wysokim trzecim miejscu w województwie.
Z-ca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Jerzy Waliczek przedstawił zagadnienia związane z remontem dróg wojewódzkich na terenie powiatu brzeskiego. Łączna sieć dróg wojewódzkich na terenie powiatu brzeskiego wynosi 127 km, z tego w ostatnim czasie wyremontowano 35 km. Obecnie przygotowywane są działania zmierzające do budowy obwodnicy Bierzowa oraz modernizacji dróg 403 i 401.
Dobre wiadomości przekazał też dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jacek Suski, informując radnych, że Wojewódzki Urząd Pracy zabezpieczył ok.600 tys. zł. na dofinansowanie projektów zgłaszanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, dotyczących aktywizacji zawodowej i walki z bezrobociem.
Niektóre sprawy podnoszone przez samorządowców powiatu:
· przyspieszenia wymagają prace nad modernizacją dróg 403 i 401 w takiej właśnie kolejności, a następnie budowa Obwodnicy Bierzowa i Grodkowa,
· udzielenie pomocy w otrzymaniu środków z Kontraktu Wojewódzkiego na dokończenie budowy hali w Grodkowie,
· opracowanie harmonogramu budowy ronda w Lewinie Brzeskim z zakończeniem w 2006 r.,
· brak tablic informacyjnych na autostradzie z opisem zabytków na terenie powiatu,
· współfinansowanie z Zarządem Województwa Muzeum Piastów Śląskich,
· utrzymanie linii kolejowej Opole-Zachód – Wrocław Nadodrze,
- pozyskanie środków na realizację zadania z zakresu gospodarki odpadami niebezpiecznymi.
Na zakończenie spotkania Marszałek Kubat stwierdził, że w każdej gminie jest jakiś priorytet do zrealizowania natomiast nie na wszystko starcza środków.
Powiat brzeski jest dobrze postrzegany jako ten, który dobrze przygotowuje projekty, uzyskuje środki, realizuje zadania ważne dla społeczeństwa. Takie działania będą uzyskiwały wsparcie ze strony Zarządu Województwa.
Na koniec starosta zwrócił się do marszałka o pilne spotkanie zarządów województwa i powiatu w sprawie finansowania Muzeum, uzyskując zgodę marszałka.
Brygida Jakubowicz



PANIE ŚWIĘTOWAŁY OPERETKOWO

Uroczysty koncert (pod patronatem burmistrza Brzegu Wojciecha Huczyńskiego) z okazji Dnia Kobiet odbył się 8 marca br. w brzeskim Zamku Piastów Śląskich.. Współorganizatorami „Wieczoru operetki” byli: Urząd Miasta w Brzegu, radny Rady Miejskiej Jerzy Podgórski, Muzeum Piastów Śląskich.

Na wstępie zebranych przywitał Paweł Kozerski, dyrektor muzeum. Chwilę później burmistrz Wojciech Huczyński wraz z radnym Jerzym Podgórskim wręczyli Medale 750-lecia Brzegu dwóm byłym zasłużonym nauczycielkom z brzeskich szkół – Paniom Izabelli Borowiec oraz Janinie Piotrowskiej (niestety nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia).
Później licznie zebrana publiczność wysłuchała operetkowych szlagierów w wykonaniu artystów: Arniki Dobras (sopran), Michała Kutnika (baryton), a także pianistek Krystyny Kutnik i Katarzyny Falana. Usłyszeć można było m.in. arie: z „Evity”, „Carmen”, „My fair Lady”, czy „Wesołej wdówki”.
Po wrażeniach muzycznych zebrani uczestniczyli w wernisażu wystawy grafik autorstwa Christophera Nowickiego. Podczas zwiedzania goście delektowali się szampanem, a także słodkościami i wyrobami wędliniarskimi.
Sponsorami koncertu byli: PWC „Odra” Brzeg, Klemens Jakubowski - sieć masarni „Jakub” z Lubszy, państwo Kucharscy z Oławy i brzeska kwiaciarnia „Irys”.
Sławomir Mordka



Pamiętamy o kobietach

8 marca w Gminnej Szkole Podstawowej w Skarbimierzu Osiedle odbyła się impreza środowiskowa z okazji Dnia Kobiet, na którą zaproszone zostały panie z całej gminy.


