drukuj

 

Artykuły z numeru 10/2005 (48)

 


Samorządowcy z Bośni i Hercegowiny w Brzegu

1 marca br. w Brzegu przebywali samorządowcy z Bośni i Hercegowiny, zajmujący się sprawami finansowymi w swoich miejscowościach.

Podczas wizyty m.in. spotkali się w miejskim ratuszu z burmistrzem Wojciechem Huczyńskim oraz skarbnikiem miasta Teresą Korzydło.
Goście zapoznali się z problematyką lokalną Brzegu oraz inwestycjami komunalnymi. Szczególnie interesowały ich zagadnienia dotyczące finansowej polityki prowadzonej przez gminę i jej jednostki. Organizatorem pobytu gości w Brzegu była firma „LEMTECH” z Krakowa.
Sławomir Mordka



Nowe specjalności w WSHE

Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu poszerza zakres swojej oferty edukacyjnej. Na zatwierdzenie Ministerstwa Edukacji i Sportu czekają wnioski o nowe specjalności: zarządzanie środowiskiem i pedagogika wieku dziecięcego, które funkcjonować będą w uczelni od nowego roku szkolnego 2005/2006.

Studia na kierunku ochrona środowiska, specjalność zarządzania środowiskiem będą przygotowywać specjalistów do programowania, organizowania oraz prowadzenia kontroli działalności w zakresie ochrony i kształtowania  środowiska w ujęciu lokalnym, regionalnym i krajowym. W toku studiów absolwenci tej specjalności zdobędą taką wiedzę z zakresu biologii, ekologii, chemii, informatyki, która pozwoli im podejmować pracę w administracji, przemyśle, rolnictwie, instytucjach zajmujących się zintegrowanym zarządzaniem środowiskiem takich jak: urzędach ochrony środowiska, służbach ochrony przyrody, zakładowych służbach ochrony środowiska, biurach projektowych, społecznych organizacjach ekologicznych, w przedsiębiorstwach pracujących na rzecz ochrony środowiska.
Na specjalności pedagogika wieku dziecięcego studia trwać będą siedem semestrów i przygotowywać będą absolwentów do pracy z dzieckiem od wieku niemowlęcego do młodszego wieku szkolnego według najnowszych standardów MENiS. Studenci wyposażeni zostaną w wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii rozwojowej dziecka i teoretycznych podstaw pedagogiki. Uzyskają kompetencje diagnostyczne i pedagogiczne w zakresie procesu edukacji w okresie wieku dziecięcego. Absolwent zostanie przygotowany do indywidualnej pracy z małym dzieckiem jako opiekun oraz do pracy w różnego rodzaju instytucjach wychowania przedszkolnego. Tytuł licencjata na tej specjalności daje uprawnienia do pełnienia funkcji opiekuńczych na rynku pracy w całej Unii Europejskiej.
Zajęcia na specjalnościach zarządzanie środowiskiem i pedagogika wieku dziecięcego prowadzić będą w WSHE w Brzegu najwybitniejsi uczeni z Uniwersytetu Wrocławskiego i Opolskiego.
(RN)



Powstanie nowe gimnazjum w Brzegu

Sesja Rady Miejskiej

Od 1 września 2005 r. w Brzegu powstanie Publiczne Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi – tak zdecydowali radni miejscy na sesji 25 lutego br. Mieścić się ono będzie w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Lompy, która także jest szkołą z oddziałami integracyjnymi. Dzięki tej decyzji naukę w tym gimnazjum będą mogli kontynuować uczniowie z oddziałów integracyjnych tej placówki i nie tylko.

Ponadto w czasie sesji radni przyjęli uchwały w sprawie:
a) zatwierdzenia przewodniczącego doraźnej komisji do spraw rozwoju lokalnego miasta Brzegu – został nim Henryk Wujek;
b) zatwierdzenia wiceprzewodniczącego doraźnej komisji do spraw rozwoju lokalnego miasta Brzegu – został nim Eugeniusz Zwierzchowski;
c) zmian w budżecie miasta na 2005 r.;
d) Lokalnego Programu Pomocy Społecznej na lata 2005 – 2007;
e) zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej przyznane pod warunkiem zwrotu;
f) wysokości oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie;
g) zmiany uchwały Nr VII/89/99 Rady Miejskiej w Brzegu z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie ustalenia sieci oraz granic obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Miasto Brzeg;
h) regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Miasto Brzeg;
i) ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej;
j) Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Miasto Brzeg.
Ponadto radni dokonali oceny realizacji „Programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy Miasto Brzeg na lata 2003 – 2007”, a także analizy sieci przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w Brzegu. Wysłuchali również informacji dotyczącej ochrony zwierząt na terenie Brzegu, jak również dokonali analizy preliminarza wydatków Gminnego Programy Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok.
Sławomir Mordka




Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej

Niezły poziom i dobra zabawa

Na sobotę 5 marca br. wyznaczyli sobie brzescy harcerze Hufcowy Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej, który odbywał się w sali widowiskowej Brzeskiego Centrum Kultury. Atmosfera, jak to bywa zwyczajowo u brzeskich zuchów i harcerzy, była wspaniała. Nie we wszystkich propozycjach chodziło o wysoki poziom artystyczny, ale przeglądowi towarzyszyła przede wszystkim dobra zabawa. Jury po wysłuchaniu wszystkich propozycji przyznało następujące miejsca:

W kategorii zespołów
I miejsce – 13 ZDH „Czarna Trzynastka” (otrzymała puchar przechodni komendanta Hufca),
II miejsce – 27 DH „GOYA” z Czepielowic
III miejsce – 33 D Harcerek „Euforia”
Wyróżnienia otrzymały zespoły: „BOSSY” z 13 MDH „Czarna Trzynastka”, 172 DH „Alabaster”, 13 DH „Czarna Trzynastka” – drużynowy Paweł Książek, zespół zuchów z 6 GZ „Bzykające Tygryski”.
W kategorii solistów
I miejsce dh Agnieszka Kulczycka, która w nagrodę otrzymała wyjazd na letni obóz do Jarosławca,
II miejsce przypadło dh Agnieszce Dublańskiej,
III miejsce – dh Agata Górska.
Wyróżnienia w kategorii solistów otrzymali: zuch Amelia Krzeptoń z 6 GZ „Bzykające Tygryski” oraz Waldemar Faliński z 6 DH „Sansara”.
Warto zaznaczyć, iż 2 kwietnia br. (sobota) w Brzeskim Centrum Kultury odbędzie się festiwal o znacznie większym zasięgu - Chorągwiany Przegląd Piosenki Harcerskiej.



Przedszkolaki o Brzegu

Konkurs „Brzeg i jego miejsce w Europie” odbył się 3 marca br. w Publicznym Przedszkolu nr 5 w Brzegu. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny (dzieci sześcioletnie) z dziewięciu miejskich przedszkoli. Dzieci odpowiadały na różnorodne pytania dotyczące miasta, w którym mieszkają. Rywalizacja była bardzo zacięta. Zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 5, drugie miejsce – po dogrywce – przypadło „dziesiątce”, a trzecie – przedszkolu nr 4.
Odpowiedzi dzieci oceniało jury w składzie: Mirosław Stankiewicz (wiceburmistrz Brzegu), Stanisław Kowalczyk (kierownik Biura Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta), Bożena Kwiecińska – Gromulska (dyrektor PP 5), Małgorzata Augustyn (dyrektor PP 8), Krystyna Kłosiewicz (dyrektor PP 6), Iwona Jankowska (nauczyciel PP 11).
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Organizatorem konkursu, który odbywał się pod honorowym patronatem burmistrza Wojciecha Huczyńskiego, było PP nr 5. Natomiast sponsorami byli: brzeski Urząd Miasta, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. oraz Rada Rodziców przedszkola nr 5.
Sławomir Mordka