Uroczystość otworzył wójt Gminy Skarbimierz, Andrzej Pulit, który wzniósł toast za szczęście wszystkich pań. Wystrzeliły korki od szampana i zabawa rozpoczęła się na dobre. Przedstawicielki płci pięknej, które szczelnie wypełniły salę, zabawiał Jacek Ochmański z uczniami Gminnej Szkoły Podstawowej w Skarbimierzu Osiedle. Co chwilę sala rozbrzmiewała śmiechem, gdy uczniowie szkoły przedstawiali skecze i zabawne scenki. Chłopcy z klasy VI b poznali, jak trudne jest życie kobiety prezentując „pokaz mody na wesoło”. Przebrali się za panie i musieli opanować trudną sztukę poruszania się z gracją w butach na wysokich obcasach. Okazało się, że panie umieją śmiać się z samych siebie podczas skeczu „Blondynka i brunetka” przedstawionego prze klasę VI a. Z prawdziwym zainteresowaniem spotkał się występ pary tanecznej: Kingi Lum (III b) i Rafała Stanasiuka (III a). Po występie przed scenę zaproszeni zostali wójt gminy i przewodniczący Rady Gminy Andrzej Dudziak, którzy otrzymali zadanie, aby z nie niniejszym wdziękiem zaprosić do tańca dyrektor szkoły Genowefę Prorok. Wiele dziewcząt prezentowało układy taneczne do różnych przebojów - począwszy do klas drugich, a skończywszy na szóstych. Oryginalny taniec przedstawiły uczennice klasy V a, występując w indiańskich strojach. Najmłodszą artystką była Karolina Dorociak z klasy I b, która zaśpiewała przebój „Ich Troje”. Podczas występów chór, którym opiekuje się Magdalena Jadczyk, śpiewał piosenki o wszystkich kobietach pracujących w szkole w Skarbimierzu. Po występach każda z pań obdarowana została kwiatkiem. Przygotowaniem uroczystości zajęły się nauczycielki: Jolanta Kita, Marzena Łyczak i Agnieszka Rudzka - Pękała.
Program artystyczny goście oglądali przy kawie, herbacie, owocach, cieście i sokach, które zostały ufundowane przez Urząd Gminy. Na zakończenie dyrektor Genowefa Prorok i prowadzący Jacek Ochmański podziękowali wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu uroczystości.
Agnieszka Rudzka - Pękała




XLX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje rejonowe
 

Recytowano w BCK

11 marca br. w Brzeskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje rejonowe jubileuszowego 50 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Jury w składzie: Grażyna Burska, Łucja Obermajer, Elżbieta Dudkowiak, Wiesława Czernik – Kuczyńska w kategorii poezja śpiewana wyróżniło Martę Sołtys z II Liceum Ogólnokształcącego, kwalifikując jednocześnie do eliminacji wojewódzkich. W kategorii Wywiedzione ze słowa wyróżnienie (bez kwalifikacji do eliminacji wojewódzkich) uzyskał Marek Opałka z Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie.
W turnieju recytatorskim I miejsce zdobyła Violetta Kruszyńska z Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie, II miejsce – Marta Sołtys z II LO w Brzegu, III – Bogusława Fabrycy z Zespołu  Szkół Budowlanych w Brzegu oraz Łukasz Stempniak z Brzeskiego Centrum Kultury.
Eliminacje wojewódzkie 50 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się w Brzeskim Centrum Kultury w dniach 8-9 kwietnia 2005 r.


Ważne rocznice

7 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Brzegu odbyło się spotkanie środowisk kombatanckich z pełnomocnikiem starosty ds. kombatantów i osób represjonowanych Brygidą Jakubowicz i pełnomocnikiem burmistrza ds. kombatantów i osób represjonowanych Stanisławem Kowalczykiem.


W spotkaniu wzięli udział prezesi powiatowych organizacji kombatanckich: J. Majewski - prezes Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, A. Kownacki - prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, T. Czajkowski - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, F. Kopeć - prezes Związku Inwalidów Wojennych, W. Oliwa - prezes Związku Sybiraków i M. Kakowczyk - prezes Niezależnego Ruchu Kombatantów AK z Grodkowa.
Prezesi w/w organizacji otrzymali do wiadomości pisma dotyczące pomocy finansowej i rzeczowej, którą oferuje jedna z amerykańskich organizacji pozarządowych. Pomoc ta ma być skierowana do osób, które od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa są prawnie uznane za inwalidów, a jednocześnie są kombatantami. Przesłane przez Urząd Wojewódzki ankiety mają oni przekazać do wypełnienia tym członkom swoich organizacji, którzy spełniają warunki ofiarodawcy. Wydział promocji powiatu prześle ankiety e-mailem do Programu Humanitarno-Socjalnego.
W dalszym ciągu główną bolączką kombatantów jest problem dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. W związku z tym pełnomocnik starosty poinformował zgromadzonych, że rozważana jest możliwość uregulowania sprawy dostępu poza kolejką kombatantów do lekarzy, za pomocą uchwał prawa lokalnego, które byłyby wiążące zarówno dla publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Już po raz kolejny omawiano przepisy związane z ustawą o wolontariacie i pożytku publicznym. Przedstawiciele organizacji kombatanckich stwierdzili, że ze względu na wiek nie mogą uczestniczyć w konkursach na podstawie, których mogą się ubiegać o wsparcie z samorządów. W związku z tym ustalono, że imprezy kombatanckie będą organizowane wspólnie z urzędem miasta i starostwem powiatowym, a pracownicy tych instytucji udzielą wszelkiej pomocy przy ich organizacji.
Jednym z ważniejszych tematów było ustalenie charakteru i umiejscowienia rocznic, obchodów świąt państwowych, organizowanych na szczeblu powiatu.
Oprócz wyznaczonych w latach poprzednich trzech głównych uroczystości na szczeblu powiatu, to jest: uroczystości w dniu 3 V, 1 IX i 11 XI ustalono, że w bieżącym roku równie uroczyście w będzie obchodzona 60 rocznica zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem w dniu 8.05.2004.
Msze w poszczególne święta zgodnie z wolą zebranych będą odprawiane:
3 maja - Msza Św. z udziałem Kompanii Honorowej w kościele Świętego Mikołaja. Apel Poległych - Plac Polonii Amerykańskiej.
8 maja - Msza Św. z udziałem Kompanii Honorowej w kościele p.w. Świętego Mikołaja. Apel Poległych na Placu Polonii Amerykańskiej.
1 września - Msza Św. z udziałem Kompanii Honorowej w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego. Apel Poległych pod pomnikiem mjr Henryka Sucharskiego. Spotkanie z okazji Dnia Weterana w Ratuszu.
11 listopada - Msza Święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Apel Poległych na Placu Zamkowym.
Dokładne godziny mszy i godziny pozostałych obchodów uroczystości państwowych będą sukcesywnie ogłaszane w lokalnej prasie.
Na zakończenie spotkania prezes Walenty Oliwa poinformował że 19.04 o godz.11.00 w Wielkiej Sali Stropowej Ratusza odbędzie się uroczyste spotkanie Sybiraków, połączone z wręczeniem Krzyży Sybiraka.
Brygida Jakubowicz



Sukces recytatorów

3 marca br. w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Grodkowie odbył się 50 Konkurs Recytatorski. Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Grodkowie reprezentowało prawie 30 uczniów klas I-VI. W jury zasiadały panie: Czesława Łachut, Małgorzata Hirczyn, Monika Jagusz.