Z prac Zarządu Powiatu

Zarząd Powiatu Brzeskiego obradujący w dniu 03.03.2005 r. wyraził zgodę na przeprowadzenie robót budowlanych na terenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu. Roboty te obejmują prace remontowe: stolarkę okienną, wymianę drzwi wejściowych i okratowanie części okien.
***
Zarząd Powiatu zdecydował o ogłoszeniu w środkach masowego przekazu trzech przetargów:
1. „Wykonywanie operatów szacunkowych działek w 2005 roku”
2. „Obsługa w zakresie wykonywania wycen samodzielnych lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność Skarbu Państwa i Powiatu Brzeskiego”
3. „Obsługa geodezyjna w zakresie wykonywania podziałów działek stanowiących własność powiatu brzeskiego, Skarbu Państwa i gmin położonych na terenie powiatu w 2005 roku”.
***
Zarząd wyraził zgodę na zawarcie umowy najmu na czas nieokreślony na wynajem pomieszczenia przy ul. Lechickiej 5, na siedzibę Powiatowego Biura Izby Rolniczej w Opolu.
***
Zarząd zdecydował o ogłoszeniu rokowań na sprzedaż lokalu użytkowego w Grodkowie przy ul. Sienkiewicza 2 (była stacja diagnostyczna). Cena wywoławcza nieruchomości to 40 tys. zł. Ogłoszenie ukaże się w prasie lokalnej.
***
Druga część zarządu odbyła się w Ratuszu, a uczestniczyli w niej: marszałek województwa opolskiego Grzegorz Kubat, wicemarszałek Ryszard Galla, członek Zarządu Województwa Opolskiego Edward Cybulka, radne wojewódzkie: Jolanta Malinowska i Barbara Dębska, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz, starosta Stanisław Szypuła wraz z Zarządem Powiatu, dyrektorzy departamentów i jednostek organizacyjnych Urzędu Marszałkowskiego, przewodniczący rad gmin, wójtowie i burmistrzowie powiatu brzeskiego oraz radni samorządowi. Tematem spotkania była wymiana informacji, oraz opinii pomiędzy Zarządem Województwa Opolskiego a samorządowcami z terenu powiatu brzeskiego. Tematy spotkania z władzami wojewódzkimi zostaną omówione w następnym numerze gazety.
Brygida Jakubowicz


III Rozgrywki Matematyczne w ZSPS

10 lutego 2005 roku odbyły się III Rozgrywki Matematyczne, nawiązujące tematyką zadań i oprawą graficzną do nadchodzących Walentynek.


Organizatorami konkursu były nauczycielki matematyki mgr Małgorzata Konstańciuk i mgr Monika Kudra oraz klasy: III LPh i  I THb. Do konkursu przystąpiło 11 drużyn dwuosobowych ze wszystkich klas.
Drużyny miały za zadanie miedzy innymi obliczyć pole serduszka walentynkowego, odczytać zaszyfrowane hasło - „Zakochani są w śród nas” po wykonaniu działań matematycznych, rozwiązać matematyczna krzyżówkę i inne.
Zespoły rywalizowały zacięcie, każdy uczestnik zabawy nagrodzony był – pamiątkowym dyplomem, a zwycięskie zespoły symbolicznymi nagrodami.
Laureatami III Rozgrywek matematycznych zostały ex. uczniowie klasy V Technikum Hotelarskiego oraz III Liceum Profilowanego.
W trakcie podsumowania otrzymanych punktów odbyły się występy walentynkowe, przygotowane przez klasę I THB, były dwa przedstawienia pt. „Pocałuj żabkę” oraz „Otello”.
Młodzież bawiła się – ucząc i uczyła – bawiąc. Nad całością czuwało jury w składzie: dyr. mgr inż. Małgorzata Szamańska, mgr Krystyna Nachajewska, mgr Małgorzata Konstańciuk oraz mgr Monika Kudra.
Monika Kudra



Nagrobek hrabiego von Geßler

W nawie północnej kościoła Św. Mikołaja, w jej wschodnie partii znajdował się do 1945 r. nagrobek bohatera II wojny śląskiej Friedricha Leopolda hrabiego von Geßler – dowódcy w bitwie pod Dobromierzem (Hohenfriedenberg) koło Strzegomia, która rozegrała się 4 czerwca 1745 r.