Laureatkami turnieju recytatorskiego zostały: I miejsce Aleksandra Badowska - kl. V a (opiekun - Teresa Laszkiewicz), II miejsce Patrycja Dziasek - kl. VI a (opiekun - Jadwiga Leszczyńska), III miejsce Karolina Kastelik - kl. II a (opiekun - Teresa Laszkiewicz), III miejsce Alicja Jankowska - kl. III a (opiekun - Grażyna Jakubowska).
W kategorii - wywiedzione ze słowa - I miejsce zajął Michał Krems - kl. III d (opiekun -  Małgorzata Antoniewicz), III miejsce Angela Mrożek kl.IV d (opiekun - Grażyna Dańczak), wyróżnienie Wojtek Kasparek kl. Va (opiekun - Teresa Laszkiewicz).
W turnieju poezji śpiewanej pierwsze miejsce zajęła Karolina Wiznerowicz kl. VI b, jej opiekunem jest Wiesław Jakubowski.
Podsumowując można stwierdzić, iż konkurs recytatorski w naszym lokalnym środowisku pełni ważną funkcję kulturotwórczą.
Stwarza doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, prezentacji młodych talentów, a przede wszystkim kontaktu z literaturą piękną poprzez żywe słowo. 
Grażyna Dańczak


Wieści z gminy Olszanka

Konkurs historyczny
Uczniowie Publicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszance Piotr Śliwa ze szkoły podstawowej oraz Magda Sobolewska z gimnazjum będą reprezentowali województwo opolskie w III etapie konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 – 1514. Od Cedyni do Orszy”. Jest to już X edycja tego konkursu pod patronatem MON i MENiS. Konkurs składa się z czterech etapów. Aby dojść do etapu międzywojewódzkiego uczniowie musieli pokonać dwa wcześniejsze. I etap – szkolny odbył się 18 listopada 2004 r., który wyłonił najlepszych uczniów awansujących do II etapu na szczeblu wojewódzkim. Zwycęzcami na poziomie szkoły podstawowej zostali uczniowie kl. VI Piotr Śliwa i Mateusz Jania, a na poziomie gimnazjum uczniowie kl. III Estera Pawliszyn, Magda Sobolewska i Marzena Bruś. II etap – wojewódzki odbył się 4 marca 2005 r. w Opolu. Laureaci, wśród których znaleźli się wspomniani na wstępie uczniowie z Olszanki, będą reprezentować województwo opolskie w III międzywojewódzkim etapie konkursu obejmującym region opolski i dolnośląski, który odbędzie się 8 kwietnia we Wrocławiu. Do konkursu uczniów przygotowywali nauczyciele historii B. Kuna i A. Muca. Życzymy uczniom i opiekunom awansu do szczebla ogólnopolskiego, który odbędzie się w Warszawie.
Nie ma zgody
Jak poinformował nas wójt gminy Zbigniew Furs, opolski kurator oświaty nie wyraził zgody na przejście szkół w gminie Olszanka pod zarząd Fundacji „Dobra Szkoła”. Tym samym od września szkoły nadal będą funkcjonowały tak, jak do tej pory. Powstaje jednak trudna sytuacja, ponieważ gminy nie stać na ich utrzymanie, do którego w tym roku będzie musiała dopłacić ponad 1,5 mln złotych. Powołana do życia fundacja będzie działać zgodnie z uchwalonym statutem, tzn. będzie pozyskiwać fundusze na utrzymanie szkół, jednak nie będzie miała bezpośredniego wpływu na zarządzanie szkołami.
Potrzebni stażyści
Gminne Centrum Informacji z siedzibą w Przylesiu poszukuje dwóch, a Urząd Gminy w Olszance trzech osób w charakterze stażystów. Staż rozpoczyna się 15 marca, więc chętni proszeni są o jak najszybsze skontaktowanie się z wyżej wymienionymi jednostkami. Tam będą mogli zasięgnąć bliższych informacji na ten temat. Telefon GCI w Przylesiu to 412-36-93. 
(r)




Woda popłynie z Brzegu

W związku z podwyższoną zawartością azotanów w wodzie ujęcie w Olszance zostanie zamknięte decyzją Sanepidu z dniem 31 marca br.
 