Król Prus Fryderyk Wielki za wszelką cenę chciał utrzymać Śląsk, zdobyty w pierwszej wojnie pomiędzy Austrią i Prusami. Utrata tej prowincji oznaczała bowiem koniec potęgi Prus. Armia austriacko-saska wysłana z Czech w końcu maja 1745 do zdobycia Śląska liczyła 65 tys. żołnierzy, w 2/3 austriackich, w 1/3 saskich. Dnia 3 czerwca dotarła w rejon Strzegomia i Dobromierza. Dowodzili nią ks. Karol Lotaryński, szwagier Marii Teresy, a także ks. Jan Adolf von Sachsen-Weissenfels, wódz saski. Sądzili oni, że stojący pod Świdnicą król pruski ma słabe siły i myśli o odwrocie. Ten jednak przerzucił pod osłoną nocy 60 tys. żołnierzy pod Strzegom i o świcie około 4.00 zaatakował, zupełnie zaskakując przeciwników.
Nastąpiło to nim przyszły z pomocą siły austriackie ks. Lotaryńskiego, które obozowały koło Dobromierza. Gdy książę jednak nadszedł rozpoczęła się druga faza bitwy. Między Godzieszówkiem a Tomkowicami linie piechoty pruskiej i austriackiej prowadziły morderczą wymianę ognia, ale bez rozstrzygnięcia.
Za to między Tomkowicami a rzeką Strzegomką jazda pruska zmusiła do odwrotu austriacką, prowadzoną osobiście do boju przez ks. Lotaryńskiego. Przesądziło to o wyniku bitwy i około 8:00 austriacki dowódca nakazał odwrót.
Kiedy bitwa była już praktycznie rozstrzygnięta i dobiegała końca, miał miejsce jej najgłośniejszy epizod. W chwili, gdy piechota austriacka zbierała się do odwrotu kula armatnia zabiła jej dowódcę feldzeugmeistra Thungena, a równocześnie ranny został gen. Daun.  Wstrząśnięci tymi wypadkami żołnierze jednego z regimentów rzucili się do ucieczki, a w szyku powstała luka, którą wykorzystał pruski regiment dragonów Bayreuth, dowodzonych przez hrabiego von Geßler. We wspaniałej szarży, najsłynniejszej w dziejach kawalerii pruskiej, regiment Bayreuth rozbił 20 batalionów i zdobył 67 chorągwie.
W całej bitwie Austriacy stracili 10300 żołnierzy, Sasi 2900, a Prusacy 4800. W ręce pruskie wpadło 76 chorągwi i sztandarów, 66 dział i tysiące jeńców.
Fryderyk Wielki utrzymał Śląsk, a bitwa była jego pierwszym prawdziwie wielkim zwycięstwem. 
Bohater tej bitwy hrabia Friedrich Leopold von Geßler urodził się 24 czerwca 1688 r. w Schwägerau koło Insterburga. Od 1704 roku uczył się żołnierki w służbie austriackiej pod dowództwem księcia Eugen i Malborough, pod dowództwem księcia Leopolda von Anhalt-Dessau ćwiczył we Włoszech. W 1706 roku przeszedł ze służby cesarskiej do pruskiej. W armii Fryderyka Wielkiego jako „reitergeneral” walczył pod Małujowicami, pod Kesselsdorf, ale największe zasługi osiągnął w bitwie pod Dobromierzem, gdzie dowodził brawurowym atakiem regimentu dragonów. Za to w 1745 r. otrzymał o Fryderyka tytuł hrabiowski, a w 1751 r. stopień marszałka. W drugim roku trwania wojny siedmioletniej, 10 stycznia 1752 został zwolniony ze służby i otrzymał uposażenie w wysokości 2000 talarów.
Ze swoją żoną Anną Eleonorą hrabiną von Seeguth-Stanislawski miał siedem córek i trzech synów, z którymi miał olbrzymie problemy wychowawcze. Wkrótce po przybyciu do Brzegu w 1752 ciężko zachorował i z chorobą walczył aż do swej śmierci 22 sierpnia 1762. Geßlerowie mieszkali w skromnym apartamencie przy ulicy Zamkowej 17, w którym wdowa po generale żyła jeszcze do 1790 r. (tablica jej poświęcona do dziś znajduje się w kruchcie kościoła Św. Mikołaja).
 Po jej śmierci nagrobek poświęcony hrabiemu von Geßler ufundowały w 1790 roku jego dzieci. Posiadał on prostą, architektoniczną kompozycję. Część cokołową stanowił rodzaj sarkofagu o trapezoidalnych kształtach, z tablicą inskrypcyjną pomiędzy dwoma kanelowanymi pilastrami. Na niej spoczywała architektoniczna aedicula, zakończona półokrągłym łukiem i zwieńczona trójkątnym, przerywanym naczółkiem, który wypełniały inicjały Geßlera FG, otoczone wieńcem laurowym ze wstęgami i znajdującą się nad nimi koroną hrabiowską. Poniżej na czarnym marmurowym tle, unosząca się do góry bogini zwycięstwa, trzymająca wieniec sztandarów jako nawiązanie do brawurowego ataku generała z bitwy pod Dobromierzem. Poniżej na skraju sarkofagu usiadła personifikacja historii, która spisuje bohaterskie, wojenne  czyny Geßlera, którego portret w okrągłym tondzie znajduje się obok. Nieco z boku elementy panopliowe (uzbrojenia) – tarcza i werbel, za którymi oparty o ścianę herb hrabiego, otoczony wężem połykającym własny ogon – symbolem nieśmiertelnej chwały. Autorem zarówno formy nagrobka jak i jego alegorycznych treści był Carl Gotthard Langhans – urodzony w Kamiennej Górze W 1723, najwybitniejszy klasycystyczny architekt niemiecki, czynny do 1786 na Śląsku (kościoły ewangelickie w Wałbrzychu, Sycowie, Dzierżoniowie, Ziębicach i Rawiczu, pałace: wrocławskie Hatzfeldów i Starej Giełdy, w Pawłowicach. Później czynny w Berlinie  - twórca Bramy Brandenburskiej i części obiektów w Poczdamie. Od 1786 r. naczelny architekt Berlina, gdzie zmarł w 1808 r. Prace kamieniarskie wykonywał Blacher, sztukatorskie przedstawienia figuralne tworzył Echtler z Wrocławia, portretowe popiersie wykuł w marmurze  rzeźbiarz Gottfried Stein(1730-1790) – zięć wybitnego rzeźbiarza doby baroku na Śląsku Franza Josepha Mangoldta. Już wcześniej współpracował on z Langhansem przy wykonywaniu pomnika generała Tauentziena we Wrocławiu.
Romuald Nowak