Kłopoty z wodą w Olszance i Pogorzeli zaczęły się już dużo wcześniej. Jak wynika z informacji nt. jakości wody w gminie Olszanka sporządzonej na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w 2004 roku przez Inspekcję Sanitarną, w 100% prób wody pobranej do badań z wodociągu w Olszance stwierdzono zawyżoną zawartość azotanów, która kształtowała się w granicach 61 - 80,4 mg NO3-/dm3 w wodzie w sieci i 64,0 – 65,1 mg NO3-/dm3 w wodzie na SUW, podczas gdy obowiązująca norma dopuszcza ich zawartość na poziomie 50 mg NO3-/dm3 wody.  W roku 2003 Inspekcja Sanitarna kwestionowała 87% prób wody ze względu na podwyższoną zawartość azotanów. Zwiększone ilości azotanów w wodzie są szkodliwe szczególnie dla niemowląt, gdyż mogą powodować methemoglobinemię (sinicę). Dlatego woda o podwyższonej zawartości azotanów nie powinna być używana do sporządzania mieszanek dla niemowląt.
Z końcem ubiegłego roku, 31 grudnia 2004 upłynął termin wykonania decyzji wydanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzegu nakazującej doprowadzenie jakości wody pod względem zawartości azotanów do poziomu określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dwie próbki wody pobrane w przedszkolu w Olszance i w sklepie “Wimar” w Pogorzeli 18 stycznia br. dały ponadnormatywne wyniki zwartości azotanów. W związku z tym ujęcie zaopatrujące mieszkańców wsi Olszanka i Pogorzela w wodę zostanie zamknięte 31 marca br.
Jak powiedział Gerard Pluskwik wiceprezes spółki PROWOD z Czarnowąsów zarządzającej ujęciem, studnie w Olszance są bardzo płytkie przez co utrzymanie ich było niezwykle utrudnione. Spółka PROWOD podpisała porozumienie z PWiK w Brzegu i uzyskała zgodę na podłączenie do wodociągu doprowadzającego wodę do Krzyżowic. Rozpoczęto już w tym celu prace na tranzycie Krzyżowice – Olszanka. Pojawiły się jednak problemy, gdyż podczas prób ciśnieniowych trzykrotnie dochodziło do awarii. 
W związku ze zmianą dostawcy, zmieni się również cena wody dla odbiorców w Olszance i Pogorzeli. Będzie to cena obowiązująca wszystkich odbiorców wody dostarczanej przez PWiK, a wynosić będzie 2,15 zł + VAT.
Długość okresu pobierania i kupna wody z Brzegu zależy od tego, czy do ujęć wodociągowych w Olszance nie będą przesiąkały zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw (gnojowica) i nieszczelnych szamb.
(r)


PEACE - lekcja tolerancji

W Zespole Szkól Budowlanych od 6 do 10 marca 2005 gościliśmy studentów z największej na świecie organizacji studenckiej AISEC. Początki jej istnienia datuje się na 1948 kiedy to w Sztokholmie utworzono apolityczną, edukacyjną, w pełni zarządzaną przez studentów, organizację skupiającą młodzież uniwersytecką z całego świata.
 