Kartki z historii
Przed Jałtą (1)

twa oświadczenie rosyjskiego rządu w sprawie Jałty i tam zawartych układów przyjęto ze zdumieniem, a tu i ówdzie z oburzeniem. Ton tego tekstu jest taki, jakby od tamtych czasów w Rosji nic się nie zmieniło. - Wygrywając wojnę uszczęśliwiliśmy przy tym kawał świata - z przekonaniem mówią niektórzy rosyjscy (chyba z czasów radzieckich) historycy i politycy. A przecież  od początku zawarcia układów wiadomym było, że tam dokąd zajdzie Czerwona Armia zostanie narzucony system polityczny i dominacja radziecka. Zgodzili się na tak skonstruowany projekt Stalina prezydent USA Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Churchill. Przypomnieć trzeba, że wszelkie zło miało swoje źródło od początku chorobliwych dążeń Hitlera i niemieckiego faszyzmu do zawładnięcia światem.
Sojusznicy z przymusu
Trójkę , zwaną później wielką - USA, ZSRR, Wielka Brytania, zjednoczył ważny cel - zwalczenie Niemiec hitlerowskich. Kanclerz III Rzeszy, czczony jako wódz narodu, który wprowadził obowiązek pozdrawiania się i witania wzniesieniem ręki i z okrzykiem „Heil Hitler”. Od początku swej działalności dążył do podboju świata, by dla Niemiec zdobyć przestrzeń życiową. Widział ją przede wszystkim na wschodzie. Robił wszystko żeby zamiary zrealizować. Po dokonaniu w marcu 1938 roku przyłączenia (Anschlus) Austrii do Niemiec, a jesienią tegoż roku zagarnięciu terenów Czechosłowacji - Sudetów, uderzył 1 września 1939 r. na Polskę, uprzednio uzgodniwszy z Rosją sowiecką podział naszego kraju na strefy okupacyjne ZSRR i Niemcy. 17 września 1939 roku 52 proc. powierzchni Polski, pod hasłami wyzwolenia narodów Ukrainy i Białorusi spod ucisku burżuazyjnej Polski, zajęła Armia Czerwona.
W takiej sytuacji Polska, zagrabiona przez dwóch potężnych sąsiadów, będąca na dorobku po 123 latach niewoli, nie mogła skutecznie się bronić, przeciwstawić bardzo dobrą kawalerię nowoczesnym czołgom i samolotom.
Do radzieckiej niewoli dostało się ponad 200 tys. polskich żołnierzy i oficerów. Część szeregowych zwolniono do domów, ale część osadzono w więzieniach i obozach m.in. Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku. 5 marca 1940 roku Stalin podpisał wyrok śmierci na ponad 20 tys. tych jeńców.  Rozstrzeliwano ich bez sądu w różnych okolicach ZSRR (Katyń, Charków) Ukrainy i Białorusi. W latach 1940 - 1941 dokonano masowych wywózek na Syberię (pierwsza - 10 lutego 1940 r.) Setki tysiące polskiej inteligencji, ich rodzin w  nieludzkich warunkach transportowano do dalekich republik radzieckich, rozgłaszając wiadomość, że są to burżuje z Polski, wrogowie proletariatu.
W części Polski
zagarniętej przez Niemców nastąpiły aresztowania, wywózki do przymusowych robót, osadzania w obozach koncentracyjnych, które były fabrykami śmierci. Rzadko się podkreśla, że Niemcy celowo rozbudowywali te obozy na terytorium Polski, a było ich ponad 600 - największy- Auschwitz - Birkenau. Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom 3 września 1939 roku. I na tym się skończyło. Zachodni sojusznicy nie zaatakowali. Francuzi zajęli Niemcom 20 miejscowości, flota powietrzna Wielkiej Brytanii nie wyleciała , by zbombardować terytorium Niemiec. Polska musiała ulec.
Na emigracji powstał rząd z Sikorskim na czele. Przy ogromnym poparciu społeczeństwa niemieckiego Hitler  realizował dalsze plany podboju - 22 czerwca 1941 roku uderzył na ZSRR. W ciągu krótkiego czasu wojska niemieckie zajęły ogromne połacie rosyjskiej ziemi. Znalazły się pod Moskwą. W tej sytuacji zmienił się w Europie zasadniczo układ sił, zrodziła się perspektywa utworzenia antyhitlerowskiej koalicji, co też nastąpiło.
12 lipca 1941 roku został podpisany układ radziecko - brytyjski, ożywiły się stosunki amerykańsko - radzieckie. W Londynie został podpisany układ Sikorski - Majski. Wódz naczelny Sikorski uzyskał możliwość organizacji na terenie ZSRR armii polskiej. jej dowódcą został Władysław Anders. Armia miała liczyć docelowo 96 tys. ludzi. Otrzymano również przyzwolenie na wyjazd do Iranu  25 tys. polskich rodzin.
Tadeusz Bednarczuk