W ramach Międzynarodowej Wymiany Praktyk realizowany jest program PEACE lekcja tolerancji. Po raz kolejny uczniowie ZSB, dzięki tegorocznym gościom  mieli okazję uczestniczyć w lekcjach, prowadzonych po angielsku, poświęconych tolerancji, światowym problemom, przełamywaniu stereotypów narodowych. Yelena Golovanova z  Kazachstanu, Qin Xing  z Chin, Juliane Krüger – Niemcy oraz Jon Maidon reprezentujący Wielką Brytanię niezwykle interesująco opowiadali o swoich krajach - panujących tam zwyczajach, życiu codziennym, kulturze, muzyce, podobieństwach i różnicach pomiędzy ich państwami a Polską, Europą. Lekcje prowadzone były w gabinetach językowych oraz pracowni komputerowej gdzie uczniowie mogli obejrzeć prezentacje multimedialne obrazujące kraje, z których pochodzą studenci odwiedzający ZSB. Szczególne zainteresowanie wzbudził pokaz przedstawiciela Wielkiej Brytanii, który pracuje w Afryce jako wolontariusz. Daria Szpyrka, Agnieszka Jankowska oraz Mateusz Kunicki, którzy zaprosili naszych gości do swoich domów na czas pobytu w Brzegu, starali się by  studenci wywieźli jak najlepsze wspomnienia. Opiekę nad grupą sprawowała inicjatorka tego pomysłu anglistka Małgorzata Soroczyńska
Studenci z AISEC zwiedzali w Brzegu  miedzy innymi Zamek Piastów Śląskich, Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych „ODRA” oraz wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Czas wolny to przede wszystkim spotkania towarzyskie, długie rozmowy, wspólne słuchanie muzyki, przełamywanie barier językowych, poznawanie polskiej kuchni, udział w naszym codziennym życiu. Idea goszczenia młodych ludzi w domach uczniów stanowi doskonały sposób na nawiązywanie bliższych przyjaźni kontynuowanych w formie korespondencyjne. Bardzo często młodzież odwiedza się wzajemnie w okresie wakacyjnym. To właśnie jest najlepsza forma realizacji idei przełamywania stereotypów narodowych, szerzenie tolerancji poprzez kontakt z ludźmi pochodzącymi z innych krajów, zachęcania do nauki języków obcych, do poznawania świata. W czwartek pożegnaliśmy Yelene, Qin, Juliane oraz Jon«a. Powrócili do Warszawy gdzie podzielą się, z innymi uczestnikami programu PEACE lekcja tolerancji, swoimi odczuciami związanymi z praktyczną realizacją Międzynarodowej Praktyki jaką odbyli nie tylko w Brzegu. Mamy nadzieję, że zabrali ze sobą miłe wspomnienia a nasi uczniowie  skorzystali z ich wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności językowych, że zyskali nowych przyjaciół.
Wiesława Szczepaniak



<>Przed Jałtą (2)
<>
8 grudnia 1941 roku
<><>Ameryka  przystąpiła do wojny przeciwko państwom „Osi” (Niemcy, Włochy, Japonia). 11 grudnia wojnę Ameryce wypowiedziały Niemcy, Japonia i Włochy. Tymczasen na froncie wschodnim doszło do przełomu po bitwie pod Stalingradem (dzisiaj Wołgograd). Walki pod tym miastem trwały od 17 lipca 1942 roku do 2 lutego 1943 roku. Trwało radzieckie natarcie, wyzwolono ogromne połacie kraju. Były to pierwsze wielkie porażki armii niemieckich.
<><>Kiedy okazało się, że Niemcy będą w tej wojnie przegrane doprowadzono do spotkania w Teheranie wielkiej trójki - Stalina, Roosevelta i Churchilla. Konferencja odbyła się w dniach 28 listopada do 1 grudnia 1943 roku.
<><>Stosunki polsko – radzieckie w okresie międzywojennym nie układały się najlepiej. Bolszewicka władza w ZSRR ciągle miała w pamięci wojnę w 1920 roku, zakończoną podpisaniem układów ryskich. Zgodnie z ich postanowieniami część terytoriów na wschodzie, zamieszkała przez Polaków, pozostała za granicą, część mogła przenieść się do kraju. Większe grupy naszych rodaków skupione były na Białorusi i Ukrainie.
<><>
<><>
Niepewny element
<><>Antypolskie posunięcia za czasów Stalina pojawiły się w ZSRR już w połowie lat trzydziestych. Do tego czasu w Rosji Sowieckiej istniały polskie instytucje, Polaków zatrudniano w radzieckich placówkach centralnych oraz urzędach niektórych republik. W Mińsku na przykład funkcjonował polski Instytut Pedagogiczny, a w Kijowie – Instytut Wychowania Społecznego. Polską kulturę szerzyły trzy zawodowe teatry, jedna centralna gazeta, sześć gazet republikańskich i 16 rejonowych. Język polski, jako jeden z języków państwowych, proklamowany był w Konstytucji Białoruskiej SRR. Po 1922 roku, gdy ukształtował się ostatecznie ZSRR, zorganizowane zostały dwa polskie rejony: na Ukrainie im. J. Marchlewskiego, tzw. Marchlewszczyzna, i na Białorusi im. F. Dzierżyńskiego. Ten stan rzeczy istniał jeszcze na początku lat trzydziestych. Wkrótce jednak stalinowska niechęć do Polski i Polaków dała o sobie znać ze szczególną siłą. W 1935 roku rejon Marchlewszczyzny został rozwiązany, a miasto Marchlewsk powróciło do dawnej nazwy – Dołbysz. Podobnie postąpiono z rejonem im. Dzierżyńskiego, który tylko formalnie istniał do 1938 roku. Ludność polską z tych rejonów, jako niepewny element, wysiedlono do azjatyckich części ZSRR – najwięcej do Kazachstanu. Ludzie ci pozostawieni własnemu losowi musieli organizować swoje bytowanie od początku. Zaczynano od wykopania ziemianek w dzikim stepie.
<><>
<><>
Aresztowania
<><>W 1935 roku zaczęły się pierwsze masowe aresztowania polskich komunistów, którzy uciekali z Polski w obawie przed prześladowaniami. Ofiarami stalinowskich represji stały się tysiące działaczy KPP – aresztowanych, bezpodstawnie sądzonych, a następnie rozstrzeliwanych, czy osadzanych w obozach pracy i odosobnienia. Polacy byli pierwszą grupą etniczną masowo represjonowaną tylko ze względu na przynależność narodową, a nie pochodzenie klasowe. Polak stał się synonimem wroga klasowego, kułaka (bogaty chłop), wywrotowca, nacjonalisty, a nawet propagatora faszyzmu.
<><>
<><>
Zmowa
<><>Wyrazem antypolskiego nastawienia Stalina do Polski i Polaków był podpisany 23 sierpnia 1939 roku z Niemcami układ, wraz z jego tajnymi protokołami. Mołotow i Stalin łącząc się z faszystowskimi Niemcami nie wahali się  zdradzić internacjonalistyczne interesy. Gdy 23 sierpnia Ribbentrop przebywał w Moskwie, razem ze Stalinem pokpiwali sobie z antykominternowskiego paktu zawartego przez Niemcy, Włochy i Japonię. Ribbentrop zauważył , że pakt ten nie był zwrócony przeciw ZSRR, lecz przeciwko demokracjom zachodnim. Stalin podkreślił, że z pewnością ten pakt przeraził głównie londyńskich kupczyków. Minister spraw zagranicznych III Rzeszy potwierdził to i żartobliwie dodał, że Stalin z pewnością mniej był przerażony paktem niż londyńska City i mali kupcy brytyjscy.
<><>Niemiecki minister przybył do Moskwy, by za wszelką cenę zawrzeć ze Stalinem pakt przeciw Polsce. Ciągle wracał do tego tematu. „Z pewnością prawdą jest – mówił – że naród niemiecki pragnie pokoju, ale z drugiej strony oburzenie przeciwko Polakom jest tak wielkie, że każdy człowiek gotów jest walczyć. Naród niemiecki nie ścierpi dłużej polskiej prowokacji”. Na tę dwuznaczną zapowiedź ataku na Polskę Stalin nie zareagował ani słowem. A mógł wówczas próbować powstrzymać Niemcy od wojny, apelując o kompromis. Jednak głęboka niechęć do Polaków kazała mu łączyć się z faszystowskimi Niemcami.
<><>Wkroczenie Armii Czerwonej 17 września 1939 roku na wschodnie obszary II Rzeczypospolitej zaważyło na dalszych losach Polski. Niewątpliwie wpłynęło bezpośrednio na podjęcie przez prezydenta i wodza naczelnego decyzji opuszczenia granic Polski.
<><>
<><><>c.d.n.
<><><>
<><><> Tadeusz Bednarczuk