Sportowy tydzień w Neitersen
Do Urzędu Gminy w Olszance przyszło zaproszenie do udziału w “Sportowym Tygodniu” organizowanym przez klub sportowy Wiedbachtaler Sportfreunde Neitersen.

W dniach od 25 do 29 maja 2005 do Niemiec pojedzie 20 osobowa grupa dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Będą to uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej i I gimnazjum w Olszance. Wraz z dziećmi pojedzie pięciu opiekunów. Uczestnicy Sportowego Tygodnia zakwaterowani będą w “Wiedhalle” w Neitersen.
Program pięciodniowego pobytu polskiej młodzieży w Neitersen jest bardzo ciekawy. Przewiduje oprócz rozgrywek m.in. zwiedzanie katedry Kölner Dom w Kolonii, zwiedzanie obozu treningowego oraz internatu piłkarskiego FC Köln, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji kraju Łukaszem Podolskim i Łukaszem Sienkiewiczem, grającymi w niemieckim klubie. W programie jest również wycieczka do centrum tenisa stołowego “TTC Zugbrücke Grenzau” i prawdopodobne spotkanie z zawodnikiem polskiej reprezentacji Lucjanem Błaszczykiem. Na zakończenie odbędzie się mecz seniorów klubu Wiedbachtaler Sportfreunde.
Współpraca na poziomie sportowo-szkolnym trwa już od kilku lat. W zeszłym roku sportowcy z Niemiec goszczeni byli przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszance. Kandydaci do wyjazdu od początku ferii szkolnych uczą się języka niemieckiego. Zajęcia prowadzi wolontariuszka studentka kolegium językowego w Opolu Natalia Lum.
Koszt wyjazdu to ok. 8 tys. zł. Jak zapewnia dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Olszance Jerzy Dróbka wszystkie środki finansowe potrzebne do zorganizowania wymiany uczniów pochodzą spoza budżetu szkoły. Organizacją wspierającą podobne inicjatywy, współpracującą w tym zakresie ze szkołą w Olszance jest POLSKO – NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY z siedzibą w Warszawie. Część środków na wyjazd zapewni też sponsor z gminy, wliczony jest też wkład własny, który zapewni Rada Rodziców. W rewanżu do Altenkirchen zostało wystosowane zaproszenie do przyjazdu w czerwcu dla 15 uczniów i 2 opiekunów.
Rafał Ochociński


Wieści z gminy Olszanka
Partnerskie zawody
Do partnerskiej Českej Vsi w Republice Czeskiej na zawody sportowe została zaproszona drużyna piłkarska z gminy Olszanka. Zawody organizuje klub sportowy Řetězárna Česká Ves. Do Czech pojedzie 20 osób. Będzie to młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Olszance. Dwudniowa impreza sportowa rozgrywana będzie 16 i 17 lipca 2005 roku. Uczestnicy będą mogli również odwiedzić kryty basen, ranczo lub muzeum w Českej Vsi. “Chcemy kontynuować i utrzymywać kontakty z partnerami z Českej Vsi – mówi wójt gminy Zbigniew Furs. – Planujemy zaproszenie Czechów na dożynki gminne, które w tym roku będą zorganizowane w Jankowicach Wielkich 4 września, a wcześniej na zawody straży pożarnych”.
Strażacy zapraszają
Zaproszenie  na uroczystość Dnia Strażaka związane ze świętem św. Floriana – patrona strażaków - w imieniu Zarządu Gminnego OSP do strażaków z partnerskiej gminy Altenkirchen w Niemczech wysłał Walenty Oliwa prezes OSP w Olszance. Niemcy już potwierdzili swój przyjazd w dniach 13 – 16 maja 2005 r. Podczas uroczystości odbędzie się capstrzyk i zorganizowana będzie zabawa dla mieszkańców gminy. Do Českej Vsi zaś zostało wysłane zaproszenie na gminne zawody pożarnicze. Termin i miejsce zawodów zostaną określone na posiedzeniu zarządu w poniedziałek 7 marca.
Światowy Dzień Młodzieży
Uroczystości obchodów Światowego Dnia Młodzieży odbywać się będą  w sierpniu w Kolonii w Niemczech. Do Urzędu Gminy w Olszance przyszedł list z partnerskiej gminy Altenkirchen z zapytaniem, czy młodzi ludzie z gminy Olszanka będą brać udział w obchodach święta, podczas którego do Kolonii ma przyjechać papież Jan Paweł II. Organizatorzy przewidują przyjazd do Kolonii ok. 800 tys. młodych ludzi, 600 biskupów 4000 dziennikarzy. W przypadku wyrażenia chęci udziału w obchodach Światowego Dnia Młodzieży przez młodych ludzi z gminy Olszanka, gmina Altenkirchen będzie pomagać w poszukiwaniu noclegów dla uczestników pielgrzymki. Jest możliwość  zakwaterowania w Altenkirchen. W tym celu należy się kontaktować z Agnieszką Kadłubowską w Urzędzie Gminy w Olszance, tel. 412-96-83.
ČeskoVeský Zpravodaj
Pod tym tytułem ukazuje się bezpłatny miesięcznik wydawany przez  gminę Česká Ves w Republice Czeskiej. Lutowe wydanie miesięcznika poświęcone było w dużej części wizycie czeskiej delegacji, która gościła z dwudniową wizytą w Olszance, gdzie 21 stycznia została podpisana umowa partnerska pomiędzy gminą Olszanka i gminą Česká Ves. Czechom podobało się gorące przyjęcie ze strony partnerów polskich, a zaskoczyły ich niektóre potrawy i zwyczaje kulinarne. W trakcie dwudniowej wizyty mieli okazję zobaczyć nie tylko gminę Olszanka, ale również zwiedzili brzeskie zabytki i poznali mieszkańców Czeskiej Wsi, swojej imienniczki. Już są pierwsze oznaki współpracy, do Czech w lipcu na zawody sportowe pojedzie 20 osobowa drużyna piłkarska, a Czesi przyjadą do nas na zawody pożarnicze.
Budowa MOP-a
Od kwietnia br. ma ruszyć budowa urządzeń Miejsc Obsługi Podróżnych, które usytuowane będą przy autostradzie A-4 na wysokości Jankowic Wielkich. Inwestycję realizować będzie firma Tirmat z Milówki. Zakończenie budowy planowane jest w połowie lipca.
Rafał Ochociński